• <

Wynik wyszukiwania - "trawler" - Wiadomości

Statek wpłynął w zamkniętą strefę, gdy trwały ćwiczenia z ostrą amunicją. Mogło dojść do tragedii

Jednostka sportowo-rekreacyjna sterowana przez obywatela Niemiec, pomimo zakazu, wpłynęła wczoraj na Bałtyku w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa w momencie, gdy odbywały się tam ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Wojsko musiało przerwać strzelanie, natychmiast interweniował Morski Oddział Straży Granicznej.
15.05.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Trawler z gdańskiego Karstensena nagrodzony

Trawler Gollenes, który powstał w dużej mierze w polskiej stoczni Karstensen Poland, został nagrodzony w plebiscycie Baird Maritime / Work Boat World Best of 2023 Awards portalu Baird Maritime.
23.03.2024

Kuriozalne przyczyny pożaru rosyjskiego trawlera. Ogień to efekt... uderzenia rakietą podczas wojskowych ćwiczeń

Pojawia się więcej informacji na temat pożaru, który strawił statek rybacki Kapitan Łobanow. Jak twierdzą świadkowie i za nimi niezależne, rosyjskie media, przyczyną pojawienia się ognia miało być... uderzenie rakietą, prawdopodobnie wystrzeloną w związku z trwającymi nieopodal ćwiczeniami morskimi. W wyniku zdarzenia zmarło trzech członków załogi, a czterech pozostałych zostało poszkodowanych.
22.03.2024

W pobliżu Grenlandii zatonął statek rybacki

Duński trawler krewetkowy Lomur zatonął w niedzielę w nocy u wybrzeży Grenlandii. Przyczyny nie są znane, załogę uratowano.
19.03.2024

Pożar rosyjskiego trawlera w Obwodzie Królewieckim. Są ofiary

Rosyjskie władze w obwodzie królewieckim przyznały, że doszło do wypadku trawlera Kapitan Łobanow. Na jednostce doszło do pożaru, w wyniku którego zostało rannych kilka osób. Są też ofiary śmiertelne.
19.03.2024

Pobudka piratów. Chcą wykorzystać zamieszanie

Jakby zamieszania w okolicy Zatoki Adeńskiej było mało, chaos wywołany przez Huti z Jemenu chcą wykorzystać piraci z Somalii. Międzynarodowe agencje ostrzegają, że uaktywniły się ich statki-matki.
12.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Rząd chińskich statków blokuje sporny archipelag [WIDEO]

Niezwykły widok zarejestrowała filipińska straż przybrzeżna. Na opublikowanych przez nią nagraniach widać rząd złączonych ze sobą trawlerów chińskiej milicji, które blokują archipelag Whitsun Reef na spornych Wyspach Spratly. Łącznie w okolicy ma kotwiczyć ponad 100 chińskich jednostek.
05.12.2023

Stocznia Marine Projects ukończyła kolejny częściowo wykończony statek rybacki

Gdańska stocznia Marine Projects poinformowała, że do Norwegii wypłynął budowany przez nią częściowo wyposażany trawler Jarle Berg.
23.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.
10.10.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

Straż przybrzeżna Filipin zakończyła misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa pomimo zdecydowanego sprzeciwu sił chińskich

Filipiny zakończyły misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa dla żołnierzy stacjonujących na zardzewiałym statku z czasów II wojny światowej. PCG (Philippine Cost Guard) wysłała dwa kutry do eskortowania małych łodzi zaopatrzeniowych w celu wsparcia filipińskiego garnizonu na mieliźnie. Nie obyło się jednak bez spięcia z chińskimi statkami na Morzu Południowochińskim.
11.09.2023

Zidentyfikowano dwa wraki niemieckich okrętów podwodnych z I wojny światowej

Dwa wraki leżące w morzu u wybrzeży belgijskiego miasta Zeebrugge zidentyfikowano jako niemieckie okręty podwodne z I wojny światowej. Okręty podwodne były już oznaczone na mapach morskich jako wraki, ale do tej pory nie był znany typ jednostki. Archeolog morski Thomas Termote był w stanie zidentyfikować dwa okręty podwodne: to U-5 i UC-14 - poinformowała w poniedziałek agencja Belga.
04.09.2023

Rośnie konflikt Filipin z chińską strażą przybrzeżną

Filipińskie wojsko planuje podjąć kolejną próbę wysłania konwoju zaopatrzeniowego na BRP Sierra Madre, niszczejący LST z czasów II wojny światowej, który służy jako placówka na Second Thomas Shoal. Chińska straż przybrzeżna i milicja morska częściowo zablokowały ostatnią próbę, a rzecznik Sił Zbrojnych Filipin (AFP) płk Medel Aguilar ma konkretne wskazówki dla chińskich sił: "zachowujcie się".
21.08.2023

Polboat Yachting Festival po raz czwarty w gdyńskiej marinie

Marina Yacht Park w Gdyni na cztery dni zamieniła się w dom dla ponad 100 najbardziej luksusowych jachtów, katamaranów i łodzi motorowych. Z sukcesem zakończyła się 4. już edycja Polboat Yachting Festival, którego organizatorem od samego początku jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty.
31.07.2023

Australia. Żeglarz przetrwał na oceanie dwa miesiące, pijąc deszczówkę i jedząc surowe ryby

Australijski żeglarz Tim Shaddock, któremu towarzyszył pies Bella, przetrwał na Oceanie Spokojnym dwa miesiące, pijąc deszczówkę i jedząc surowe ryby - podał w poniedziałek portal BBC.
17.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

Katastrofa Adriany z uchodźcami. Czy straż przybrzeżna spowodowała zatonięcie statku?

Agencja Reuters poinformowała o zeznaniach uchodźców, którzy uratowali się z katastrofy statku Adriana w połowie czerwca. Według części z nich, do przewrócenia się jednostki przyczyniła się grecka straż przybrzeżna.
04.07.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Pierwsze wodowanie w gdańskim Karstensenie

W gdańskim zakładzie stoczni Karstensen odbyło się 19 marca br. pierwsze wodowanie jednostki morskiej.
21.05.2023

Karstensen. Zobacz wodowanie dwóch kolejnych statków

Stocznia Karstensen zwodowała w Gdyni kolejne statki rybackie.
20.04.2023

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
20.04.2023

Rosyjskie "statki-widmo" na Bałtyku i Morzu Północnym

Rosyjskie "statki-widmo" przygotowują plany sabotażu farm wiatrowych i kabli telekomunikacyjnych poprowadzonych przez Bałtyk i Morze Północne - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy mediów publicznych w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Według reporterów plany te szykowane są na wypadek, gdyby doszło do wojny Rosji ze światem zachodnim.
19.04.2023

Pożar kutra rybackiego w Tacomie

Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, Agencja Ochrony Środowiska (EPA) oraz Straż Pożarna w Tacoma kontynuują działania związane z pożarem, który wybuchł na statku rybackim Kodiak Enterprise, podczas gdy był on zacumowany w Trident Seafoods na szlaku wodnym Hylebos w Tacomie, w stanie Washington.
11.04.2023

Damen Maaskant oferuje przyszłościowe rozwiązanie dla rybaków w postaci trawlera 2607

Firma zaprezentowała nowy projekt trawlera do połowu krewetek z naciskiem na niskie zużycie paliwa. Oferta powstała z myślą o ułatwieniu pracy rybaków, która byłaby zgodna z prowadzoną przez firmę polityką dekarbonizacji rybołówstwa.
24.03.2023

Polska stocznia jachtowa Lamdo Yachts z kontraktem w USA

Rodzimy producent jachtów podpisał kontrakt z amerykańskim kontrahentem na realizację pierwszej jednostki. Współpraca jest efektem obecności spółki na stoisku Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas tegorocznych targów Miami International Boat Show.
14.03.2023

W polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. osób

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) poinformowała, że w polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. pracowników. Dodała, że w 2022 roku zbudowały one blisko 25 tys. jednostek pływających.
14.03.2023

Karstensen. Statek rybacki Christina S zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

W weekend 20-22 stycznia w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejny statek rybacki – tym razem jest to 77-metrowy trawler pelagiczny Christina S.
30.01.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2022 r.

Grudzień był kolejnym miesiącem obfitującym w rozmaite szkody i wypadki morskie.
08.01.2023

ONZ wzywa do ratowania dryfujących uchodźców

Na pokładzie niezdatnego do żeglugi statku dryfuje blisko 200 birmańskich uchodźców należących do nacji Uważa się, że blisko 200 Rohingja. Agencja ONZ poinformowała, że władze państw w regionie odmawiają im pomocy.
27.12.2022

Trawler Ecofive doceniony za innowacje

Będący w budowie trawler fabryczny Ecofive, nad którym pracują wspólnie inżynierowie z Bluewild i Ulstein, został nagrodzony podczas tegorocznego Nor-Fishing jako najbardziej innowacyjny projekt.
14.12.2022

Trzech rybaków zaginęło po zderzeniu frachtowca z kutrem

W czwartek 8 grudnia statek ro-ro zderzył się ze statkiem rybackim w okolicy Wysp Normandzkich u wybrzeży Francji. Kuter zatonął, trzech rybaków jest zaginionych.
09.12.2022

Morze Barentsa. Rybak za burtą, uznany za zmarłego

Centrum Ratownictwa Północnej Norwegii poinformowało, że rybak, który we wtorek wypadł za burtę statku na Morzu Barentsa, został uznany za zmarłego.
18.11.2022

Demontaż Kopernika

Na terenie Stoczni Gdańskiej Sp. z.o.o. trwa złomowanie byłego okrętu hydrograficznego proj. 861 ORP Kopernik, który służył w polskiej Marynarce Wojennej w latach 1971-2006.
14.11.2022

Norwegia. Rząd ogranicza dostęp do portów rosyjskim statkom rybackim

Rząd Norwegii ogłosił w czwartek decyzję o ograniczeniu dostępu do portów rosyjskim statkom rybackim. Kutry i trawlery z Rosji będą mogły zawijać tylko do Kirkenes, Batsfjord oraz Tromso na północy kraju, gdzie mają być poddawane kontroli.
06.10.2022

Stocznia Karstensen. Zobacz wodowanie statku rybackiego Altaire [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejne wodowanie odbyło się w stoczni Karstensen w Gdyni w weekend 17-18 września. Tym razem był to trawler pelagiczny o długości 79, 95 m o nazwie Altaire. Statek został zbudowany dla Altaire Fishing Compalny Limited.
21.09.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Pożar na nowowybudowanym trawlerze w rosyjskiej stoczni [WIDEO]

We wtorek wybuchł pożar na pokładzie nowowybudowanego trawlera-przetwórni Mekhanik Maslak w stoczni w Peterburgu. Nikomu nic się nie stało.
03.08.2022

"Z Gdyni w daleki świat…". Niezwykłe modele statków na pokładzie Sołdka

Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co kryje się pod tajemniczym skrótem ro-ro? Na jakich statkach produkuje się konserwy rybne? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź odwiedzając nową wystawę czasową „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” w Ładowni nr 2 na Sołdku.
28.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

Norweskie porty zamknięte dla ruchu rosyjskiego

Norwegia zamknęła porty morskie dla rosyjskiego ruchu towarowego, wyjątkiem są statki rybackie, które będą mogły funkcjonować na starych zasadach.
04.05.2022

GUS: wzrost obrotów ładunkowych w portach morskich o 9,2 proc.

Obroty ładunkowe w polskich portach morskich w ub. roku wzrosły o 9,2 proc. w stosunku do 2020 roku – poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Wzrosły także ruch pasażerów i liczba statków zawijających do portów morskich.
27.04.2022

Ocean w ogniu – katastrofa tankowca Athenian Venture z polską załogą

Właśnie minęła 34. rocznica zatonięcia greckiego tankowca Athenian Venture w pełni obsadzonego polską załogą. Wspominamy ten tragiczny i nadal mało znany epizod oraz analizujemy przyczyny oraz kolejne etapy tego wypadku morskiego, o którym mówi się do dziś, ponieważ dokładne wnioski nigdy nie zostały do końca poznane. Była to jedna z największych katastrof morskich z udziałem Polaków.
22.04.2022

U brzegów Nowej Fundlandii zatonął hiszpański statek rybacki z 22 osobami

We wtorek rano u brzegów atlantyckiej wyspy Nowa Fundlandia, na wschodzie Kanady, zatonął hiszpański statek rybacki.
15.02.2022

Francja: około 100 tys. martwych ryb wyrzuconych do morza; władze wszczynają śledztwo

Francuska minister ds. morza Annick Girardin poinformowała, że zleciła zbadanie sprawy wyrzucenia do morza przez statek rybacki około 100 tys. martwych ryb, a tym samym możliwe naruszenie praktyk połowowych.
05.02.2022

Perełki z gdyńskiej stoczni trafiły na wystawę

Zbiornikowce, trawlery, kontenerowce czy statki do transportu ładunków drobnicowych, wszystkie „made in Gdynia” - to nowe elementy eksponaty Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka pozyskała całą kolekcję modeli statków, które przez kilkadziesiąt lat powstawały w nieistniejącej już Stoczni Gdynia (dawniej Stoczni im. Komuny Paryskiej). To okazja na sentymentalny powrót do zawodowych wspomnień dla setek byłych pracowników.
05.02.2022

Pracowity przełom roku w Stoczni Nauta w Gdyni [foto, wideo]

W okresie świątecznym trudno było znaleźć miejsce przy nabrzeżach i w dokach Stoczni Remontowej Nauta S.A. Oprócz standardowych prac remontowych, przeglądów odnowienia klasy oraz prac konserwacyjno-malarskich na wielu jednostkach instalowano systemy uzdatniania wód balastowych.
06.01.2022

Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

W zaledwie tydzień po ostatnim wodowaniu, Karstensen Shipyard Poland w Gdyni dokonał kolejnego - tym samym ostatniego - wodowania w tym roku. Tym razem stocznia zwodowała trawler pelagiczny o długości 75 metrów i szerokości 15,6 metra, który będzie się nazywał Artemis. Portem macierzystym tej jednostki będzie Banff w Szkocji.
21.12.2021

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

Francja. Rybacy zablokowali częściowo Eurotunel i porty Kanału La Manche

Francuscy rybacy zablokowali w piątek na kilka godzin częściowo wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
26.11.2021

W. Brytania. Rząd rozczarowany zapowiedzią blokady La Manche przez francuskich rybaków

Brytyjski rząd wyraził w czwartek rozczarowanie zapowiedzianą na piątek przez francuskich rybaków blokadą tunelu pod kanałem La Manche i portu w Calais. Francuscy rybacy zamierzają tak protestować przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
25.11.2021

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.
19.11.2021

CEVA Logistics w Afryce. Nowe urządzenia do załadunku ryb w porcie w Abidżanie

CEVA Logistics umacnia swoją pozycję na afrykańskim rynku usług logistycznych. Firma notuje rozwój usług dedykowanych obsłudze towarów wrażliwych i łatwo psujących. Inwestycja w nowe urządzenia do załadunku ryb świeżych zwiększa wydajność dostaw eksportowych z Wybrzeża Kości Słoniowej.
18.11.2021

Statek rybacki zwodowany w Karstensen Shipyard Poland [WIDEO, ZDJĘCIA]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano niewielki statek rybacki dla duńskiego armatora Lynge Fiskeri A/S.
15.11.2021

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

Nie doszło do przełomu w sporze między W. Brytanią a Francją o prawa do połowów. Brytyjski rząd po spotkaniu ministrów Davida Frosta i Clementa Beaune w czwartek wydał jedynie zdawkowe oświadczenie, że strony przedstawiły swe stanowiska i obawy.
05.11.2021

W. Brytania. Zatrzymany we Francji trawler został wypuszczony i wraca do kraju

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.
04.11.2021

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Francja ma 48 godzin na wycofanie swoich gróźb o prawa do połowów

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyznaczyła w poniedziałek rano 48-godzinne ultimatum na rozwiązanie sporu z Francją o prawa do połowów, zanim Wielka Brytania podejmie kroki prawne. Zarzuciła też Francji "nieuczciwe" zachowanie.
01.11.2021

Wielka Brytania: to od Francji zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów

To od Francji i tego, czy wycofa się ona z gróźb zamknięcia brytyjskim kutrom dostępu do części swoich portów, zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów - oświadczył w niedzielę rzecznik brytyjskiego premiera po spotkaniu Borisa Johnsona z Emmanuelem Macron.
31.10.2021

Johnson: spór o rybołówstwo spowodował turbulencje w stosunkach z Francją

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w sobotę, że spór z Francją o prawa do połowów doprowadził do "turbulencji" w stosunkach między obydwoma państwami i nie wykluczył podjęcia kroków prawnych wobec władz w Paryżu.
30.10.2021

Wielka Brytania przygląda się sprawie zajęcia trawlera przez Francję

Brytyjscy urzędnicy pilnie badają okoliczności zajęcia przez władze francuskie brytyjskiego trawlera rybackiego – oświadczył w czwartek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
28.10.2021

W Zatoce Fińskiej odkryto wrak niderlandzkiego żaglowca z XVII wieku

Na dnie Zatoki Fińskiej, na głębokości 85 metrów, odnaleziono dobrze zachowany wrak niderlandzkiego żaglowca handlowego z XVII wieku, popularnej wówczas trzymasztowej fluity - informuje fiński serwis informacyjny Yle.
31.07.2021

Wieje ze Wschodu, ryby chodu. Nielegalne połowy chińskich rybaków

Od wód Meksyku aż po Indonezję, nielegalne połowy chińskich statków rybackich stały się stałym elementem morskiego krajobrazu. Trzebienie zagranicznych łowisk, wspieranie chińskiej armii oraz brak obaw o potencjalne konsekwencje sprawiają, że chińska flota rybacka stanowi poważny problem dla globalnej gospodarki morskiej.
28.06.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku dużym problemem dla polskich rybaków

Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej.
25.06.2021

Japonia: Sąd aresztował rosyjski statek, który zderzył się z japońskim kutrem

Sąd w Japonii aresztował w formie zabezpieczenia dla poszkodowanej strony rosyjski statek "Amur", który w ubiegłym tygodniu zderzył się z japońskim kutrem - pisze w środę rosyjska agencja TASS.
02.06.2021

Japonia: Kolejny wypadek z udziałem japońskiego statku. Zaginęło trzech marynarzy

W czwartek doszło do zderzenia japońskiego transportowca "Biakko" z niewielkim zbiornikowcem zarejestrowanym na Wyspach Marshalla. W rezultacie kolizji japoński statek przewrócił się. Spośród 12 członków załogi uratowano 9 osób, los trzech jest nieznany - podała NHK.
28.05.2021

Kolejne wodowanie w stoczni Safe dla Damen Maskant [wideo, zdjęcia]

W środę 26 maja w stoczni Safe wodowano jednostkę o numerze budowy YN630. - Zwodowana jednostka to Beam Trawler o numerze YN 630. Jest to drugi z siostrzanych kadłubów zamówionych przez Damena - informuje Andrzej Łuczak ze stoczni Safe.
27.05.2021

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.
17.05.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

W stoczni Safe w Gdańsku zwodowano statek rybacki dla holenderskiego Damena

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego dla stoczni Damen Maaskant. W pierwszym tygodniu maja statek zostanie przeholowany do Holandii w celu wykonania końcowego wyposażenia i przekazania ostatecznemu klientowi.
19.04.2021

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia: To miasto jest predestynowane do budowy terminalu kontenerowego!

Port w Świnoujściu będąc portem zewnętrznym, ma możliwość obsługi największych statków jakie pływają po Bałtyku. Wybudowanie Gazoportu i terminalu LNG okazało się bardzo dobrą inwestycją i w znaczący sposób zasiliło budżet miasta. Teraz przyszedł czas na dalszy rozwój - budowę terminalu kontenerowego. Rozmowa z Januszem Żmurkiewiczem, Prezydentem Świnoujścia.
12.03.2021

Mauritius: Chiński trawler osiadł na mieliźnie, obawy o wyciek ropy

Pływający pod chińską banderą trawler z 16 członkami załogi i 130 tonami ropy osiadł na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusu. Na nagraniach z drona widać ciemne plamy w pobliżu statku, ale władze zapewniają, że wyciek jest niewielki i znajduje się pod kontrolą.
09.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

W. Brytania: Rebranding niekochanej ryby i kraba ma zachęcić rodzimych konsumentów

Zmagający się z kłopotami z eksportem po brexicie rybacy z Kornwalii zamierzają zmienić nazwy jednego gatunku ryby i jednego gatunku kraba, aby przyciągnąć brytyjskich konsumentów, których do tej pory odrzucały ich angielskie nazwy - podała we wtorek stacja BBC.
09.02.2021

Pracowity początek roku w Karstensen Shipyard Poland. Wodowanie dużej jednostki rybackiej [foto, wideo]

Stocznia Karstensen Shipyard Poland nie zwalnia tempa. Po ostatnim wodowaniu w grudniu, oraz łącznie, aż 7 wodowaniach w 2020 roku, w gdyńskim zakładzie nowy rok rozpoczęto od wodowania kolejnej dużej jednostki rybackiej, która powstała na zamówienie duńskiego armatora Rederiet Ruth A/S​.
19.01.2021

UE i Grenlandia osiągają porozumienie w sprawie nowego partnerstwa w rybołówstwie

8 stycznia 2021 r. UE i Grenlandia zakończyły negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów (SFPA) oraz nowego protokołu, który wzmocni ich współpracę w sektorze rybołówstwa na kolejne cztery lata, z możliwością przedłużenia o dwa lata.
11.01.2021

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Ryby stale ewoluują, by ustrzec się przed nowoczesnymi technikami połowu

Niektóre gatunki ryb tworzą ławice, aby zmylić drapieżniki i zmaksymalizować przetrwanie grup. Jednak nowoczesne techniki połowów potrafią za jednym zamachem schwytać olbrzymie ilości tych stworzeń. Nowe badania wskazują, że ryby zaczynają pływać w mniejszych grupach lub samodzielnie na obszarach o dużej intensywności połowów.
30.10.2020

Muehlhan Polska: kompleksowe remonty powłok malarskich w ekologicznym wydaniu (foto, wideo)

W Gdańsku, przy Nabrzeżu Trawlerowym na terenie PSSE Media Operator, na przełomie miesięcy wrzesień – październik firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. przeprowadziła prace konserwacyjno-malarskie zbiorników ładunkowych na jednostce M/T Oraholm (chemikaliowiec).
26.10.2020

Muehlhan remontuje chemikaliowiec Oraholm

Przy Nabrzeżu Trawlerowym na terenie PSSE Media Operator, firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. prowadzi prace konserwacyjno-malarskie zbiorników ładunkowych na jednostce M/T Oraholm (chemikaliowiec).
21.09.2020

Migranci zostali zostawieni przez Francuzów na brytyjskich wodach

Łódź patrolowa francuskiej żandarmerii przejęła na wodach terytorialnych Francji na kanale La Manche ponton z 16 nielegalnymi imigrantami z Afganistanu, po czym eskortowała go do brytyjskich wód terytorialnych i tam zostawiła - podał w czwartek "Daily Telegraph".
17.09.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Statki widmo na japońskich wybrzeżach - pełne martwych ciał

Północne wybrzeże Japonii przez lata było miejscem makabrycznego zjawiska: łodzie rybackie wyrzucające na brzeg ciała martwych mieszkańców Korei Północnej, ponad 1000 kilometrów od ich ojczyzny.
30.07.2020

Ataki piratów na statki w Azji wzrosły o 100 procent w pierwszej połowie 2020 roku

Liczba zgłoszonych ataków na statki podwoiła się w Azji w pierwszej połowie 2020 roku, zwiększając obawy dotyczące bezpieczeństwa marynarzy w całym regionie.
23.07.2020

Tajemnicza sprawa marynarzy zarażonych COVID-19 po 35 dniach na morzu

Argentyna próbuje rozwiązać tajemniczą zagadkę medyczną po tym, jak 57 żeglarzy zostało zarażonych koronawirusem po 35 dniach na morzu, mimo że cała załoga wykazała wynik negatywny podczas badania przed opuszczeniem portu.
14.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Setki martwych delfinów na francuskich plażach

W ostatnim czasie fale Atlantyku wyrzucają na francuski brzeg tak duże ilości martwych delfinów, że ich miejscowe populacje mogą być już zagrożone - obawiają się ekolodzy. Od stycznia tego roku na francuskich plażach znaleziono blisko 1100 ciał tych inteligentnych ssaków.
29.06.2020

Pandemia Covid-19 i sytuacja na Morzu Południowochińskim wśród tematów szczytu ASEAN

Przywódcy krajów ASEAN zadeklarowali podczas wideokonferencji wspólną walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, rozmawiali o ułatwieniach dla podróżnych i wzmocnili wspólne stanowisko w sprawie statusu Morza Południowochińskiego.
28.06.2020

Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką [foto, wideo]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni obyło się kolejne wodowanie kadłuba statku rybackiego. Zwodowana jednostka była największą spośród dotychczas wybudowanych w gdyńskim zakładzie.
16.06.2020

Bohaterowie oceanów: zrównoważony przemysł rybny stawia czoła pandemii COVID-19

Wybuch pandemii COVID-19 wywarł do tej pory znaczny wpływ na przemysł, powodując szereg implikacji społeczno-gospodarczych. Zrównoważony przemysł rybny i jego pracownicy stoją aktualnie przed największymi w historii wyzwaniami, jakie niesie za sobą pandemia. Aby uchronić rynek przed utratą dostępności produktów rybnych i owoców morza, przemysł stawia na przedsiębiorcze i nowatorskie rozwiązania.
21.05.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Dryad: W ciągu pięciu dni porwano 16 marynarzy

W ciągu ostatnich pięciu dni 16 marynarzy zostało porwanych przez piratów u wybrzeży Afryki Zachodniej, co oznacza kontynuację szalejącej działalności piratów w tym regionie.
04.05.2020

Certyfikat MSC dla połowów ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku

Europejskie rybołówstwo ostroboka peruwiańskiego na południowym Pacyfiku otrzymało Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC potwierdzający, że połowy prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami środowiskowymi. Certyfikat dotyczy trzech trawlerów: z Niemiec, Litwy oraz Polski.
30.03.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Safe Co Ltd (foto, wideo)

SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Stocznia działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Ostatni rok, stocznia zaczęła z
20.02.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Marine Projects Ltd.

Stocznia Marine Projects Ltd. powstała w 1989 roku. Specjalizuje się w budowie gotowych jednostek: masowców, kontenerowców, promów typu ro-ro, holowników portowych oraz pontonów do transportowania ładunków wielkogabarytowych. Jest też kooperantem stoczni dostarczającym częściowo wyposażone kadłuby statków, sekcje i bloki kadłubów oraz kompletne nadbudówki. W 2019 postawiła na statki rybackie, z naciskiem na jednostki LFC o najwyższym poziomie innowacyjności na rynku. Jej technologie i wykonanie docenili armatorzy na całym
19.02.2020

Polskie połowy krewetek na Morzu Barentsa otrzymały certyfikat MSC

Polskie połowy dalekomorskie krewetek zimnowodnych na Morzu Barentsa prowadzone przez statek Polonus, należący do firmy Arctic Navigation Sp. z o.o., otrzymały certyfikat MSC. Uzyskanie certyfikatu przez Polaków potwierdza, że połowy te prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami, określonymi w Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
19.02.2020

Przemysł morski na zielonym kursie: popyt na ekologiczne statki przyśpiesza rozwój energooszczędnej hydrauliki

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny prom przewożący ludzi i pojazdy tam i z powrotem przez fiord u wybrzeży Norwegii. Jednak pozory mylą. Na tym 80-metrowym statku o wymownej nazwie Ampere pracuje jeden z pierwszych na świecie całkowicie elektrycznych układów napędu. Zapewnia on praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i działa niemal bezgłośnie.
28.01.2020

Kolejne wodowanie w Karstensen Shipyard Poland. Pełen portfel zamówień na rok 2020 (foto, wideo)

3 stycznia w gdyńskim oddziale Stoczni Karstensen odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku rybackiego oznaczonego numerem stoczniowym #454. Była to pierwsza operacja otwierająca pełen portfel zamówień na rok 2020 a jednocześnie czwarta w historii zakładu istniejącego niespełna półtora roku.
10.01.2020

Kolejne wodowanie w Karstensen Shipyard Poland (foto, wideo)

19 grudnia, w Karstensen Shipyard Poland rozpoczęto dwuetapową operację wodowania trawlera Kristin o numerze budowy 446. Częściowo wyposażona jednostka trafi teraz do stoczni Karstensens Skibsværft A/S w Danii, gdzie zostanie wykończona i doposażona a także przejdzie rozruchy oraz próby morskie.
23.12.2019

Stocznia Nauta zwodowała statek rybacki dla Duńczyków [FOTO, WIDEO]

20 grudnia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdańsku odbyło się wodowanie statku rybackiego zbudowanego na zlecenie duńskiej stoczni Karstensens Skibsvaerft AS. Jednostka m/v Tor-ön jest ostatnią, którą zbudowano w gdańskim Zakładzie Nauty.
21.12.2019

W stoczni Montex zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego (foto)

Wczoraj rano, w Montex Shipyard zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Zuiderkruis (UK 24). Następne etapy prac odbędą się w holenderskiej stoczni Hoekman Shipbuilding.
18.12.2019

Karstensens Shipyard Poland zwodował kadłub drugiego statku rybackiego [foto, wideo]

9 grudnia tego roku w gdyńskim zakładzie produkcyjnym stoczni Karstenses zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Havskjer(M-400-A) o numerze budowy 451.
10.12.2019

Stocznia Safe przekazała Holendrom kolejny trawler rybacki [foto, wideo]

31 października stocznia Safe w Gdańsku przekazała klientowi częściowo wyposażony, nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger o nazwie Turma Nova. To już trzecia jednostka z serii dla holenderskiej stoczni Damen Maskaant.
03.11.2019

Turma Nova zwodowana w gdańskiej stoczni Safe

Wczoraj, w stoczni Safe w Gdańsku został zwodowany częściowo wyposażony, nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger o nazwie Turma Nova. To już trzecia jednostka z serii dla holenderskiej stoczni Damen Maskaant.
29.10.2019

Stocznia Marine Projects przekazała klientowi prototypowy statek rybacki [foto, wideo]

Stocznia Marine Projects Ltd. przekazała klientowi częściowo wyposażony trawler m/v Cap Arkona. To nowatorska uniwersalna jednostka typu haczykowiec/trawler/poławiacz skorupiaków (longliner/trawler/potter) dla australijskiego armatora Austral Fisheries Pty Ltd.
27.10.2019

Zobacz, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland (foto, wideo)

Stocznia Karstensen Shipyard Poland, spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S, rozpoczęła działalność w Gdyni w czerwcu ubiegłego roku. Pierwszą zbudowaną tam jednostką był częściowo wyposażony statek rybacki Lunar Bow (NB 450). Na tym nie koniec, bo portfel zamówień gdyńskiego zakładu wypełniony jest co najmniej na kilka najbliższych lat. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak powstają statki w Karstensen Shipyard Poland.
08.10.2019

Zatrzymano 87 północnokoreańskich rybaków na Morzu Japońskim

Straż graniczna Rosji zatrzymała 87 północnokoreańskich rybaków i 11 kutrów na wodach Morza Japońskiego, uważanych przez Moskwę za jej wyłączną strefę ekonomiczną. Według strony rosyjskiej, rybacy z Korei Płn. kłusowali tam.
01.10.2019

Rosja zatrzymała trzy trawlery z Korei Płn. za kłusownictwo

Rosyjska straż graniczna zatrzymała w piątek w wyłącznej strefie ekonomicznej Rosji trzy północnokoreańskie trawlery z 262 członkami załóg - poinformowała agencja Interfax. Zatrzymanym zarzuca się kłusownictwo.
27.09.2019

Płonący w Norwegii trawler zatonął. Jest groźba eksplozji

Jak poinformowały telewizja i radio NRK, rosyjski trawler „Buchta Najezdnik”, który płonął przez prawie dobę na cumowisku w norweskim mieście Tromsø, wywrócił się i zatonął dziś rano rano. Władze ewakuowały ok. 100 osób w związku z możliwością eksplozji.
26.09.2019

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler Cap Arkona (wideo)

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler m/v Cap Arkona. To nowatorska uniwersalna jednostka typu haczykowiec/trawler/poławiacz skorupiaków (longliner/trawler/potter) dla australijskiego armatora Austral Fisheries Pty Ltd. W poniedziałek odbyło się wodowanie jednostki.
25.09.2019

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej (foto, wideo)

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

SR Nauta zamknęła rok 2018 ze stratą prawie 58 mln zł netto

Stocznia Remontowa Nauta na minusie. W opublikowanym sprawozdaniu finansowym spółka wykazała prawie 58 mln zł straty netto za rok 2018. Obecnie zobowiązania krótkoterminowe zakładu przewyższają wartość aktywów obrotowych spółki o ponad 95 mln zł.
23.08.2019

Lunar Bow - pierwszy trawler z Karstensen Shipyard Poland - wypływa do Danii

Lunar Bow w drodze do Danii. To pierwszy częściowo wyposażony statek rybacki zbudowany w Gdyni w Karstensen Shipyard Poland, spółce zależnej duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Trawler (NB 450) przejdzie teraz prace wykończeniowe. Do armatora trafić ma w styczniu 2020 r.
06.08.2019

Lunar Bow – pierwszy częściowo wyposażony statek z Karstensen Shipyard Poland – w drodze do Danii (foto, wideo)

Lunar Bow w drodze do Danii. To pierwszy częściowo wyposażony statek rybacki zbudowany w Gdyni w Karstensen Shipyard Poland, spółce zależnej duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Trawler (NB 450) przejdzie teraz prace wykończeniowe. Do armatora trafić ma w styczniu 2020 r.
06.08.2019

Ambasada Rosji w Korei Płn.: zwolniono rosyjską łódź rybacką zatrzymaną 17 lipca

Północnokoreańskie służby zwolniły rosyjską łódź rybacką, zatrzymaną 17 lipca za złamanie przepisów o "wjeździe na terytorium" Korei Północnej - poinformowała w niedzielę ambasada Rosji w Pjongjangu na swoim koncie na Facebooku.
28.07.2019

Wodowanie trawlera Jonge Johannes w stoczni Safe w Gdańsku

Nowoczesny Jonge Johannes już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego typu twin-rigger odbyło się w poniedziałek w gdańskiej stoczni Safe. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam dla holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group.
16.07.2019

Stocznia Safe zwodowała kolejny trawler rybacki dla Ekofish Group (foto, wideo)

Nowoczesny Jonge Johannes już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego typu twin-rigger odbyło się w poniedziałek w gdańskiej stoczni Safe. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam dla holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group.
16.07.2019

Honduras: 26 ofiar śmiertelnych zatonięcia kutra rybackiego

Co najmniej 26 rybaków poniosło śmierć w rezultacie zatonięcia u wschodnich wybrzeży Hondurasu trawlera przystosowanego do połowu krabów. 47 osób udało się uratować - poinformował w środę rzecznik sił zbrojnych tego kraju.
04.07.2019

Pierwsze wodowanie w Karstensen Shipyard Poland (foto, wideo)

Wczoraj, w gdyńskim oddziale Karstensena odbyło się wodowanie pierwszego częściowo wyposażonego kadłuba, jaki powstał w hali dzierżawionej przez Karstensens Shipyard Poland od Vistal Gdynia w restrukturyzacji. Była to jednocześnie pierwsza w naszym regionie operacja transportu tej wielkości kadłuba na barkę i z barki na dok, przy pomocy platform SPMT (Self-propelled modular transporter).
03.07.2019

100% połowów halibuta niebieskiego w Unii Europejskiej z certyfikatem MSC

Niemieckie rybołówstwo dalekomorskie Doggerbank Seefischerei GmbH poławiające halibuta niebieskiego u wybrzeży Zachodniej Grenlandii, w czerwcu br. uzyskało certyfikat MSC. Potwierdza on, że rybołówstwo prowadzone jest w sposób zrównoważony i zgodny ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
26.06.2019

Kolizja masowca Mazowsze z duńskim statkiem rybackim

Niegroźna kolizja masowca PŻM Mazowsze z duńskim statkiem rybackim K. Larsen - FN 326. Do zdarzenia doszło we wtorek o godz. 21:15 na północ od Skagen. Nikomu nic się nie stało. O sprawie poinformował portal vesseltracker.com.
21.06.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano częściowo wyposażony trawler (wideo)

Wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding. W środę na wodę spłynął częściowo wyposażony kadłub trawlera o numerze budowy B 704/2 zamówiony przez duńskiego klienta Karstensens Skibsvaerft AS. To druga z tej serii jednostka budowana dla tego odbiorcy.
19.06.2019

Rosja chce 720 tys. euro kaucji za zwolnienie trawlera z estońską załogą

Rosyjskie władze w Kaliningradzie domagają się wpłaty 720 tys. euro. za zwolnienie trawlera, który wraz z estońską załogą został zatrzymany w połowie maja za nielegalny połów - przekazał w środę estoński nadawca informacyjny ERR.
13.06.2019

Jaka jest przyszłość atlantyckiej makreli?

W maju 2019 r. ICES opublikowało zrewidowane doradztwo, w którym stado makreli z północno-wschodniego Atlantyku szacowane jest na 4,16 milionów ton. Jest to zdecydowanie więcej niż w doradztwie opublikowanym w październiku 2018 r. Czy to wystarczy, aby został przywrócony certyfikat MSC?
06.06.2019

Przegląd eksportu polskich stoczni produkcyjnych

Mimo światowego kryzysu polskie stocznie produkcyjne umiejętnie znajdują swoje miejsce na rynku. Wysoka jakość usług, specjalistyczne produkty oraz kooperacja z europejskimi liderami stały się receptą na trudne czasy. Wartością polskich stoczni jest wykfalifikowana kadra pracownicza, coraz większy dostęp do nowych technologii oraz doskonałe zaplecze projektowe. Połączenie wieloletnich tradycji stoczniowych i doświadczenia z nastawieniem na innowację, ekologię i wysoką specjalizację powoduje, że Polska jest dostawcą w pełni
01.06.2019

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny (foto)

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu a
21.05.2019

W Greenwich ochrzczono brytyjski statek Kirkella do połowów dalekomorskich (wideo)

23 kwietnia w pobliżu imponującego Narodowego Muzeum Morskiego, odbyła się ceremonia chrztu jednej z największych brytyjskich jednostek służących do połowów dalekomorskich. Imię Kirkella nadała księżniczka Anna.
13.05.2019

Wodowanie trawlera Spes Nova w stoczni Safe w Gdańsku

Kolejne w tym roku wodowanie w gdańskiej stoczni Safe. We wtorek zwodowany został częściowo wyposażony nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger. Spes Nova, bo takie imię otrzyma jednostka, powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Do armatora – holenderskiej
02.05.2019

Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki (foto, wideo)

Kolejne w tym roku wodowanie w gdańskiej stoczni Safe. We wtorek zwodowany został częściowo wyposażony nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger. Spes Nova, bo takie imię otrzyma jednostka, powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Do armatora – holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group – trafi w październiku tego roku.
02.05.2019

GUS: w 2018 r. więcej statków niż rok wcześniej; mniejsze połowy ryb

W 2018 r. morska i przybrzeżna flota transportowa liczyła więcej statków niż przed rokiem - podał w piątek GUS. Dodał, że połowy ryb i bezkręgowców morskich były mniejsze. Obroty ładunkowe w portach morskich wzrosły natomiast o 17,8 proc. wobec 2017 r.
26.04.2019

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft. Planowany termin realizacji kontraktu to pierwszy kwartał 2020 roku. O kontrakcie poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor komunikacji i PR GSG Towers i Stocznia Gdańsk Maciej Grajewski.
11.04.2019

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding (wideo)

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding. We wtorek w Gdańsku zwodowano częściowo wyposażony trawler pelagiczny Gunnar Langva. Jednostka powstaje na zamówienie norweskiej stoczni Westcon Yards AS, która dokończy jej budowę.
09.04.2019

Stocznia Safe z Gdańska zwodowała wielofunkcyjny holownik (foto, wideo)

Isle of Jura już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego wielofunkcyjnego holownika odbyło się w gdańskiej stoczni Safe w środę. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld z Holandii, która dokończy jej budowę.
04.04.2019

Stocznia Crist na właściwym kursie i pod pełnymi żaglami - wywiad z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim

Stocznia Crist to marka znana w branży morskiej na całym świecie. Jej specjalizacją stały się innowacyjne, prototypowe projekty, których realizacji wiele stoczni nie odważyło się podjąć. O recepcie na sukces w trudnych czasach, planach rozwoju oraz portfelu zamówień, który wybiega już 5-6 lat na przód rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.
01.04.2019

Nowoczesna płyta do budowy statków powstaje na Wyspie Ostrów

Rusza budowa płyty montażowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. To jedyna w Polsce konstrukcja przystosowana do budowy i wodowania dużych jednostek oraz wielkogabarytowych konstrukcji. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 16,5 mln zł.
01.04.2019

Francja: Ocean od stycznia wyrzucił na brzeg 1100 martwych delfinów

Rekordowe 1100 martwych delfinów wyrzucił od stycznia Ocean Atlantycki na francuskie wybrzeża - informuje w czwartek agencja AP. Zwierzęta te umierają głównie z powodu połowów przemysłowych.
28.03.2019

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano statek dla Norwegów (foto, wideo)

Seihaust już na wodzie. Tzw. fish process vessel zwodowano w miniony piątek. Statek powstaje na zamówienie Fitjar Mekaniske Verksted AS.
25.03.2019

Stocznia Gdańsk wchodzi z produkcją na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Już w lipcu ruszy produkcja stoczniowa na rewitalizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) terenach Wyspy Ostrów w Gdańsku. PSSE i Balitc Operator (spółka z GK ARP S.A.) podpisały porozumienie w tej sprawie.
22.03.2019

Zmarł profesor Eugeniusz Skrzymowski wybitny inżynier okrętowy

8 marca w Szczecinie w wieku 94 lat zmarł prof. Eugeniusz Skrzymowski, wybitny inżynier okrętownik, naukowiec, społecznik niezwykle zasłużony dla rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego i Szczecina.
10.03.2019

W szkolnictwie zawodowym trzeba przełamywać bariery – rozmowa z Przemysławem Sztanderą, prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna od kilku lat skutecznie łączy naukę z biznesem, także z branżą morską. W ubiegłym miesiącu podpisane zostało porozumienie ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącymi Conradinum, którego celem będzie m.in. dopasowanie profilów kształcenia do potrzeb inwestorów związanych z gospodarką morską. O barierach, jakie trzeba przełamywać w szkolnictwie zawodowym i zmianach na Wyspie Ostrów, gdzie powstaje m.in. Stoczniowe Centrum Kształcenia Zawodowego, rozmawiamy z Przemysławem Sztanderą, prezesem Pom
05.03.2019

Trawler Cetus już na wodzie. Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta (foto, wideo)

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.
03.03.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.