• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ONZ wzywa do ratowania dryfujących uchodźców

rk

27.12.2022 11:00 Źródło: UNHCR

Partnerzy portalu

ONZ wzywa do ratowania dryfujących uchodźców - GospodarkaMorska.pl

Na pokładzie niezdatnego do żeglugi statku dryfuje blisko 200 birmańskich uchodźców należących do nacji Uważa się, że blisko 200 Rohingja. Agencja ONZ poinformowała, że władze państw w regionie odmawiają im pomocy.

Jednostka z rzeszą ludzi na pokładzie znajduje się pomiędzy Morzem Andamańskim a Zatoką Bengalską po tym, jak zepsuły się jej silniki. Agencja informacyjna ONZ podała, że uchodźcy mogą znajdować się na morzu nawet od miesiąca i są w fatalnych warunkach, bez wystarczającej ilości jedzenia i wody,. Żadne państwo w regionie nie chce ich do siebie przyjąć. Według doniesień z osób obecnych na pokładzie nawet 20 zmarło z powodu warunków panujących na statku.

Uchodźcy należą do nieuznawanej i prześladowanej przez birmańskie władze muzułmańskiej społeczności Rohingya, którzy uciekli do sąsiedniego Bangladeszu w 2017 roku po wybuchu zamieszek i prześladowaniach na tle etnicznym w 2017 roku. Wielu liczy na rozpoczęcie lepszego życia w w Malezji, Sri Lance, Tajlandii i Indonezji.  

Dyrektor UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees UNHCR) na Azję i Pacyfik Indrika Ratwatte powiedziała, że pierwsze doniesienia pochodzą z początku grudnia i mówią o dostrzeżeniu łodzi na wodach Tajlandii. Najnowsze, choć niezweryfikowane informacje wskazują, że dryfujący statek został zauważony w pobliżu Indonezji, a następnie u wybrzeży Indii.

- Ta szokująca tragedia nie może trwać dalej. To są istoty ludzkie - mężczyźni, kobiety i dzieci. Musimy widzieć, jak państwa w regionie pomagają ratować życie i nie pozwalają ludziom umierać - podkreśliła w komentarzu odnośnie braku reakcji międzynarodowych.

Agencja naciskała na rządy państw Azji Południowej, by ratowały uchodźców i zapobiegły kolejnej katastrofie na morzu, argumentując, że wszystkie państwa mają obowiązek ratować. Prośby te zostały jednak zignorowane, gdyż kraje regionu są zdeterminowane, by powstrzymać napływ uchodźców uciekających z obozów w Bangladeszu, kraju, który przyjął około miliona uchodźców z Myanmaru (Birmy). Z racji na przeludnienie panujące w kraju oraz trudną sytuację gospodarczą sąsiedniego państwa, wielu przybyszy decyduje się na dalszą emigrację, która jest utrudniona z racji przepisów, zamknięcia granic oraz ograniczonych środków na podróż.

W niedzielę drugi statek przewożący 57 Rohingjan wylądował w indonezyjskiej prowincji Aceh. Trzeci statek przewożący 180 osób jest zaginiony i uważa się, że zatonął z wszystkimi ludźmi na pokładzie.

To tylko najnowsze z serii ryzykownych podróży z wykorzystaniem niezdatnych do żeglugi łodzi, z których wiele zakończyło się katastrofą. Dwa tygodnie temu statek wietnamskiej firmy naftowej w drodze do Myanmaru uratował jedną tonącą łódź ze 154 uchodźcami Rohingja na pokładzie. W innym incydencie tydzień temu marynarka wojenna Sri Lanki uratowała zagrożony trawler przewożący kolejnych 104 uchodźców, w tym wiele dzieci pozostających bez opieki.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.