• <

UE i Grenlandia osiągają porozumienie w sprawie nowego partnerstwa w rybołówstwie

Strona główna Rybołówstwo, ekologia UE i Grenlandia osiągają porozumienie w sprawie nowego partnerstwa w rybołówstwie
UE i Grenlandia osiągają porozumienie w sprawie nowego partnerstwa w rybołówstwie - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

11.01.2021 Źródło: własne

8 stycznia 2021 r. UE i Grenlandia zakończyły negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów (SFPA) oraz nowego protokołu, który wzmocni ich współpracę w sektorze rybołówstwa na kolejne cztery lata, z możliwością przedłużenia o dwa lata.

Umowa jest nowym ważnym kamieniem milowym w długotrwałej współpracy dwustronnej między UE a Grenlandią w zakresie rybołówstwa. Odnawia ich zaangażowanie w promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów morskich. Jest to jedyna mieszana umowa o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów (SFPA) na północnym Atlantyku i trzecia pod względem finansowym najważniejsza umowa obowiązująca w UE. Pozwoli to flocie UE (12 wielkoskalowych trawlerów przemysłowych) kontynuować połowy na wodach Grenlandii przez okres 4 + 2 lat, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju sektora rybołówstwa na Grenlandii.

Uprawnienia do połowów zostały wynegocjowane dla tych samych gatunków, co w obecnym protokole (dorsz, karmazyn, halibut grenlandzki, krewetka północna, gromadnik i grenadier). Uprawnienia do połowów makreli zostały również uwzględnione w umowie na poziomie TAC 0. Wszelkie kwoty makreli przekazane przez Grenlandię w przyszłości będą uzależnione od podpisania przez Grenlandię porozumienia Coastal States Sharing Arrangement w sprawie zarządzania makrelą z UE. Ceny referencyjne również zostały zaktualizowane przy użyciu metodologii uzgodnionej przez obie strony oraz z uwzględnieniem aktualnych cen rynkowych. W oparciu o uprawnienia do połowów i nowo wynegocjowane ceny referencyjne, UE zapewni Grenlandii roczny wkład finansowy w wysokości 16 500 000 EUR. Znaczna część tego wkładu, wynosząca 2 900 000 EUR rocznie, jest przeznaczona specjalnie na wspieranie rozwoju sektoru rybołówstwa na Grenlandii. Szacunkowa wartość na cały okres obowiązywania protokołu wynosi 99 000 000 EUR. Dodatkowo właściciele statków z UE będą płacić opłaty licencyjne za uprawnienia do połowów.

Ta nowa umowa SFPA stanowi ważny krok naprzód w partnerstwie między UE a Grenlandią, które sięga 1985 r. Umowa podtrzymuje zasady wspólnej polityki rybołówstwa, takie jak przejrzystość, zarządzanie działalnością połowową, niedyskryminacja, poszanowanie doradztwa naukowego i współpraca naukowa w zakresie gromadzenia i analizy danych. Jest zgodna z ustawodawstwem Grenlandii oraz z zarządzeniami i środkami naukowymi, podjętymi w kontekście Organizacji Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO), Komisji ds. Rybołówstwa Północno-Wschodniego Atlantyku (NEAFC) oraz Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). Dzięki nowej SFPA, współpraca w zakresie monitorowania, kontroli i nadzoru działalności połowowej zostanie jeszcze bardziej wzmocniona.

Każda ze Stron rozpocznie teraz niezbędne procedury legislacyjne w celu podpisania i zawarcia nowej umowy oraz protokołu wykonawczego do niej.

źródło: European Comission

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 55,09 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2367,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1109,65 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 25,55 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1855,30 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.