• <
escort_980x120_gif_2020

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

AK

05.11.2021 20:52
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

Partnerzy portalu

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Fredrik Öhlander/Unsplash

Nie doszło do przełomu w sporze między W. Brytanią a Francją o prawa do połowów. Brytyjski rząd po spotkaniu ministrów Davida Frosta i Clementa Beaune w czwartek wydał jedynie zdawkowe oświadczenie, że strony przedstawiły swe stanowiska i obawy.

"Lord Frost i minister ds. europejskich Clément Beaune spotkali się dziś rano w Paryżu. Jak zapowiadano, omówili szereg trudności wynikających ze stosowania umowy między Wielką Brytanią a Unia Europejską. Obie strony przedstawiły swe stanowiska i obawy" - napisano w komunikacie wydanym w czwartek przez brytyjski rząd.

Dodano, że Frost, minister odpowiedzialny za relacje z Unią Europejską, spotka się w piątek w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem, a na początku przyszłego tygodnia ponownie ma rozmawiać z Clementem Beaune.

Szef francuskiej dyplomacji po rozmowach określił je jako "przydatne i pozytywne", ale dodał też: "Wszystkie opcje nadal pozostają na stole. Tak długo, jak dialog wydaje się możliwy, dajemy mu szansę, bez naiwności i z wymogiem, by ujrzeć wyniki". Wskazał, że francuscy rybacy powinni dostać jeszcze około 200 licencji połowowych.

W zeszłym tygodniu Francja zagroziła zamknięciem niektórych portów dla brytyjskich łodzi i zaostrzeniem kontroli brytyjskich łodzi i ciężarówek, jeśli do 2 listopada nie zostanie rozwiązany spór o licencje połowowe - wtedy wspominała tylko o 55 łodziach - a następnego dnia po tej groźbie zatrzymała brytyjski trawler pod zarzutem prowadzenia połowów bez odpowiedniego zezwolenia. Brytyjski rząd zapowiedział, że w przypadku wejścia w życie tych sankcji odpowie w stosowny sposób.

Ostatecznie po dwóch rozmowach, które przy okazji szczytu G20 w Rzymie i konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow odbyli brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron, ten drugi poinformował 1 listopada wieczorem, że jego kraj na razie nie wprowadzi tych sankcji, zaś w środę zatrzymany trawler został wypuszczony. Ale wstrzymanie się z sankcjami nie oznacza, że nieporozumienia dotyczące licencji połowowych są bliżej rozwiązania.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.