• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

17.08.2020 14:18 Źródło: European Comission
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Partnerzy portalu

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.

Przedstawiając ten wniosek, Komisja wywiązuje się ze zobowiązań politycznych, podjętych w ramach MedFish4Ever i Deklaracji Sofii, aby promować zrównoważone zarządzanie zasobami rybnymi w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Odzwierciedla to ambicje Komisji dotyczące zrównoważonego rybołówstwa.

Wniosek wdraża wieloletni plan zarządzania zasobami przydennymi w zachodniej części Morza Śródziemnego, poprzez dalsze zmniejszanie nakładu połowowego na tym obszarze.

Obejmuje również środki dotyczące węgorza, korala czerwonego, koryfeny, małych gatunków pelagicznych i zasobów dennych w Adriatyku, zasobów czerwonych krewetek głębinowych w Morzu Jońskim, Morzu Lewanckim i Cieśninie Sycylijskiej, zgodnie z decyzjami Generalnej Komisji Rybołówstwa dla Morza Śródziemnego (GFCM).

Na Morzu Czarnym proponuje się limity połowowe dla skarpa i szprota. W przypadku skarpa wniosek spowoduje transpozycję kwoty UE, ustalonej w kontekście zmiany wieloletniego planu zarządzania skarpa GFCM. W przypadku szprota Komisja proponuje utrzymanie takiego samego limitu połowowego jak w 2020 r.

Oczekuje się, że państwa członkowskie podejmą decyzję w sprawie wniosku na listopadowym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Tło

Komisja promuje wzmocnione podejście wielostronne i współpracę w zakresie zarządzania rybołówstwem na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Po przyjęciu deklaracji maltańskiej „MedFish4ever” i deklaracji z Sofii ustanowiono nowy zarząd.

Wieloletni plan zarządzania stadami dennymi w zachodniej części Morza Śródziemnego, przyjęty w czerwcu 2019 r., wprowadził system nakładu połowowego dla trawlerów, mający na celu osiągnięcie ogólnej redukcji do 40% w ciągu pięciu lat. 10% redukcja została już wdrożona w 2020 r., pierwszym roku wdrażania MAP.

Generalna Komisja Rybołówstwa Morza Śródziemnego jest regionalną organizacją ds. rybołówstwa, odpowiedzialną za ochronę i zarządzanie zasobami rybnymi w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. W ciągu ostatnich trzech lat GFCM przyjęła imponującą liczbę 40 środków ochrony, zarządzania i kontroli na wniosek Unii Europejskiej. Spośród nich tylko w 2019 roku przyjęto 15 środków. Obejmują przełomowe środki zarządzania. Na przykład plan zarządzania zasobami węgorza w Morzu Śródziemnym i środki nadzwyczajne na lata 2019--2021, dotyczące małych stad pelagicznych w Morzu Adriatyckim, przyjęte w 2018 r., oraz plan zarządzania stadami dennymi w Morzu Adriatyckim, przyjęty w 2019 r., który dotyczy niepokojącego stanu kluczowych zasobów, w szczególności morszczuka. Inne kultowe gatunki są obecnie objęte planami zarządzania, wraz z przyjęciem planów zarządzania dla korala czerwonego, morlesza morskiego w Morzu Alborańskim, krewetek czerwonych głębinowych w Cieśninie Sycylijskiej, Morzu Jońskim i Lewancie, a także delfinów pod urządzeniami skupiającymi ryby (FAD).

W 2017 r. GFCM przyjęła wieloletni plan zarządzania turbotem w Morzu Czarnym, wprowadzając środki zarządzania i kontroli, które mają zostać wdrożone po raz pierwszy na szczeblu regionalnym. Plan wieloletni został następnie poddany przeglądowi na dorocznej sesji GFCM 2019, podczas której umawiające się strony uzgodniły nowy przydział kwot.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.