• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rośnie konflikt Filipin z chińską strażą przybrzeżną

kw

21.08.2023 13:52
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rośnie konflikt Filipin z chińską strażą przybrzeżną

Partnerzy portalu

Fot. Straż Wybrzeża Filipin

Filipińskie wojsko planuje podjąć kolejną próbę wysłania konwoju zaopatrzeniowego na BRP Sierra Madre, niszczejącego LST z czasów II wojny światowej, który służy jako placówka na Second Thomas Shoal. Chińska straż przybrzeżna i milicja morska częściowo zablokowały ostatnią próbę, a rzecznik Sił Zbrojnych Filipin (AFP) płk Medel Aguilar ma konkretne wskazówki dla chińskich sił: "zachowujcie się".

Ostatnio dwa patrolowce PCG i dwie wyczarterowane łodzie zaopatrzeniowe próbowały dotrzeć do filipińskiej placówki na Second Thomas Shoal, ale zostały przechwycone przez większą chińską grupę zadaniową. Podczas gdy chińska straż przybrzeżna nękała kutry PCG, trawlery chińskiej milicji morskiej zablokowały jedną z łodzi zaopatrzeniowych i uniemożliwiły jej ukończenie misji.

Filipińskie siły obronne planują wkrótce powrócić na mieliznę i dokończyć misję.

- Mamy specjalną wiadomość dla chińskiej straży przybrzeżnej, aby się zachowywali. Nie powinni podejmować żadnych działań, które zagrażają życiu ludzi. Za wszystkie konsekwencje, które spowodują pojedyncze działania, winę poniosą oni i władze nad nimi, więc powinni się zachowywać - powiedział Aguilar.

Rejsy zaopatrzeniowe do Second Thomas Shoal często kończą się impasem między chińską strażą przybrzeżną a filipińską strażą przybrzeżną, a PCG często musi wykonywać swoją misję w obliczu blokady przez większe i liczniejsze chińskie statki. Chiny roszczą sobie prawo własności do Wysp Spratly i otaczających je wód, w tym obszarów znajdujących się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin, takich jak Second Thomas Shoal. 

W 2016 r. Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że historyczne roszczenia Chin do Morza Południowochińskiego są bezpodstawne w świetle prawa międzynarodowego. Chiny zignorowały to orzeczenie i rozmieściły siły "szarej strefy" - kutry straży przybrzeżnej z białymi kadłubami i "komercyjne" trawlery rybackie obsługiwane przez milicję - w celu egzekwowania swoich roszczeń.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.