• <
smartre_2023

Demontaż Kopernika

14.11.2022 09:32

Partnerzy portalu

Demontaż Kopernika - GospodarkaMorska.pl
Wikipedia

Na Nabrzeżu Trawlerowym trwa od października rozbiórka kolejnych elementów okrętu. Przez ostatnie 17 lat jednostka była wykorzystywana do szkolenia polskich komandosów w zakresie fizycznego zwalczania terrorystów w warunkach morskich. Potrzeba stworzenia bardziej wiarygodnych warunków do ćwiczeń oznaczało koniec eksploatacji byłego okrętu, mającego za sobą bogatą służbę.


ORP Kopernik (261) był jednym z 32 okrętów hydrograficzny projektu 861 zbudowanych w latach 1967-1976 przez Stocznię Północną w Gdańsku. był też jedynym, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Zdecydowana większość, bo aż 29 trafiło do ZSRR, a po jednym otrzymały floty Bułgarii i Jugosławii. Poza polskim okrętem w latach 1967-1976 gdańska stocznia przekazała 29 jednostek marynarce wojennej Związku Radzieckiego oraz po jednej flocie Bułgarii i Jugosławii. Kopernik był 20 okrętem z serii, zbudowanym w latach 1970-1971.Okręt wchodził najpierw w skład Oddziału Zabezpieczenia Hydrograficznego, a następnie Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego 3. Flotylli w Gdyni, stacjonującej w Porcie Wojennym Gdynia. W trakcie swoich 35 lat służby był bardzo intensywnie wykorzystywany, biorąc udział w rejsach dalekomorskich. Przebył łącznie ponad 300 000 mil morskich wykonując zadania hydrograficzne dla Marynarki Wojennej, a także naukowe dla instytucji państwowych. Do najbardziej znanych rejsów należały ORP Kopernik między innymi w roku 1976 i 1978 odbył rejsy na Spitsbergen w 1976 i 1978 roku, a w latach 1979-1980 przewoził pierwszą wyprawę geofizyczną Polskiej Akademii Nauk na Antarktydę. W 1989 roku spędził blisko pół roku na Pacyfiku, biorąc udział w poszukiwaniach podmorskich złóż kopalnych, w tym ropy naftowej, gazu ziemnego i innych.


Na początku XXI wieku był już okrętem mocno wyeksploatowanym. Wraz z wejściem do służby okrętów podwodnych typu Kobben był wykorzystywany jako okręt-baza dla ich załóg. Ostatecznie banderę na nim spuszczono w 2006 roku. Po demontażu większości wyposażenia i odholowaniu na nabrzeże w Basenie Westerplatte był wykorzystywany przez operatorów JW GROM, JW FORMOZA i inne jednostki specjalne do celów szkoleniowych. W ich trakcie żołnierze ćwiczyli zwalczanie terrorystów na jednostkach morskich. Z racji na potrzebę rozwijania metod szkoleniowych (w tym poprzez działania na jednostkach operujących na morzu daleko od brzegu) były ORP Kopernik zostanie zastąpiony przez służący dotąd jako stawiacz boi Zodiak (zwodowany w 1982 roku). Statek został przekazany na potrzeby wojska w 2021 roku przez Urząd Morski w Gdyni i obecnie przechodzi remont w stoczni Baltic Engineering w Gdańsku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.