• <

Orkany do modernizacji

07.11.2022 23:25

Partnerzy portalu

Orkany do modernizacji - GospodarkaMorska.pl
3. FO

W najbliższym czasie mają ruszyć prace remontowe i modernizacyjne na trzech małych okrętach rakietowych projektu 660M typu Orkan. Ich wykonawcą będzie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia planowany jest na lata 2022-2026.

W trakcie zaplanowanych prac stoczniowych zaplanowano m. in. wymianę silników, zmianę typu układu napędowego, instalację nowoczesnych systemów technicznych (w tym pokładowe systemy łączności i obserwacji technicznej, czy też dostosowanie kadłuba do nowego układu napędowego. Ważnym aspektem prac będzie zastąpienie elementów jeszcze podstardzieckiej technologii rozwiązaniami zgodnymi ze standardami NATO. Z tego powodu gruntownie zostanie przebudowane swoiste „serce” Orkanów, czyli siłownia okrętowa.

Kadłuby Orkanów zbudowano na początku lat 90-tych w stoczni VEB Peenewerft w Wolfgast, ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Miały być wtedy okrętami rakietowymi proj. 151, ale po zjednoczeniu Niemiec zostały przeholowane do Stoczni Północnej w Gdańsku, gdzie je ukończono i wyposażono jako jednostki proj. 660. Jako pierwszy do służby wszedł w 1992 roku ORP Orkan, natomiast w latach 1994-1995 były to kolejno ORP Piorun i ORP Grom. W latach 2006-2009 zostały zmodernizowane w Stoczni Marynarki Wojennej do proj. 660M. Przebudowano je wtedy w celu dostosowania ich do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych oraz nowego wyposażenia radarowego. Obecnie są też przystosowane do użycia rakiet przeciwokrętowych RBS-15 Mk3. W ubiegłym roku odbyły na Morzu Północnym ostre strzelanie, sprawdzające zarówno uzbrojenie, jak i same okręty w praktyce. Oprócz tego są uzbrojone w armatę AK-176M i AK-630M, a także wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych Strzała S-2M.

Gospodarka Morska
3. FO

Długość kadłuba wynosi 49 metrów, a pełna wyporność to 369 ton. Napęd stanowią obecnie trzy silniki wysokoprężne M520. Zasięg okrętów wynosi 4500 mil morskich, przy prędkości do 13 węzłów. Załogę stanowi 36 osób. Z racji swoich rozmiarów mają ograniczone zdolności do prowadzenia działań w trudnych warunkach hydrometeorologicznych, w tym przy wzburzonym morzu.

Jednostki proj. 660M typu Orkan to małe okręty rakietowe przeznaczone do wykonywania uderzeń rakietowych na siły nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłony przeciwokrętowej oraz przeciwlotniczej własnych sił. Do ich zadań należy też patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych obszarów morskich. Obecnie służą w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Na co dzień stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.