• <

Polska i Wielka Brytania pogłębiają współpracę nad Miecznikami

gm

07.10.2022 14:33
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polska i Wielka Brytania pogłębiają współpracę nad Miecznikami

Partnerzy portalu

Polska i Wielka Brytania pogłębiają współpracę nad Miecznikami - GospodarkaMorska.pl
Fot. Babcock

Spółka Babcock poinformowała o podpisaniu między przedstawicielami rządów Polski i Wielkiej Brytanii Oświadczenia Intencyjnego w sprawie pogłębienia współpracy przy programie Miecznik.

„Z przyjemnością informujemy o podpisaniu Oświadczenia Intencyjnego (Statement of Intent – SOI) pomiędzy Sekretarzem Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii i Ministrem Obrony Narodowej RP, w którym wyrażono intencje obu stron do pogłębienia współpracy międzyrządowej obu krajów w zakresie integracji brytyjskiej fregaty Arrowhead 140 (AH140) z polskim programem Miecznik. Na początku tego roku, firma Babcock została wybrana jako dostawca projektu platformy i partner technologiczny programu budowy nowych fregat w Polsce.

Porozumienie międzyrządowe podpisane we wtorek 4 października zapewnia solidne ramy dalszej współpracy i jest następstwem ustanowienia oficjalnego podmiotu gospodarczego firmy Babcock w Polsce. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszej roli w programie Miecznik i relacji, które mamy z brytyjskim i polskim przemysłem, marynarkami wojennymi i rządami. Liczymy na dalszą współpracę z naszymi partnerami w ramach realizacji kontraktów w programie Miecznik.” – czytamy w komunikacie przesłanym przez Babcock.

Babcock został wybrany przez Polskę jako dostawca projektu platformy, która posłuży do budowy fregat w programie Miecznik. Będą to projekty fregaty Arrowhead 140, typ 31. Systemy zarządzania walką na potrzeby okrętów dostarczą brytyjskie oddziały koncernu Thales, zaś MBDA dostarczy uzbrojenie przeciwlotnicze.
Okręty zostaną wybudowane przez powołane w tym celu konsorcjum PGZ-Miecznik, w skład którego weszły Polska Grupa Zbrojeniowa, należąca do PGZ Stocznia Wojenna oraz Remontowa Shipbuilding.

Fregaty mają zostać zbudowane w polskich stoczniach. Pierwszy okręt ma zostać zbudowany do czerwca 2028 r., drugi do 2033, trzeci nie później niż w sierpniu 2034. Zgodnie z harmonogramem budowa okrętów ma się rozpocząć w 2023 roku.

Zadania nowych okrętów to zabezpieczanie szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej, a także udział w działaniach sojuszniczych, np. w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.