• <

Konsorcjum PGZ-Miecznik: Program budowy fregaty "Miecznik" przebiega zgodnie z harmonogramem

gm

08.09.2022 14:43 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Konsorcjum PGZ-Miecznik: Program budowy fregaty "Miecznik" przebiega zgodnie z harmonogramem

Partnerzy portalu

Konsorcjum PGZ-Miecznik: Program budowy fregaty "Miecznik" przebiega zgodnie z harmonogramem - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Babcock

W sierpniu przyszłego roku rozpocznie się budowa pierwszej polskiej fregaty rakietowej "Miecznik". Przedstawiciele konsorcjum odpowiedzialnego za realizację programu zapewnili w czwartek podczas targów MSPO, że realizacja zadania przebiega zgodnie z harmonogramem.

Program "Miecznik" zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki mają zwiększyć zdolności marynarki i pozwolić na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik weszły PGZ, należąca do PGZ Stocznia Wojenna oraz Remontowa Shipbuilding. Partnerami zagranicznymi w projekcie zostały firmy Babcock – odpowiedzialna za projekt platformy okrętu Arrowhead 140, Thales UK - główny dostawca podsystemów walki oraz firma MBDA UK, która dostarczy systemy obrony przeciwlotniczej.

Przedstawiciele konsorcjum podkreślili w czwartek podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, że pracę przebiegają zgodnie z harmonogramem.

"Pewne zmiany w harmonogramie są możliwe, ale jeżeli chodzi o główne kamienie milowe, czyli dostawę jednostek, pozostają bez zmian. Obecnie bardzo szczegółowo opracowujemy sekwencje i technologie produkcyjne. Czujemy się komfortowo z tym, aby rozpocząć produkcję w sierpniu przyszłego roku. Obie stocznie przygotowują infrastrukturę, ona na pewno będzie na czas" – zaznaczył Cezary Cierzan, dyrektor programów morskich PGZ.

Według przedstawionego harmonogramu pierwsza jednostka powinna być zdana w 2028 r., kolejna w 2029 r., a trzecia w 2030 r.

Jednocześnie trwają pracę przygotowawcze w stoczniach – Remontowa Shipbuliding oraz Stoczni Wojennej PGZ. "Jesteśmy na etapie pracy, której nie widać" – zwracał uwagę Paweł Lulewicz, prezes Stoczni Wojennej PGZ. "Przygotowujemy dokumentację na budowę infrastruktury - hal montażowych. Do końca października biuro projektowe ma przygotować dokumentację. Wtedy też wystąpimy o pozwolenie na budowę i rozpoczniemy wybór generalnego wykonawcy" – powiedział prezes Lulewicz.

Fregaty "Miecznik" mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę krytyczną, a także uczestniczyć w działaniach sojuszniczych, np. w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Zgodnie z zapowiedziami mają one zwalczać okręty nawodne i podwodne nieprzyjaciela oraz statki powietrzne - drony, samoloty i śmigłowce.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.