• <

Program Miecznik. Babcock podpisał kolejne kontrakty na realizację budowy fregat Miecznik

gm

07.09.2022 22:25 Źródło: Babcock
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Program Miecznik. Babcock podpisał kolejne kontrakty na realizację budowy fregat Miecznik

Partnerzy portalu

Program Miecznik. Babcock podpisał kolejne kontrakty na realizację budowy fregat Miecznik - GospodarkaMorska.pl
Fregata typu Arrowhead 140 brytyjskiej firmy Babcock/ Fot. wizualizacja

Babcock, międzynarodowa firma działająca w branży obronnej, pozyskała dwa kolejne kontrakty związane z polskim programem budowy fregat Miecznik. Kontrakt na Class Design oraz umowa ramowa na transfer wiedzy i umiejętności (TOKAT - Transfer of Knowledge and Technology, Transfer Wiedzy i Technologii) odpowiednio wspierają dalszy rozwój programu oraz zwiększenie zdolności przemysłowych do budowy okrętów w Polsce w celu dostarczenia Miecznika zgodnie z harmonogramem. Oba kontrakty podkreślają silne stosunki gospodarcze i handlowe pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Na początku tego roku Babcock został wybrany jako dostawca projektu platformy i strategiczny partner technologiczny dla polskiego programu budowy fregat Miecznik. Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik, w ramach którego trzy fregaty Arrowhead 140 zostaną zbudowane w polskich stoczniach przez lokalnych pracowników, przy znaczącym wykorzystaniu polskich dostawców i globalnego łańcucha dostaw firmy Babcock.

Program Miecznik jest ważnym elementem ugruntowanego wsparcia firmy Babcock dla klientów z branży obronnej na całym świecie i jej ciągłych ambicji globalnego rozwoju.

Kontrakt na wykonanie Class Design jest kluczowy dla wsparcia dojrzałości fregaty Miecznik i dostarczenia pakietu dokumentacji projektowej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ S.A) w celu przedłożenia jej organowi klasyfikacyjnemu. Jego terminowa realizacja przyspieszy kolejny etap procesu inżynieryjnego w osiągnięciu przełomowego momentu cięcia stali okrętu nr 1 w 2023 roku. W ramach umowy ramowej TOKAT, Babcock podzieli się swoją technologią, doświadczeniem inżynierskim i specjalistyczną wiedzą ze spółkami PGZ S.A., PGZ SW i Remontowa Shipbuilding RSB w procesie transformacji stoczni w celu wsparcia realizacji programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. Współpraca obejmie proces rekrutacji, rozwoju i szkolenia pracowników, wsparcie w planowaniu modernizacji infrastruktury oraz wdrażanie narzędzi i technologii. Firma Babcock ogłosiła podpisanie powyższych kontraktów na realizację programu MIECZNIK podczas jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Prezes firmy Babcock, David Lockwood, powiedział: "Jestem zadowolony z postępów w polskim programie Miecznik. Nasza praca w Polsce opiera się na wspólnych interesach krajów NATO. Babcock dostarczy najwyższej klasy fregaty, które znacząco przyczynią się do wzrostu suwerennych zdolności obronnych Polski. Z niecierpliwością czekamy na rozwój i dalsze wzmocnienie naszych bliskich relacji w ramach Konsorcjum PGZ-Miecznik".

Na początku tego roku Babcock otworzył wraz z partnerami nowe Biuro Zarządzania Projektami PGZ S.A w Gdyni, które będzie zarządzać realizacją programu fregat Miecznik.

Polski program fregat Miecznik jest drugim kontraktem eksportowym dla Arrowhead 140 po pierwszym zamówieniu umowy licencyjnej na projekt z PT PAL w Indonezji, na dwie fregaty. Babcock został ogłoszony jako preferowany oferent dla brytyjskiego programu fregat Type 31 w 2019, a kontrakt został potwierdzony w listopadzie tego samego roku.

Babcock jest międzynarodową firmą działającą w branży lotniczej, obronnej i bezpieczeństwa, której najważniejszym obszarem działalności jest sektor morski, świadczącą usługi o wartości dodanej w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Australii i RPA. Pomagamy klientom w Wielkiej Brytanii i na całym świecie w zwiększaniu możliwości, niezawodności i dostępności ich najbardziej kluczowych możliwości.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.