• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

gm

30.05.2022 15:28
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

Partnerzy portalu

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz - GospodarkaMorska.pl

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.

W programie obchodów znalazły się m.in. apel pamięci pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, uroczysta gala rocznicowa w Teatrze Współczesnym, musztra paradna kompanii honorowej wraz z orkiestrą wojskową, spotkania z zaproszonymi gośćmi na temat rozwoju uczelni, a także pierwszy w historii szczecińskiej uczelni morskiej tytuł Doctora honoris causa, który przypadł prof. Aleksandrowi Walczakowi.  

Uczelnia zaprasza również na dwie wystawy – 31 maja na Wałach Chrobrego będzie można podziwiać niepublikowane wcześniej fotografie z historii szczecińskich szkół morskich (od 1 czerwca wystawa będzie dostępna w holu głównym budynku Akademii Morskiej). Od 1 czerwca zaś w Bibliotece Głównej AMS – Pobożnego 11, 5 piętro – będzie otwarta wystawa dokumentująca dorobek Doctora honoris causa Akademii Morskiej – prof. Aleksandra Walczaka.

Historia i rozwój

Historia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim zaczęła się w 1947 roku, kiedy do Szczecina przeniesiono Wydział Nawigacyjny z Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Przez kolejne lata szkoła ulegała licznym przekształceniom, zmieniała nazwy oraz uzyskała nową lokalizację przy Wałach Chrobrego (1962).

Absolwenci szczecińskich szkół morskich z powodzeniem znajdowali zatrudnienie na trawlerach w przedsiębiorstwach połowowych i na statkach floty handlowej. Szczególnie rybołówstwo dalekomorskie przeżywało niesamowicie dynamiczny rozkwit, a szczecińscy absolwenci obecni byli na najodleglejszych łowiskach świata, odkrywali niepoznane do tej pory akweny połowowe, stając się niekwestionowanymi specjalistami w swoim fachu.

W toku kolejnych przekształceń organizacyjnych utworzono w 1968 r. Wyższą Szkołę Morską z dwoma wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. WSM miała już pełny status szkoły wyższej, oferując absolwentom, oprócz fachowej wiedzy i cennych umiejętności, dylom ukończenia studiów wyższych. Gruntowne wykształcenie techniczne, znakomite przygotowanie pod kątem praktyki, stały u podstaw międzynarodowej renomy absolwentów szczecińskiej WSM.

W 1998 roku Uczelnia pozyskała nowoczesny statek szkolno-badawczy m/s Nawigator XXI, na którym odbywają praktyki studenci kierunków „pływających".

W 2002 roku w Wyższej Szkole Morskiej został powołany Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu. W związku z rozszerzeniem oferty edukacyjnej, rozbudową infrastruktury i powiększeniem kadry akademickiej, Wyższa Szkoła Morska uzyskała w roku 2004 podwyższenie statusu uczelni i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Szczecinie.  

W ramach Akademii powstały dwa koleje wydziały: Informatyki i Telekomunikacji oraz Mechatroniki i Elektrotechniki, wyznaczając obecny trend w rozwoju tej uczelni, która zdecydowanie zwróciła się w kierunku najnowocześniejszych technologii.  

1 września 2022 roku dokona się kolejny awans w rozwoju morskiego szkolnictwa na Pomorzu Zachodnim – Akademia ulegnie przekształceniu w Politechnikę Morską – uczelnię o wyraźnie technicznym charakterze działalności naukowo-badawczej i edukacyjnej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.