• <

Wynik wyszukiwania - "szkolnictwo" - Wiadomości

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Badanie opinii Polaków na temat narodowej bandery. Co sądzą o flocie handlowej?

Polska nie posiada morskiej floty handlowej pod narodową banderą. Brak nowoczesnych regulacji dotyczących żeglugi i pracy na morzu spowodował, że eksploatacja statków pod narodową banderą, jest ekonomicznie nieopłacalna. W związku z tym armatorzy eksploatują swoje statki pod obcymi banderami a ci z innych państw nie są zainteresowani rejestrowaniem statków pod polską banderą. W świetle tych narastających problemów Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przeprowadziła sondaż opinii publicznej na temat polskiej bandery
20.02.2024

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

16 czerwca 2023 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. W trakcie obchodów m. in. uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę, odsłonięto tablicę i nadano imię kampusowemu skwerowi.
16.06.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

Konferencja "Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej" startuje 17 maja

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się 17 maja wydarzenie naukowe poświęcone budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W jego trakcie eksperci, naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz zainteresowani tematyką będą mogli wysłuchać swoich opinii oraz zaprezentować swoje rozważania w tym zagadnieniu.
04.05.2023

Już 17 maja Konferencja "Kompetencje dla Morskiej Energetyki Wiatrowej"

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się wydarzenie naukowe poświęcone budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W jego trakcie eksperci, naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz zainteresowani tematyką będą mogli wysłuchać swoich opinii oraz zaprezentować swoje rozważania w tym zagadnieniu.
17.04.2023

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Portu Wojennego Gdynia

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni oraz Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie zapraszają 28 kwietnia na wernisaż wystawy plenerowej z okazji 100-lecia otwarcia największej bazy polskiej Marynarki Wojennej - Portu Wojennego Gdynia.
13.04.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Kadry dla offshore wind – kluczem przywrócenie prestiżu szkół zawodowych (RELACJA)

W trakcie pierwszej edycji targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny na temat roli kadr w budowaniu local content w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kluczem nie są studia, a szkoły techniczne i zawodowe, które w ostatnich latach straciły na prestiżu. Potrzebne są działania w tym zakresie. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
15.03.2023

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Politechnika Morska zainaugurowała rok akademicki

Nowy rok akademicki zainaugurowała w sobotę Politechnika Morska w Szczecinie. To pierwsza inauguracja pod nową nazwą – dotychczas uczelnia funkcjonowała jako Akademia Morska.
01.10.2022

TTS zmienia się w HanseYachts Sp. z o.o.: "Dążymy do najwyższych standardów"

Znany i ceniony w regionie pracodawca oraz producent luksusowych jachtów zmienia nazwę. Już wkrótce TTS przyjmie miano HanseYachts Sp. z o.o. – Metamorfoza będzie związana nie tylko z samym nazewnictwem, ale również z nieustannym podwyższaniem standardów i inwestycjami, które będą zmieniały żeglarski świat – tłumaczy dyrektor zarządzający Maciej Twardowski w rozmowie na temat genezy rozwoju firmy oraz planów na przyszłość.
23.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Szczecin. Akademia Morska stała się Politechniką Morską [ZDJĘCIA]

Akademia Morska w Szczecinie stała się w czwartek oficjalnie Politechniką Morską. Władze uczelni wskazują, że zmiana nazwy m.in. podkreśla kształcenie zarówno kadry inżynierskiej, jak i oficerskiej.
01.09.2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
19.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

[WIDEO, FOTO] Morawiecki na Konwencie Morskim w Gdańsku: „Będzie więcej inwestycji”

W poniedziałek 27 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się jubileuszowe spotkanie Konwentu Morskiego zwołane z okazji 5. rocznicy powołania zgromadzenia. Gościem specjalnym spotkania był premier Mateusz Morawiecki.
28.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Powstanie nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla branży morskiej

W strukturze Akademii Morskiej w Szczecinie utworzony zostanie międzywydziałowy ośrodek pod nazwą „Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego w Szczecinie”. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2022-2025, a jej koszt ma wynieść ok. 73,4 mln zł.
10.05.2022

Porozumienie uczelni na rzecz MEW

Dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
23.11.2021

UMG świętuje 101. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce [PROGRAM]

17 czerwca przypada 101. rocznica szkolnictwa morskiego w Polsce. Sprawdź, co w programie.
14.06.2021

Styczyński: musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej

Musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej; najważniejsze jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Styczyński.
11.06.2021

PSSE ze wsparciem dla Unitestu. Światowy lider trójwymiarowych symulatorów siłowni okrętowych jest z Gdyni [wideo]

Unitest Marine Simulators to niewielka firma z Gdyni, która jest światowym liderem w produkcji symulatorów siłowni okrętowych. – Nasze symulatory docierają do ponad 60 krajów. Znają nas wszyscy w branży – mówi z dumą kierownictwo spółki. – Tak nowoczesne i konkurencyjne produkty wyróżniają nas w świecie. Chcemy je promować i stawiać za wzór – dodaje prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
28.05.2021

100 lat Uniwersytetu Morskiego! (foto, wideo)

Na przestrzeni lat zmieniała się jego nazwa i lokalizacja. Jednak przez cały ten czas przyświecał mu jeden cel – służba polskiemu morzu. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje! 8 grudnia minęło dokładnie sto lat działalności uczelni. Z tej okazji odbył się szereg uroczystości w mieście i na morzu.
09.12.2020

Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce [wywiad]

Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE przygotował Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce, mającego być częścią Krajowego Programu Odbudowy gospodarki po kryzysie związanym z efektem pandemii COVID-19.
24.11.2020

Powstanie Główny Urząd Morski. Będzie podlegał ministrowi infrastruktury

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury - dodał.
01.10.2020

Kościński: polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje

Dzięki działaniom rządu polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje - mówił w czwartek w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytania posłów dotyczące nowelizacji ustawy budżetowej. Ocenił, że wszystkie działania rządu w reakcji na pandemię były prawidłowe.
17.09.2020

Absolwenci szkół branżowych wchodzą na rynek pracy

Zakończyła się edukacja pierwszego rocznika branżowej szkoły I stopnia. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przez trzy lata towarzyszyła uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdyni, pomagając młodym postawić pierwsze kroki na rynku pracy.
15.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

MEN: przywrócenie zajęć praktycznych u pracodawców dla uczniów branżowych szkół I stopnia

Od 29 czerwca br. przywrócone zostaną zajęcia praktyczne u pracodawców dla wszystkich uczniów branżowej szkoły I stopnia będących młodocianymi pracownikami – poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej.
25.06.2020

Ku pamięci wiceadmirała Porębskiego

Jednym z punktów programu tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni jest uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu. Od dzisiaj będzie można ją podziwiać na Molo Południowym.
20.06.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni: szkolnictwo wyższe w stanie zagrożenia epidemicznego (wywiad, wideo)

Od 20 marca, w Polsce obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Ówczesny szef resortu nauki Jarosław Gowin podkreślił jednak, że zawieszenie nie oznacza zamknięcia uczelni - zajęcia powinny być kontynuowane w jak najszerszym zakresie online O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - prof. Janusz Zarębski.
06.04.2020

MON: ponad 49 mld na wydatki obronne

Ponad 49 mld zł na wydatki obronne zakłada projekt budżetu na rok 2020 przedstawiony w czwartek przez MON sejmowej komisji obrony i pozytywnie przez nią zaopiniowany. To 2,1 proc. PKB.
17.01.2020

Wody Polskie zmodernizują kanały na szlaku od Mikołajek do Giżycka za 163 mln zł

Ponad 163 mln zł kosztować będzie modernizacja kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka. Prace zaczną się w 2020 roku i potrwają do 2023 roku. Na czas modernizacji kanały nie zostaną zamknięte dla ruchu; wodniacy i żeglarze będą mogli z nich korzystać.
18.12.2019

99. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni [foto, wideo]

9 grudnia br. rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab.inż Janusz Zarębski otworzył uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego. W obchodach udział wzięli pracownicy naukowi uczelni, politycy, samorządowcy, wojskowi, studenci i inne osoby z zaplecza branży morskiej ściśle współpracy z UM w Gdyni. Uroczystość odbyła się pod patronatem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
10.12.2019

Mimo kontrowersji zaczęła się budowa naftociągu Trans Mountain

Rozpoczęła się rozbudowa kontrowersyjnego rurociągu Trans Mountain, który ma transportować kanadyjską ropę z Alberty do Kolumbii Brytyjskiej, skąd surowiec ma być dostarczany na azjatyckie rynki.
06.12.2019

Gowin: Uczelnie regionalne i zawodowe są oczkiem w głowie naszego rządu

Uczelnie regionalne i zawodowe są oczkiem w głowie naszego rządu - podkreślił w poniedziałek we Włocławku wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślił jednak, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe są w Polsce nadal zdecydowanie za niskie i muszą w kolejnych latach rosnąć.
08.10.2019

Projekt budżetu na 2020 rok trafił do Sejmu

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok trafił do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie niższej izby parlamentu. Po raz pierwszy od 1989 roku budżet ma być zrównoważony, czyli wydatki pokrywać się mają z wpływami.
30.09.2019

Akademia Morska w Szczecinie zainaugurowała rok akademicki. Uczelnia będzie współpracować z IMGW

Z udziałem władz Akademii Morskiej w Szczecinie, jej studentów i zaproszonych gości w sobotę zainaugurowano rok akademicki 2019/2020. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślał na uroczystości rolę uczelni morskich.
28.09.2019

Szkolnictwo zawodowe na nowych zasadach. Firmy będą miały większy wpływ na program kształcenia

Większy wpływ biznesu na szkolnictwo zawodowe, staże uczniowskie u pracodawców, obowiązkowa współpraca szkół z biznesem – z początkiem września w szkolnictwie zawodowym weszło wiele zmian, które mają ściślej powiązać edukację z rynkiem pracy i lepiej odpowiedzieć na potrzeby pracodawców. To konieczność, bo jak wynika z raportu Trenkwalder Polska, na polskim rynku pracy trwa hossa, a rotacja kadr w połączeniu z brakiem siły roboczej w coraz większym stopniu hamuje rozwój przedsiębiorstw. Te zmagają się obecnie z największym
04.09.2019

Szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Szkolnictwo zawodowe było tematem wiodącym podczas obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie – poinformował w czwartek podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć. Zaznaczył, że obrady były merytoryczne i spokojne.
29.08.2019

Walczyli o zawód szkutnika. Właśnie zniknął z systemu edukacji

Największy w Polsce producent jachtów i łodzi motorowych, spółka Technologie Tworzyw Sztucznych, długo walczył o przywrócenie kształcenia szkutników. Zawód właśnie zniknął z listy kierunków szkół branżowych. Jego miejsce w systemie edukacji zajmie teraz „Monter jachtów i łodzi”.
29.08.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

Stocznia Crist wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom na rynku pracy

Przed branżą stoczniową w Polsce stoją nowe wyzwania. Największym problemem nie są kolejne zamówienia tylko brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. O trudnej sytuacji na rynku pracy, koniecznych zmianach w polityce kadrowej oraz o tym, jak dziś wygląda praca w jednej z największych firm na Pomorzu opowiedziała nam Karolina Parkitna z Crist S.A.
12.04.2019

Co piąta branża ma problemy ze znalezieniem pracowników

Zdaniem ekspertów tylko ekonomiści mogą mieć problem ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Pozostałe branże mają problem ze znalezieniem pracowników, z biegiem czasu coraz większy. Najgorsza sytuacja panuje w branży budowlanej i produkcyjnej. Choć pracodawcy narzekają na problemy z zapełnieniem wakatów, to w rejestrach urzędów pracy figuruje 986 tys. osób, z czego blisko połowa to długotrwale bezrobotni. Rozwiązaniem może być aktywizacja osób biernych zawodowo czy wykorzystanie potencjału osób 50+. Kluczowe jest też optymalne w
12.04.2019

Machałek: Reforma kształcenia zawodowego nie uda się bez pracodawców

Reforma kształcenia zawodowego musi się udać. Jest ona bardzo oczekiwana i istotna z punktu widzenia polskiego rozwoju gospodarczego – przekonywała wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Zaznaczyła, że nie powiedzie się ona bez udziału pracodawców.
27.03.2019

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej w AMW w Gdyni

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej rozmawiali eksperci w Gdyni podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie odbyło się w miniony piątek w Akademii Marynarki Wojennej. Jego inicjatorami byli Anna Fotyga, posłanka do Parlamentu Europejskiego, oraz Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
25.03.2019

Białystok: Upowszechnianie zmian w szkolnictwie zawodowym celem kongresu zawodowego

Upowszechnianie zmian w szkolnictwie branżowym to główny cel zorganizowanego w piątek w Białymstoku Podlaskiego Kongresu Zawodowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół, organizacji, firm i parlamentarzyści PiS.
22.03.2019

Wiceminister edukacji: Niezbędne są zmiany mocno wiążące pracodawcę ze szkolnictwem zawodowym

Niezbędne są zmiany, które będą bardzo mocno wiązać pracodawcę ze szkolnictwem zawodowym – powiedziała w środę w Kielcach wiceminister edukacji Marzena Machałek, która wzięła udział w Regionalnym Kongresie Zawodowym.
21.03.2019

Premier: Budżet na 2019 r. jest budżetem rozwoju i solidarnościowym

Budżet na 2019 r. jest zarazem budżetem rozwoju i budżetem solidarnościowym - powiedział w środę w Senacie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając budżet na 2019. Zapewnił, że to budżet bezpieczny, w przypadku spowolnienia koniunktury gospodarczej.
23.01.2019

Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą szkolnictwa zawodowego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy Prawo oświatowe. Wprowadza ona m.in. obowiązek dla uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe przystąpienia do egzaminu zawodowego lub egzaminu czeladniczego. Będzie to warunkiem ukończenia szkoły.
01.12.2018

Polska gospodarka morska 1918-2018. Folder okolicznościowy

Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zbiega się z setną rocznicą powstania Głównego Urzędu Statystycznego. Z tej okazji mamy przyjemność przekazać do rąk Państwa publikację ukazującą historię gospodarki morskiej kraju przez pryzmat danych statystycznych. W niniejszym opracowaniu zamieszczono wybrane informacje o istotnych zmianach jakie zaszły w gospodarce morskiej w okresach 1918–1939 oraz 1945–2017.
20.11.2018

Ponad 15 mln zł w obligacjach dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

15 356 000 zł w obligacjach Skarbu Państwa dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Czek na taką kwotę na ręce rektora tej uczelni decyzją wicepremiera Jarosława Gowina w miniony wtorek przekazali przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pieniądze zwiększą kapitał Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i zostaną przeznaczone na finansowanie inwestycji.
05.11.2018

Sejmowa komisja za projektem budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r.

Wydatki na naukę w 2019 r. sięgną ponad 9,8 mld zł, a na szkolnictwo wyższe - ok. 18 mld zł - poinformował w czasie posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Sebastian Skuza. Komisja we wtorek pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r.
23.10.2018

Gowin: Wdrażanie Konstytucji dla Nauki w dialogu ze środowiskiem akademickim

W ciągłej dyskusji ze środowiskiem akademickim będą starał się wdrażać Konstytucję dla Nauki, to nie jest czcza deklaracja konsultacje ciągle trwają - podkreślił w środę w Bydgoszczy szef resortu nauki Jarosław Gowin. Zapowiedział podwyżki dla naukowców.
10.10.2018

Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim rozpoczęty (foto, wideo)

Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni rozpoczęty. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotę na Skwerze Kościuszki. Było to historyczne wydarzenie – od 1 września tego roku dotychczasowa Akademia Morska nosi bowiem rangę uniwersytetu.
06.10.2018

Gowin do środowiska akademickiego: Wszyscy jesteśmy autorami Konstytucji dla Nauki

My wszyscy jesteśmy autorami Konstytucji dla Nauki; potrafiliśmy stworzyć wzór głębokich, wydyskutowanych reform - powiedział w czwartek szef resortu nauki Jarosław Gowin podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
04.10.2018

NIK: Brakuje kompleksowej informacji o jakości kształcenia na uczelniach

Brakuje kompleksowej informacji o jakości kształcenia na polskich uczelniach, a dostępne informacje nie pozwalają ministrowi nauki na doskonalenie systemu jakości kształcenia - wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, dotyczących szkolnictwa wyższego.
04.10.2018

Gowin: Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r. wzrosną o 1,35 mld zł

Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną w 2019 r. o 1,35 mld zł. Oprócz tego rząd wyda obligacje Skarbu Państwa w wysokości 3 mld zł do podziału między uczelnie publiczne – zapowiedział w środę wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w Oświęcimiu.
03.10.2018

Sejm: Projekt nowelizacji ustawy dot. kształcenia zawodowego trafi do komisji

Dotyczący zmian w szkolnictwie zawodowym rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe trafi do prac w komisji edukacji, nauki i młodzieży. Kluby opowiedziały się we wtorek w nocy za dalszym procedowaniem nad nim.
03.10.2018

Wiceszef MON: Uczelnie wojskowe powinny współpracować

Uczelnie podlegające MON powinny współpracować i budować swój akademicki prestiż – powiedział wiceszef MON Tomasz Zdzikot na inauguracji roku na Akademii Sztuki Wojennej. Wiceminister i rektor ASzWoj przekonywali do nowego prawa o szkolnictwie wyższym.
01.10.2018

MNiSW: W 2019 r. ponad 26,5 mld zł na naukę i szkolnictwo wyższe

W projekcie budżetu na 2019 r. są dodatkowo prawie 2 mld zł - w tym 1,35 mld zł ze środków budżetu krajowego - na naukę i szkolnictwo wyższe, głównie na podwyżki płac minimalnych na uczelniach - powiedział PAP wiceminister nauki Piotr Mueller. Dodał, że w sumie na te oba działy będzie 26,5 mld zł.
27.09.2018

Zalewska: Projekt zmian w prawie oświatowym odpowiada potrzebom pracodawców

Projekt nowelizacji prawa oświatowego odpowiada na potrzeby pracodawców. Dokonujemy takich zmian w szkolnictwie technicznym i branżowym, żeby było to szkolnictwo praktyczne - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
26.09.2018

Od września 2019 roku wystartuje gruntowna reforma szkolnictwa zawodowego

Reforma szkolnictwa zawodowego, nad którą trwają prace legislacyjne, ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2019/2020. Wprowadzi zmiany dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów i finansowania szkół zawodowych, współpracy szkół z pracodawcami oraz egzaminów zawodowych. Celem jest podniesienie prestiżu szkół zawodowych i ukierunkowanie ich oferty tak, aby kształciły specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy.
14.09.2018

Zalewska: W październiku rząd przyjmie ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie branżowym

Najdalej w październiku rząd powinien przyjąć projekt zmian w Prawie oświatowym, wzmacniających szkolnictwo branżowe i techniczne – zapowiedziała w czwartek w Krynicy-Zdroju minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Ustawa ma być przyjęta do końca roku.
06.09.2018

Ambasador Chin z wizytą u wojewody pomorskiego

Ambasador Chin wraz z delegacją był dziś gościem Wojewody Dariusza Drelicha. Podczas spotkania omawiano zagadnienia z zakresu współpracy polsko-chińskiej w kontekście województwa pomorskiego.
13.08.2018

Ustawa 2.0: Najważniejsze zapisy

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) powstawała przez ponad dwa lata i przechodziła wiele tur korekt. W ustawie - do której w piątek Sejm przyjął poprawki Senatu - pojawiło się dużo zmian w stosunku do pierwotnego projektu. PAP podsumowuje, co znalazło się w ustawie.
21.07.2018

Resort nauki rozpoczął już konsultacje niektórych projektów rozporządzeń do Ustawy 2.0

Resort nauki rozpoczął już konsultacje kilkunastu rozporządzeń do Ustawy 2.0., m.in. dotyczących zarobków profesora uczelni publicznej czy programu "Wsparcie dla czasopism naukowych". Ich projekty umieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
16.07.2018

Senat przyjął Ustawę 2.0 z poprawkami, a przepisy ją wprowadzające – bez poprawek

W piątek wieczorem Senat przyjął z czterema poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i bez poprawek przepisy ją wprowadzające. Oznacza to, że Ustawa 2.0 wraca do Sejmu. Ustawy reformują szkolnictwo wyższe, wprowadzają m.in. duże zmiany w funkcjonowaniu uczelni.
14.07.2018

Gdańsk podpisał umowę o współpracy z chińskim miastem Qingdao

Przedstawiciele Gdańska podpisali w piątek umowę o współpracy gospodarczej i turystycznej z chińskim miastem Qingdao. Samorządy mają nadzieję na uruchomienie w przyszłości bezpośredniego połączenia lotniczego między miastami.
13.07.2018

Premier: nasz nowy model gospodarczy sprawdza się, Polska idzie dobrą drogą

Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe - mówił w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki.
08.07.2018

Wizja Rozwoju powstaje w Gdyni

Pierwsza edycja Forum Wizja Rozwoju – jednego z największych wydarzeń gospodarczych w północnej Polsce – zagościła w Gdyni. Miasto stało się miejscem dyskusji na najwyższym szczeblu, gdzie rodzi się tytułowa wizja gospodarczego, ekonomicznego i edukacyjnego rozwoju. W Gdyni pojawił się między innymi premier RP, Mateusz Morawiecki.
26.06.2018

Wyzwania polskiej gospodarki morskiej

Mówiąc o wyzwaniach polskiej gospodarki morskiej należy najpierw wyraźnie zdefiniować zakres tej branży. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ustaliło pięć jej podstawowych filarów : żegluga morska, eksploatacja portów, przemysł stoczniowy, żegluga śródlądowa, rybołówstwo i edukacja.
13.06.2018

Resort nauki: Postulaty protestujących są już w rozwiązaniach Konstytucji dla Nauki

Postulaty protestujących są już w rozwiązaniach Konstytucji dla Nauki - zaznacza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odnosząc się w komunikacie do żądań osób protestujących od wtorku na Uniwersytecie Warszawskim przeciwko Ustawie 2.0.
07.06.2018

Kwieciński: Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne miejsca pracy

Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne pod względem rozwoju i wynagrodzenia miejsca pracy - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński po wizycie w Podstrefie PSSE w Brześciu Kujawskim (Kujawsko-Pomorskie). Dodał, że konieczna jest współpraca stref ekonomicznych z firmami i szkołami.
29.05.2018

Wicepremier Gowin: musimy inwestować w polską naukę

Jeśli chcemy mieć nowoczesną gospodarkę, musimy zainwestować w rozwój nauki, bez tego polska gospodarka wytraci imponująco dynamiczne tempo rozwoju – powiedział w środę w Katowicach wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
16.05.2018

Min. Zalewska: Podstawy programowe dla szkół branżowych piszemy z pracodawcami

Potrzebujemy dobrych szkół branżowych, by zapełnić lukę pokoleniową na rynku pracy, służą temu m.in. podstawy programowe dla szkół branżowych pisane razem z pracodawcami – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister edukacji Anna Zalewska.
16.05.2018

Zalewska: Nie ma „podwójnego” rocznika, mamy prawie 50 tys. wolnych miejsc

Nie ma "podwójnego" rocznika - mówiła w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas odbywającego się w Krakowie Europejskiego Kongresu Samorządów. Jak podała, według wyliczeń ministerstwa w szkołach będzie prawie 50 tys. wolnych miejsc.
26.04.2018

Machałek: Widzę renesans szkolnictwa branżowego i technicznego

Widzę renesans szkolnictwa zawodowego i technicznego - powiedziała w środę w Toruniu wiceminister edukacji Marzena Machałek. Dodała, że to proces i niczego nie poprawi się przez jeden rok, ale wchodzenie pracodawców do szkół dobrze rokuje.
25.04.2018

Prezydent: Rekomenduję, aby lokować działalność biznesową na rynku etiopskim

Warto bacznie przyjrzeć się perspektywicznemu rynkowi etiopskiemu; rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.
24.04.2018

Zalewska: Chcemy, aby ustawa o szkolnictwie branżowym trafiła do Sejmu we wrześniu

Chcemy, żeby ustawa o zmianach w szkolnictwie branżowym trafiła we wrześniu do Sejmu, a w grudniu - żeby została podpisana przez pana prezydenta - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.04.2018

Branża morska poszukuje pracowników. Pilnie potrzebni elektrycy i elektromechanicy (foto, wideo)

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyni podczas seminarium „Uczeń – pracownik w gospodarce morskiej”. Uczestnikami badania były terminale gdyńskiego portu.
17.04.2018

Będą zmiany w egzaminach zawodowych

Przystąpienie do egzaminu zawodowego po zakończeniu cyklu nauki na każdą kwalifikację zawodową będzie obowiązkowe - zapowiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Przystąpienie do egzaminu ma być warunkiem ukończenia szkoły lub promocji do następnej klasy.
06.04.2018

Zalewska: Odbudowa kształcenia zawodowego priorytetem MEN

Odbudowa kształcenia zawodowego jest jednym z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju MEN; polega m.in. na wzmacnianiu społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zapewnieniu nowoczesnych kadr - powiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
06.04.2018

Zalewska: Szkoła branżowa nie może czekać na zmiany

Szkoła branżowa nie może czekać na zmiany; marzeniem ministerstwa byłoby, gdyby szkolnictwo branżowe było ułożone tak, jak w niektórych krajach zachodniej Europy - powiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
06.04.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej (foto, wideo)

Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatk
29.03.2018

Szefowa MEN do młodych transportowców i logistyków: Jesteście potrzebni rynkowi

Dzisiaj potrzeba 60-70 tys. logistyków i transportowców; jesteście bezwzględnie potrzebni rynkowi - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska na spotkaniu z uczniami szkół średnich, uczestniczących w targach edukacyjnych "Dzień młodego logistyka i transportowca".
23.03.2018

Gowin: Zmiany w szkolnictwie wyższym będą głębokie, ale wprowadzane stopniowo

Zmiany będą głębokie, ale będą wprowadzane stopniowo - mówił o projekcie ustawy reformującej polskie uczelnie szef resortu nauki Jarosław Gowin podczas środowej wizyty na Politechnice Łódzkiej. Zwracając się do studentów dodał, że wzrosną wymagania wobec nich.
22.03.2018

Dardziński: Dodatkowe środki na naukę w 2019 – m.in. na badania i sprzęt

Dodatkowe środki - niemal 4 mld zł, które w przyszłym roku będą przeznaczone na naukę - trafią m.in. na projekty badawcze i zakup sprzętu - mówił rano w radiu RDC wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
21.03.2018

Gowin: Rząd przyjął projekt reformy uczelni. W 2019 r. nakłady wzrosną o 3,7 mld zł

Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł.
20.03.2018

Kiviniemi: Wzrost PKB na poziomie 4,6 proc. to duże osiągnięcie polskiej gospodarki

Wzrost PKB na poziomie 4,6 proc. w 2017 r. to duże osiągnięcie polskiej gospodarki. W tym roku i w przyszłym będzie on, według naszej oceny, oscylował wokół 4 proc. Ze względu na dalsze zwiększanie się konsumpcji i bardzo dobrą sytuację na rynku pracy - powiedziała PAP wicesekretarz generalna OECD Mari Kiviniemi.
19.03.2018

Gowin: Będzie wzrost środków na naukę, choć nie tak duży, jak chciałem

Na naukę i uczelnie przeznaczone będą w przyszłym roku m.in. dodatkowe 700 mln zł i 3 mld zł w obligacjach skarbu państwa - powiedział wicepremier Jarosław Gowin po negocjacjach z premierem Mateuszem Morawieckim. To wzrost nie tak duży, jak zakładał minister nauki.
19.03.2018

Gowin: „Konstytucja dla nauki” na rządzie za tydzień

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyraził przekonanie, że projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. konstytucja dla nauki w przyszły wtorek trafi pod obrady rząd.
06.03.2018

Gowin: Kształcenie dualne wymaga zaangażowania przedsiębiorców

Rozwój kształcenia dualnego wymaga nie tylko zwiększania nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, ale też większego niż do tej pory zaangażowania przedsiębiorców – mówił w poniedziałek w Gliwicach minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
05.03.2018

List 145 naukowców: Reforma Gowina zawiera groźne rozwiązania

Planowana reforma uczelni zawiera "groźne rozwiązania, których wejście w życie spowoduje olbrzymi, niekorzystny przewrót w szkolnictwie akademickim" - pisze 145 ludzi nauki w liście otwartym do wicepremiera Jarosława Gowina.
26.02.2018

Tydzień Zawodowca dla gimnazjalistów

Zbliża się Tydzień Zawodowca. To okazja dla gimnazjalistów, by zastanowić się, jaką placówkę wybrać w kolejnym etapie edukacji. W programie m. in. targi szkół, spotkania z doradcami zawodowymi, Dzień Techniki i gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”.
26.02.2018

Gowin: Dzisiaj skieruję Konstytucję dla Nauki pod obrady rządu

Dzisiaj skieruję gotowy projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce pod obrady rządu, a mówiąc ściślej do Komitetu Stałego Rady Ministrów - zapowiedział w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
22.02.2018

Fach w ręku to za mało. Szkoły branżowe stawiają na naukę języków za granicą

Kształcenie zawodowe daje młodym ludziom możliwość szybkiego wejścia w rynek pracy. Szkoły borykają się jednak z problemami finansowymi i utartą przez lata opinią, że technikum jest czymś gorszym od liceum. Pomóc może program Erasmus+.
15.02.2018

Morawiecki w Libanie m.in. o rozwijaniu współpracy w zakresie transportu gazu

Przekazanie 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie zadeklarował w rozmowie z PAP przebywający z wizytą w Bejrucie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.
13.02.2018

Machałek: Nowe podstawy programowe są pisane wspólnie z pracodawcami

Nowe podstawy programowe kształcenia w zawodach zmieniane są w sposób "zasadniczy i istotny"; pisane są wspólnie z pracodawcami - zapewniła w Sejmie w środę wiceminister edukacji Marzena Machałek.
07.02.2018

Gowin przedstawił projekt reformy szkolnictwa wyższego i nauki po konsultacjach

Wsparcie dla uczelni regionalnych, urlopy rodzicielskie dla doktorantów, zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia - to wybrane zapisy w najnowszym projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który przedstawił w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin.
22.01.2018

Zalewska o zaangażowaniu spółek SP w promocję szkolnictwa branżowego

Żeby promocja szkolnictwa zawodowego, w tym szkolnictwa branżowego, udała się, musi się w nią zaangażować większość spółek Skarbu Państwa - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o przygotowanie przez spółki spotów reklamowych.
22.01.2018

MEN będzie promować szkolnictwo zawodowe

MEN będzie promować szkolnictwo zawodowe, w tym szkoły branżowe - swoje działania będzie kierować zarówno do rodziców, ale także do powiatów i pracodawców. W kwietniu planuje zorganizować Kongres "Dobry zawód", do udziału w którym zaprasza przedstawicieli powiatów i dużych firm.
19.01.2018

Uczniowie polskich szkół zawodowych liderem wśród korzystających z programu Erasmus+

W Polsce z programów stypendialnych Erasmus+ skorzystało dotychczas 180 tys. osób. Co roku na takie stypendium za granicę wyjeżdża średnio 14 tys. Polaków. Decydują się na to nie tylko studenci, lecz także uczniowie czy nauczyciele. W sektorze kształcenia zawodowego jesteśmy liderem – polscy uczniowie stanowią ponad 15 proc. wyjeżdżających. Możliwość odbycia stażu za granicą wzbogaca naukę zawodu, rozwija kompetencje miękkie i zwiększa szansę na znalezienie lepszej pracy.
17.01.2018

Bardzo dobry rok PSSE

To był bardzo dobry rok dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tak w skrócie można podsumować wyniki spółki, zarówno pod względem liczby wydanych zezwoleń, jak i pod względem deklarowanych nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia.
08.01.2018

Największy program operacyjny 2007-2013 zamknięty i rozliczony

Warty ponad 28 mld euro Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2007-2013 został zamknięty i rozliczony. Jak poinformował w piątek wiceminister rozwoju Witold Słowik, w czwartek wpłynęła ostatnia transza rozliczenia.
29.12.2017

Raport GUS: Gospodarka morska w Polsce w latach 2015-2016

Główny Urząd statystyczny przygotował raport przedstawiający stan polskiej gospodarki morskiej w latach 2015 i 2016 – sytuacja i struktura podmiotów gospodarczych, liczba pracujących, wyniki ekonomiczne, morska i przybrzeżna flota transportowa oraz przewozy dokonane przez polskich przewoźników morskich, obroty ładunkowe, ruch pasażerów i statków w portach morskich, przemysł stoczniowy, rybołówstwo morskie i przetwórstwo rybne, szkolnictwo morskie i nauka.
28.12.2017

Zalewska: w marcu kolejny pakiet zmian na rzecz lepszej współpracy szkół z przemysłem

W marcu przyszłego roku gotowy będzie kolejny pakiet zmian legislacyjnych, usprawniających mechanizmy współpracy przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi i technikami. Wcześniej ruszy kampania promująca taką współpracę – zapowiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.12.2017

Gowin: Morawiecki jako premier to dobra wiadomość dla nauki

Mateusz Morawiecki należy do grona polityków, którzy świetnie sobie zdają sprawę ze znaczenia nauki dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wręczając nagrody naukowcom i nauczycielom akademickim.
11.12.2017

Pomorskie na czwartym miejscu najefektywniejszych regionów w Europie. Lepsze są tylko Londyn, Sztokholm i Budapeszt

Amerykański Milken Institute przygotował ranking najdynamiczniejszych dużych miast i regionów w Europie. W pierwszej dziesiątce zestawienia „Top 20 best-performing cities Europe 2017: large regions" znalazły się dwa Polskie regiony: Pomorze i Dolny Śląsk.
06.12.2017

Zalewska: propozycje rozwiązań dla szkolnictwa branżowego - w marcu

W marcu 2018 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi nowe rozwiązania dla szkolnictwa branżowego - zapowiedziała we wtorek w Wałbrzychu minister Anna Zalewska. Dodała, że MEN wciąż spotyka się z przedstawicielami różnych branż, którzy zgłaszają uwagi do programu.
21.11.2017

Gróbarczyk: priorytetem jest odbudowa przemysłu stoczniowego

Przemysł stoczniowy jest priorytetowy, odbudowa tego przemysłu stała się nadrzędnym celem naszych działań - podkreślił w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
15.11.2017

Gowin: Nowa ustawa jest także szansą dla uczelni regionalnych

Przygotowywana ustawa reformująca system szkolnictwa wyższego nie jest zagrożeniem dla mniejszych i średnich uczelni - przekonywał w poniedziałek w Zielonej Górze wicepremier Jarosław Gowin. Wziął tam udział w konferencji rektorów uczelni regionalnych i wysłuchał ich postulatów.
13.11.2017

Budżet w 2018 r.: Ponad 9,2 mld zł na naukę i ok. 16,5 mld na szkolnictwo wyższe

Wydatki na naukę w 2018 r. sięgną ponad 9,2 mld zł i ok. 16,5 mld zł na szkolnictwo wyższe - poinformował w czasie posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Sebastian Skuza. Komisja w środę pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2018 r.
25.10.2017

Gowin: Wkrótce rozpoczniemy prace nad uwagami do projektu tzw. Ustawy 2.0

Wkrótce ministerstwo nauki ma rozpocząć prace nad uwagami, które spływają tam ws. projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Szef tego resortu Jarosław Gowin zapewnił, że ostateczny kształt tej ustawy będzie również konsultowany ze środowiskiem akademickim.
09.10.2017

W Śródmieściu Morskim Gdyni zamieszka 15 tysięcy osób, a 11,5 znajdzie pracę. Rozmowa z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni

Gdynia postawiła na rozwój miasta oraz portu i konsekwnetnie się tego planu trzyma. W porcie za chwilę rozpocznie się budowa obrotnicy, w mieście już ruszyła budowa Morskiego Śródmieścia Gdyni i waterfrontu, gdzie zamieszkać może 15 tysięcy osób, a kolejne 11,5 tysiąca znajdzie zatrudnienie. A już za dwa tygodnie rusza gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej, jedno z najważniejszych "morskich" wydarzeń w Polsce. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek zapewnia, że jest do doskonała okazja do poznania problemów sektora morskiego i pos
03.10.2017

„Gazeta Polska Codziennie”: Roboty podwyższą ci pensję

Już 60 proc. dużych i średnich firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, ale nie zamierzają podnosić wynagrodzeń. Wciąż jeszcze nie mogą pogodzić się z faktem, ze muszą walczyć o fachowców, bo jest ich na rynku pracy za mało - pisze w środę "Gazeta Polska Codziennie".
27.09.2017

Smulewicz: brak rąk do pracy może spowodować spowolnienie gospodarcze

Powrót do szkolnictwa zawodowego to jedyne, co może nas uratować, bo brak rąk do pracy może spowodować spowolnienie gospodarcze - mówi PAP Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.
25.09.2017

Jarosław Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

Poszerzenie autonomii uczelni, ich podział na akademickie i zawodowe, możliwość organizowania egzaminów wstępnych, nowy model kształcenia doktorantów – to niektóre z założeń ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawione we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina.
19.09.2017

Naukowcy o Ustawie 2.0: kompromis dający szansę na rewolucję w szkolnictwie wyższym

Projekt Ustawy 2.0 to kompromis, który jednak daje dużą autonomię uczelniom, pomoże je zreorganizować i da im narzędzia do przeprowadzenia rewolucji w szkolnictwie wyższym – ocenili w rozmowie z PAP naukowcy, przedstawiciele środowiska akademickiego.
19.09.2017

Morawiecki: Szkolnictwo zawodowe potrzebne do rozwoju gospodarczego

Szkolnictwo zawodowe jest fundamentalnie potrzebne dla rozwoju gospodarczego - mówił w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki.
11.09.2017

Zawodowcy potrzebni od zaraz

Szkolnictwo zawodowe coraz bardziej popularne w Polsce. W samym tylko Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie edukację w nowym roku szkolnym w klasie o profilu okrętowym rozpoczęło ponad 20 osób, podobnie jak rok temu. Prognozy wskazują, że będzie ich coraz więcej, bo odpowiednie kwalifikacje to gwarancja zatrudnienia w firmach związanych z gospodarką morską.
08.09.2017

Adamczyk: kształcenie zawodowe to wyjście w kierunku potrzeb gospodarki

Szkoły i kształcenie zawodowe to wyjście w kierunku potrzeb gospodarki i potrzeb rynku pracy – ocenił w poniedziałek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
04.09.2017

Gdynia rozwija współpracę z chińskim Zhuhai

24 lipca Gdynię odwiedziła oficjalna delegacja z miasta Zhuhai w Chinach. Samorządowcy spotkali się z gdyńskimi władzami i przedstawicielami Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora. To kolejny krok w zacieśnianiu współpracy naszego miasta z chińskim partnerem.
25.07.2017

Urodziny Daru Młodzieży - 35 lat pod banderą biało-czerwoną

„Dar Młodzieży” – jedna z ikon Gdyni obchodzi 35 urodziny. Po raz pierwszy podniesiono banderę na nowym żaglowcu 4 lipca 1982. Gdynia i Akademia Morska zapraszają we wtorek 4 lipca na Nabrzeże Pomorskie gdzie od godz. 13.00 rozpoczną się rocznicowe obchody.
27.06.2017

Toruń: Świętowano 95-lecie Akademii Marynarki Wojennej

Uroczysty apel był kulminacyjnym punktem, zainaugurowanych w piątek w Toruniu, obchodów 95-lecia Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Historia mieszczącej się w Gdyni uczelni swój początek miała w grodzie Mikołaja Kopernika, gdzie w 1922 r. rozpoczęto kształcenie kadr sił morskich.
24.06.2017

Mistrzowie żeglarstwa

Na Jeziorze Zegrzyńskim 5-9 czerwca odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa o Puchar Dowódcy Generalnego RSZ w żeglarstwie regatowym.
14.06.2017

70 lat edukacji morskiej w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie świętuje swój Jubileusz 70-lecia. W uroczystych obchodach uczestniczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
01.06.2017

Nie będzie gospodarczego rozwoju Polski bez szkolnictwa zawodowego

Nie będzie gospodarczego rozwoju Polski, jeśli nie stanie na nogi szkolnictwo zawodowe - powiedziała w czwartek wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Podkreśliła, że resort jest gotów współpracować z pracodawcami przy reformie szkół branżowych.
18.05.2017

Stabilność, niezawodność oraz profesjonalizm na rynku stoczniowym. Rozmowa z Arturem Nastkiewiczem, prezesem NAVIRETECH, oraz Marcinem Wyciszkiewiczem, prokurentem i dyrektorem oddziału francuskiego tej firmy

Wysoka jakość, ciekawe projekty i ogromne doświadczenie na francuskim rynku. To firma NAVIRETECH zajmująca się budową i remontami statków oraz konstrukcji offshore i lądowych. O realizowanych projektach i zadaniach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Arturem Nastkiewiczem, prezesem NAVIRETECH, oraz Marcinem Wyciszkiewiczem, prokurentem i dyrektorem oddziału francuskiego tej firmy.
25.04.2017

Nowoczesna gospodarka morska potrzebuje specjalistów (wideo)

Odpowiednio wykształcona kadra niezbędna dla rozwoju nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To główne zadanie, jakie stoi przed pracodawcami i osobami odpowiedzialnymi za kształcenie przyszłych pracowników branży stoczniowej. O tym, jak najlepiej je wykonać rozmawiali eksperci związani z gospodarką morską i edukacją podczas zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej konferencji „ Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.
11.04.2017

Mało strategiczna strategia portowa

Portom polskim przyszło funkcjonować w ostatnich latach w trudnych warunkach: kryzys żeglugowy, nasilająca się konkurencja, ograniczenia środowiskowe, wprowadzanie wielkich statków, zmienne i niespójne przepisy, zwłaszcza fiskalne … Z drugiej strony, uzyskały dostęp do pieniędzy, jakiego nigdy nie miały.
10.04.2017

Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej obchodził 85-lecie

W piątek, 2 grudnia br. Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej obchodził jubileusz 85-lecia. Z tej okazji w Audytorium Biblioteki Głównej odbyło się sympozjum z udziałem władz uczelni, pracowników wydziału oraz zaproszonych gości.
06.12.2016

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni- ranga wydarzenia z roku na rok rośnie

Gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej było ważnym wydarzeniem; ponad sześciuset zarejestrowanych uczestników, trzydziestu prelegentów sesja otwartych pytań do Ministra Marka Gróbarczyka, wręczenie nagród branżowych oraz panele dyskusyjne dotyczące aktualnych problemów portów, przemysłu, ship managementu i logistyki morskiej, to tylko niektóre z punktów programu.
16.10.2016

Sejm uchwalił nowelę dotyczącą resortu gospodarki morskiej

Wzmocnienie kompetencji, a także m.in. wprowadzenie nadzoru ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nad szkołami morskimi zakłada poselska nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, którą w czwartek uchwalił Sejm.
06.10.2016

Dar Pomorza – symbol, ikona, kolebka

"Patyki pionowe i patyki poziome. I wiszące na nich płótna, które są najważniejsze". Tak widział "Dar Pomorza" jego legendarny kapitan Kazimierz Jurkiewicz. Krótkie plastyczne opisy, działają na wyobraźnię najpełniej, nawet gdy mowa o ikonie i symbolu Polski morskiej. 13 lipca 2016 roku obchodzimy 86 rocznicę podniesienia polskiej bandery na "Darze Pomorza".
14.07.2016

Blisko 300 milionów zł na szkolnictwo zawodowe w pomorskim. Przemysł morski też dostanie

Przedsięwzięcie wpłynie na zwiększenie zatrudnienia absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, doskonalenie kompetencji kadry kształcenia zawodowego, a także na modernizację infrastruktury szkół zawodowych
01.04.2016

PARTNER-SHIP - nowy rok, nowe perspektywy i plany

PARTNER-SHIP planuje w 2016 roku inwestycje w innowacyjne technologie, zdobywanie uprawnień i certyfikatów, oraz proces uzupełniania przez pracowników wiedzy niezbędnej do prawidłowego wykonywania zadań. O rozwoju firmy rozmawiamy z właścicielem, Krzysztofem Ozygałą.
01.03.2016

Władze Elbląga zapowiadają rozwój portu

Dalsze inwestycje są w dużej mierze uzależnione od powstania kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, co ma nastąpić w najbliższych latach. Nowa perspektywa unijna dla Elbląga to również duże inwestycje infrastrukturalne oraz wzmacnianie szkolnictwa zawodowego, tak by odpowiadać na potrzeby lokalnych firm.
02.02.2016

Święto Akademii Morskiej w Gdyni

Rektor i senat Akademii Morskiej w Gdyni zapraszają pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów uczelni na "ŚWIĘTO SZKOŁY".
01.12.2015

Rozpoczął się One Cargo

Rozpoczał się Europejski Kongres Logistyczny ONECARGO w Katowicach. Kongers otworzyła Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.
05.10.2015

Ruszył 3. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

W Szczecinie rozpoczął się 3. Międzynarodowy Kongres Morski. W wyjątkowo uroczystej atmosferze, w absolutnie wyjątkowym miejscu jakim jest Filharmonia Szczecińska przedstawiciele polityki, biznesu oraz nauki rozpoczęli 3 dniową debatę nad najważniejszymi sprawami dzisiejszej gospodarki morskiej.
11.06.2015

Polska i Azerbejdżan - rozwój współpracy w sektorze żeglugi morskiej

Rozwój współpracy w dziedzinie żeglugi morskiej między Polską a Azerbejdżanem, wspólne działania na rzecz rozwoju żeglugi międzynarodowej, w tym bliskiego zasięgu oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa morskiego i ochrony środowiska to główne cele podpisanej 20 maja 2015 r. umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Azerbejdżanu.
20.05.2015

Prezes Pomorskiej SSE: rewitalizacja terenów stoczniowych udała się

Dziś do powszechnej opinii pewnie nie przebiła się jeszcze informacja, że Polska ma znów silny przemysł stoczniowy. W jakiejś części jest w tym także zasługa strefy, bowiem jedną z podstawowych celów naszej działalności jest zagospodarowywanie terenów poprzemysłowych - mówi Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.
01.04.2015

Etat w stoczni: warunki i oczekiwania – rozmowa z Krzysztofem Doślą, Przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność

Gospodarka Morska: Pracodawcy coraz częściej sygnalizują, że jeśli na rynku nie znajdzie się większa ilość pracowników, rozwój polskich stoczni może zostać zahamowany. Z drugiej jednak strony praca w przemyśle stoczniowym kojarzy się z ryzykiem związanym z warunkami zatrudnienia i utrzymaniem pracy. Jak wyglądają te problem z Pańskiej perspektywy?
15.01.2015

Praca w stoczni – raport Gospodarki Morskiej

W stoczniach czeka praca, są też jednak bezrobotni stoczniowcy. Rozwój przedsiębiorstw, rynek pracy i szkolnictwo zawodowe to powiązany ze sobą system, którego poszczególne elementy mają na siebie istotny wpływ. Nie wszystko działa w nim jednak tak sprawnie, jak można tego oczekiwać w aktualnej sytuacji gospodarczej. Podjęliśmy próbę analizy tej złożonej sytuacji.
02.01.2015

Podatek tonażowy jako mało efektywny instrument zmierzający do uatrakcyjnienia polskiej bandery

Podatek tonażowy jest specyficznym rodzajem podatku adresowanym do wąskiego, ściśle określonego grona „odbiorców”. Podatek tonażowy stanowi jedno z podstawowych narzędzi polityki transportowej państw członkowskich Unii Europejskiej w przedmiocie żeglugi morskiej. Przed wprowadzeniem przepisów w tym zakresie, brak stosownych regulacji w prawie europejskim umożliwiał armatorom tworzenie spółek żeglugowych w państwach tzw. taniej bandery, popularnie nazywanych również krajami wygodnej bandery, co negatywnie wpływało na gospod
29.10.2014

Polska logistyka, czyli więcej, niż spełnienie marzeń Kopciuszka

Rozpoczynając z pozycji outsidera w Europie, w ciągu 25 lat przemian gospodarczych Polska trafiła do grona liderów logistycznych.
12.05.2014

Ten rok będzie przełomowy dla specjalnych stref ekonomicznych. Czekają je duże zmiany

Specjalne strefy ekonomiczne czekają w tym roku duże zmiany. Zaczną przyciągać inwestorów nie tylko infrastrukturą i preferencyjnymi warunkami inwestowania, lecz także kadrą naukową i parkami technologicznymi. Powstanie specjalna platforma ułatwiająca współpracę pomiędzy inwestorami z różnych stref w całym kraju. Strefy chcą też angażować się w poprawę sytuacji w szkołach zawodowych.
05.02.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.