• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zalewska: Odbudowa kształcenia zawodowego priorytetem MEN

pc

06.04.2018 11:20 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Zalewska: Odbudowa kształcenia zawodowego priorytetem MEN

Partnerzy portalu

Zalewska: Odbudowa kształcenia zawodowego priorytetem MEN - GospodarkaMorska.pl

Odbudowa kształcenia zawodowego jest jednym z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju MEN; polega m.in. na wzmacnianiu społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zapewnieniu nowoczesnych kadr - powiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

We Wrocławiu trwa Kongres Powiatów "Dobry zawód", poświęcony szkolnictwu zawodowemu i branżowemu. W kongresie zorganizowanym przez MEN we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji biorą udział m.in. przedstawiciele ministerstw, władz wojewódzkich i powiatowych, spółek skarbu państwa, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie szkół zawodowych.

Minister Zalewska mówiła, że odbudowa kształcenia zawodowego - jeden z głównych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - ma cztery filary: kreowanie klimatu inwestycyjnego w regionie, wzmacnianie społecznej odpowiedzialności biznesu, inwestycje w człowieka na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, a także zapewnieniu nowoczesnych kadr polskiej gospodarce.

Zalewska zaznaczyła, że celem działań podejmowanych przez MEN jest przede wszystkim "dopasowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki". Jak mówiła, istotne jest również zwiększenie wpływu firm oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa na szkolnictwo branżowe i techniczne.

"Polska gospodarka absolutnie nie może na nic i na nikogo już czekać. Podkreślamy na każdym kroku: uczniów i rodziców nie możemy w żaden sposób oszukiwać. Musimy mieć dla nich bardzo dobrą ofertę i przygotowujemy ją" - mówiła Zalewska. "Dzisiaj chcemy wyeliminować wszystkie pozostałe bariery, które blokują rozwój szkolnictwa branżowego" - dodała.

Szefowa MEN oceniła, że warunkiem rozwoju szkolnictwa branżowego i technicznego jest ścisła współpraca ministerstw, szkół, samorządów oraz pracodawców, którzy - jej zdaniem - muszą być obecni na każdym etapie procesu kształcenia zawodowego, a także egzaminowania.

Według niej, samorządy terytorialne powinny być świadome potrzeb i możliwości rozwoju swojego regionu, tworząc odpowiednie warunki do współpracy szkół oraz biznesu.

"Bez samorządu terytorialnego nie zrobimy niczego. Jesteśmy po to, aby was wspierać, ale również pokazywać i oczekiwać od was współpracy dla dobra dzieci, gospodarki" - zaznaczyła. Dodała, że szkoły powinny elastycznie reagować na potrzeby regionalnego i lokalnego rynku pracy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.