• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

ORP Błyskawica w remoncie. Wyjątkowy, historyczny okręt jest poddawanym zabiegom konserwacyjnym i modernizacyjnym

rk

13.09.2023 15:29 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu ORP Błyskawica w remoncie. Wyjątkowy, historyczny okręt jest poddawanym zabiegom konserwacyjnym i modernizacyjnym

Partnerzy portalu

Fot. Marek Grzybowski

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowało zdjęcia wnętrza okrętu-muzeum podczas prac remontowych. Jak zapewnia placówka, nie zakłóca to możliwości jego zwyczajowego zwiedzenia.

Najstarszy polski okręt, na którym stale powiewa biało-czerwona bandera skończył już 86 lat. Od 1974 roku pełni funkcję muzealną i stoi przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie regularnie odbywają się uroczystości państwowe i dotyczące ważnych wydarzeń dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na swój wiek jednostka podlega stale konserwacji. Pomimo funkcji muzealnej posiada etatową załogę złożoną z zawodowych marynarzy, którzy dbają o to, by pozostawał we właściwej kondycji.

Aktualne prace tzw. remontu bieżącego wiążą się z modernizacją dziobowych pomieszczeń załogowych, co ma poprawić warunki służby członków załogi. W związku z tym zdemontowano całkowicie dotychczasowe obudowy i wyposażenie, dzięki czemu odsłonięto także interesujące z historycznego punktu widzenia szczegóły konstrukcji kadłuba. Prowadzone prace nie wpływają na ruch zwiedzających, ponieważ pomieszczenia mieszkalne marynarzy są wyłączone z trasy zwiedzania.

ORP Błyskawica to polski niszczyciel zbudowany w 1936 roku w brytyjskiej stoczni J. Samuel White w Cowes. W 1937 roku rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej, przechodząc pełen szlak bojowy podczas II wojny światowej, zaliczając m.in. udział w kampanii norweskiej, konwojach statków z zaopatrzeniem, bitwie o Atlantyk, operacji „Overlord” czy też powojennej akcji zatapiania przejętych, niemieckich okrętów. Później przez wiele lat pełnił funkcję okrętu flagowego polskiej Marynarki Wojennej oraz stacjonarnego okrętu obrony przeciwlotniczej. Po tragicznej awarii siłowni okrętowej został wycofany z regularnej służby i zastąpił ORP Burza w roli okrętu-muzeum. Od tamtego niszczyciel odwiedziły tysiące turystów i stale odbywają się przy nim uroczystości z udziałem polskiej Marynarki Wojennej. W 2021 roku przeszedł gruntowny remont, w ramach którego zmieniono jego historyczne malowanie, związane z działaniami prowadzonymi podczas II wojny światowej.

Fot. Muzeum Marynarki Wojennej
Fot. Muzeum Marynarki Wojennej
Tagi:
''

Dziękujemy za wysłane grafiki.