• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Konferencja poświęcona morskiej flocie handlowej pod narodową banderą w murach Wydziału Nawigacyjnego UMG

24.04.2024 16:30 Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Konferencja poświęcona morskiej flocie handlowej pod narodową banderą w murach Wydziału Nawigacyjnego UMG

Partnerzy portalu

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

24 kwietnia 2024 roku na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod auspicjami Uczelni z udziałem reprezentantów świata nauki, biznesu oraz gospodarki morskiej odbyła się konferencja pn. „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”

Wydarzenie otworzył JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że "konferencja odbywa się w miejscu wyjątkowym, to jest na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a zatem Uczelni, która jest armatorem trzech statków, pływających pod polską, biało-czerwoną banderą”. Dodał również, iż ma nadzieję, że konferencja przyczyni się do realnych zmian oraz dalszej, merytorycznej dyskusji.

Następnie gości oraz uczestników powitał główny organizator konferencji kpt. ż.w. Tadeusz Hatalski, Wiceprzewodniczący Rady Rozwoju Polskiej Marynarki Wojennej i Handlowej. W części poprzedzającej obrady głos zabrał również przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii Krzysztof Partyka, Radca w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na problem konkurencyjności floty narodowej, jeśli chodzi o przeładunki w UE.

W czasie konferencji przypomniano o wzlotach i upadkach idei polskiej bandery, zastanawiano się nad miejscem morskiej floty handlowej, w tym floty offshore wind, w rozwijającej się gospodarce morskiej. Poruszono również temat potencjalnych działań, które przyczyniłyby się do tego, aby uprawianie żeglugi pod narodową banderą stało się opłacalne, a flota handlowa stała się mocnym punktem gospodarki morskiej.      

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.