• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nurek chciał dotknąć ośmiornicy. Takiego zachowania się nie spodziewał (wideo)

pc

04.01.2018 18:19 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Nurek chciał dotknąć ośmiornicy. Takiego zachowania się nie spodziewał (wideo)

Partnerzy portalu

Nurek chciał dotknąć ośmiornicy. Takiego zachowania się nie spodziewał (wideo) - GospodarkaMorska.pl

„Twarzą w twarz” z ośmiornicą. Na Florydzie nurek o imieniu Mario próbował dotknąć zakamuflowanego głowonoga. Jego zachowanie zupełnie zaskoczyło mężczyznę.

Na nagraniu widzimy, jak nurek podpływa do ośmiornicy z wyciągniętą ręką. Zanim zdążył jej dotknąć, ta wypuściła mu prosto w twarz czarną chmurę atramentu i natychmiast odpłynęła. Oślepiony mężczyzna musiał przerwać swoją podwodną wyprawę. Na szczęście jego oczy chroniły specjalne okulary.

Ośmiornice wykorzystują atrament, zwany tez czernidłem, tuszem lub sepią, głównie, aby zapewnić sobie drogę ucieczki w przypadku zagrożenia. To ich mechanizm obronny. Czarna chmura natychmiast ogranicza widoczność napastnikowi, co daje głowonogom czas na znalezienie kryjówki.

Badania wykazały, że ośmiornice potrafią kontrolować nie tylko ilość wypuszczanego atramentu, ale także szybkość i kierunek jego uwalniania. Tusz to także element kamuflażu, który zwierzęta te wykorzystują podczas polowań.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.