• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Saab inwestuje w badania nad technologiami podwodnymi

rk

08.07.2024 14:24 Źródło: Saab
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Saab inwestuje w badania nad technologiami podwodnymi

Partnerzy portalu

Fot. Saab

Wraz ze Szwedzką Administracją Materiałów Obronnych, FMV i Królewskim Instytutem Technologii, KTH, Saab rozszerza swoje wsparcie dla dalszego rozwoju autonomicznych pojazdów podwodnych nowej generacji poprzez Szwedzkie Centrum Robotyki Morskiej (SMaRC). Inwestycja ma wzmocnić pozycję Szwecji w dziedzinie innowacji morskich na kolejne siedem lat.

Inicjatywa ma na celu kontynuację rozwoju w kierunku inteligentnych systemów autonomicznych, a tym samym utrzymanie przez Szwecję globalnej pozycji w technologii podwodnej. Jest to szansa dla szwedzkiego przemysłu zarówno na ekspansję na istniejących rynkach, jak i na tworzenie nowych.

- Widzieliśmy ogromne postępy od czasu rozpoczęcia projektu w 2017 roku i cieszymy się, że możemy kontynuować nasze inwestycje w tej dziedzinie. Wkład w badania poprzez model innowacji potrójnej helisy (zestaw interakcji między środowiskiem akademickim, przemysłem i rządem w celu wspierania rozwoju gospodarczego i społecznego - dop. red.) jest dla nas sprawdzoną metodą i w przeszłości był jednym z czynników sukcesu w rozwoju kilku produktów Saaba. Dzięki SMaRC Saab ma dobre możliwości współpracy, opracowywania i testowania przyszłych rozwiązań w wielu różnych środowiskach. Jednocześnie możemy szkolić inżynierów i naukowców, którzy pomogą nam w rozwoju technologii podwodnych - powiedział Hans Wicklander, zajmujący się międzynarodowym rozwojem biznesu w Saab Kockums.

SMaRC to interdyscyplinarne centrum badawcze, które skupia partnerów z przemysłu, środowisk akademickich i rządowych, koncentrując się na badaniach i rozwoju w obszarach takich jak robotyka, sztuczna inteligencja, projektowanie statków, sieci podwodne i oceanografia. SMaRC jest największym szwedzkim przedsięwzięciem akademickim w dziedzinie robotyki podwodnej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.