• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Odnaleziono archiwalny plan budynku Politechniki Morskiej w Szczecinie

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Odnaleziono archiwalny plan budynku Politechniki Morskiej w Szczecinie

Partnerzy portalu

Fot. Politechnika Morska w Szczecinie

Odnaleziona kopia pierwotnego planu przedstawia budynek, jaki miał stanąć przy Hakkenterrasse. Z powodów ekonomicznych oraz wybuchu I wojny światowej obecnie gmach wygląda inaczej niż zakładano. Plan uwzględniał, że od północnej strony budynku powstanie wysoka wieża, której ostatecznie nie wybudowano.

Dokument został znaleziony w budynku Politechniki Morskiej podczas porządków związanych z przeprowadzką Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki. Znajdował się w kartonie z makulaturą, pomiędzy starymi papierami i kalendarzami. Pracownicy wydziału zidentyfikowali, że to prawdopodobnie cenny dokument, co potwierdzili członkowie Stowarzyszenia Denkmal Pomorze.

"To znalezisko ma ogromną wartość historyczną, ponieważ możemy sobie zwizualizować, jak powinien wyglądać budynek w tamtych czasach" – przekazała Blanka Batiuk ze stowarzyszenia Denkmal Pomorze.

Kopia przedstawia budynek, który miał stanąć przy Hakenterrasse. Punktem charakterystycznym jest z wysoka wieża od północnej strony, która ostatecznie nie została wybudowana. Miała ona nawiązywać do kształtu budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki wieży linia zabudowy reprezentacyjnej ulicy Szczecina byłaby dopełniona po obu stronach wysokimi strzelistymi wieżami.

"Plan przedstawiał jak ten budynek miał wyglądać, a ostatecznie nie wygląda. Zakładał dobudowanie wieży w północnej części naszego budynku tak, że gdyby ta wieża została zbudowana, patrzylibyśmy na zupełnie inne Wały Chrobrego" – przekazała rzeczniczka prasowa Politechniki Morskiej w Szczecinie Weronika Gocłowska.

Dokument został przekazany do Archiwum Państwowego w Szczecinie, gdzie będzie służył badaniom naukowym oraz wzbogaci zbiory. Plan sporządzono ok. 1930 r.

"Jest to kopia projektu technicznego, który został wykonany w 1914 r., kiedy rozpoczęto budowę tego budynku na ówczesnych Hakkenterrasse, a dzisiejszych Wałach Chrobrego" – przekazał kierownik oddziału ewidencji i opracowania Archiwum Państwowego w Szczecinie Paweł Gut.

"Budowę tego budynku rozpoczęto przed I wojną światową, a każda wojna powoduje, że inwestycje są wstrzymywane. Po zakończeniu wojny władze niemieckie, borykające się z kryzysem ekonomicznym, po prostu ograniczały koszty inwestycji. Te części budynku, które miały mieć bardziej charakter reprezentacyjny, czy też upiększający, a nie spełniały swojej roli administracyjnej, to po prostu z nich rezygnowano" – dodał.

Gmach dzisiejszej Politechniki Morskiej w Szczecinie przed wojną pełnił funkcję urzędu skarbowego.

misz/ aszw/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.