• <

Turcja ogłasza blokadę handlową z Izraelem

jj

03.05.2024 17:20 Źródło: PAP, Reuters

Partnerzy portalu

Port Mersin, Turcja. Fot. Debiz efe sabancı, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Turcja ogłasza zawieszenie handlu z Izraelem do czasu osiągnięcia trwałego rozejmu w Strefie Gazy i zapewnienia swobodnego przepływu pomocy humanitarnej, jak poinformował minister handlu Omer Bolat. Decyzja ta, podjęta w odpowiedzi na "nieprzejednane stanowisko" Izraela, obejmuje zarówno import, jak i eksport wszystkich produktów, które jeszcze w ubiegłym roku osiągnęły łączną wartość obrotu 6,8 mld USD.

Porty Turcji i Izraela są kluczowymi punktami tranzytowymi na Morzu Śródziemnym. Jak podaje Reuters, Turcja eksportuje do Izraela głównie stal, pojazdy, plastik, elektronikę i maszyny, natomiast importuje przede wszystkim paliwa. Zawieszenie obrotów handlowych między tymi krajami może prowadzić do znaczących opóźnień w przepływie towarów i zmuszać do szukania alternatywnych rynków zbytu oraz źródeł surowców.

Przedstawiciele tureckiego sektora eksportowego wskazują na możliwość wykorzystania krajów trzecich, by wysyłać towary do Izraela, co jednak może generować dodatkowe koszty i wydłużyć czas transportu. Reorganizacja tras logistycznych i dostosowanie łańcuchów dostaw nie pozostaną bez wpływu na efektywność operacji morskich, obciążając inne porty w regionie.

Niewątpliwie, blokada handlowa dotyka także kwestii pomocy humanitarnej, która jest kluczowa w kontekście zaostrzającego się kryzysu w Strefie Gazy. Turcja sygnalizuje problemy z organizacją zrzutów pomocy z powietrza, co czyni transport morski jeszcze bardziej kluczowym kanałem dostaw.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.