• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wicepremier Gowin: musimy inwestować w polską naukę

ew

16.05.2018 10:11 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Wicepremier Gowin: musimy inwestować w polską naukę

Partnerzy portalu

Wicepremier Gowin: musimy inwestować w polską naukę - GospodarkaMorska.pl

Jeśli chcemy mieć nowoczesną gospodarkę, musimy zainwestować w rozwój nauki, bez tego polska gospodarka wytraci imponująco dynamiczne tempo rozwoju – powiedział w środę w Katowicach wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier wziął udział w panelu - w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego - poświęconym perspektywom rozwoju systemu edukacji.

„Jeżeli chcemy mieć nowoczesną gospodarkę, na serio potraktować Strategię (na rzecz) Odpowiedzialnego Rozwoju i mówić o tym, że reindustrializujemy Polskę, a przede wszystkim budujemy przemysł oparty na nowoczesnych technologiach, to musimy zainwestować w rozwój nauki” – powiedział wicepremier Gowin.

„Rząd przewidział w tym projekcie systematyczny, choć powolny wzrost nakładów na naukę. Ja mam nadzieję, że albo w toku prac parlamentarnych albo – co bardziej prawdopodobne - w następnej kadencji będzie jeszcze lepszy klimat, by zainwestować w naukę. Bez takich inwestycji polska gospodarka z czasem wytraci swoje imponująco dynamiczne tempo rozwoju” – dodał.

Omówił też zmiany już wprowadzone w szkolnictwie wyższym oraz planowaną reformę opisaną w tzw. Konstytucji dla Nauki, podkreślając, że wszystkie zmiany mają na celu podnoszenie jakości kształcenia i poziomu badań naukowych. Przypomniał, że od początku 2017 r. obowiązuje nowy sposób finansowania uczelni promujący finansowo jakość, a nie ilość kształconych studentów. Wspomniał o dwóch ustawach o innowacyjności, przygotowanych przez jego resort we współpracy z ministerstwami rozwoju i finansów.

„Tutaj najważniejszym rozwiązaniem są bardzo duże ulgi podatkowe, zwłaszcza ta druga ustawa o innowacyjności daje gwarancję tym przedsiębiorcom, którzy inwestują w badania i rozwój, że od każdej złotówki zainwestowanej we współpracę z nauką, czyli w badania i rozwój, będą mogli od podstawy opodatkowania odpisać sobie 2 zł” – podkreślił Jarosław Gowin.

"Ta piękna opowieść o reformie polskiej nauki i polskich uczelni może się powieść pod jednym warunkiem - że zainwestujemy w naukę i szkolnictwo wyższe. Pod tym względem jesteśmy – zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie nauki - głęboko poniżej średniego poziomu unijnego" – ubolewał.

9 maja w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Resort nauki chce, by ustawa weszła w życie 1 października br. Do ustawy uwagi zgłasza opozycja, zastrzeżenia pojawiały się również wewnątrz obozu rządowego, swoje uwagi wicepremierowi przekazał też prezydent RP Andrzej Duda.

Jarosław Gowin powiedział w środę PAP, że jest optymistą w kwestii przyjęcia nowych rozwiązań reformujących polską naukę.

„Tak dużej ustawie muszą towarzyszyć kontrowersje i różnice zdań nawet w obrębie jednego obozu" - mówił.

Dodał, że "nasz obóz ma przecież charakter pluralistyczny". "Dla mnie ważne jest to, że w pierwszym czytaniu wniosek o skierowanie projektu do dalszych prac poparły wszystkie kluby parlamentarne, mam nadzieję, że taki sam będzie wynik głosowania nad ostateczną wersją ustawy. Jestem optymistą. Zapadły decyzje polityczne w obrębie Zjednoczonej Prawicy, że klub parlamentarny ma zagłosować za projektem, został on poparty zarówno przez pana prezesa (PiS Jarosława) Kaczyńskiego, jak i przez trzecią partię naszego obozu – Solidarną Polskę" - podkreślił.

Dziękujemy za wysłane grafiki.