• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

100 lat Uniwersytetu Morskiego! (foto, wideo)

ew

09.12.2020 15:00 Źródło: PAP/Gdynia.pl/własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 100 lat Uniwersytetu Morskiego! (foto, wideo)
100 lat Uniwersytetu Morskiego! (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Na przestrzeni lat zmieniała się jego nazwa i lokalizacja. Jednak przez cały ten czas przyświecał mu jeden cel – służba polskiemu morzu. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje! 8 grudnia minęło dokładnie sto lat działalności uczelni. Z tej okazji odbył się szereg uroczystości w mieście i na morzu.

Uniwersytet Morski ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jego ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Działa dokładnie od wieku. W ciągu tych stu lat uczelnia wykształciła ponad 30 tysięcy absolwentów - kapitanów, oficerów marynarki handlowej, marynarzy, inżynierów, ludzi świata nauki, polityków, przedsiębiorców.

Wszystko zaczęło się w 1920 roku od Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie. Dziesięć lat później przeniesiono ją do Gdyni i tu już została. W czasie II wojny światowej, z inicjatywy pracowników Szkoły Morskiej, szkolnictwo morskie było organizowane na obczyźnie – w Wielkiej Brytanii. W 1945 roku reaktywowano szkołę i kształcenie w Gdyni. Od 1969 roku działała ona pod nazwą Wyższa Szkoła Morska, a w 2001 roku przemianowano ją na Akademię Morską. Dwa lata temu, w 2018 roku otrzymała rangę Uniwersytetu Morskiego. W 2019 roku w struktury uniwersytetu został włączony Instytut Morski. Tym samym uczelnia nie tylko zyskała status uniwersytecki, ale też poszerzyła swoje obszary badawcze o projekty na rzecz energetyki wiatrowej. Badania związane z rozwojem morskich farm wiatrowych czy morskich instalacji energetycznych stanowią wiodącą część aktywności instytutu.

We wtorek, 8 grudnia z okazji stulecia uczelni zaplanowano szereg uroczystości. W obchodach uczestniczyli prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Mija dokładnie sto lat, od kiedy Uniwersytet Morski rozpoczął swoją działalność i było to sto lat pięknej historii na morzu wielu edukacyjnych wyzwań. Nie zabrakło burz i sztormów, ale po nich zawsze wychodziło słońce. Uczelnia zajmuje w życiu Gdyni istotne miejsce. To chluba naszego miasta. Wpisuje się w jego historię i rozwija razem z nim. Każdego roku w jej murach wiedzę i doświadczenie zdobywają rzesze studentów. To powód do dumy dla wszystkich gdynian, że właśnie w naszym mieście szkoli się doskonała kadra morska. Z okazji jubileuszu życzę, aby uniwersytet w dalszym ciągu szedł „całą naprzód” i zawsze obierał kurs, który zapewni jeszcze lepszą jakość kształcenia – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Obchody odbyły się, oczywiście, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Świętowanie rozpoczęło przed budynkiem głównym uczelni przy ul. Morskiej 83, gdzie uroczyście odegrano hymn państwowy i podniesiono banderę. Następnie uczestnicy udali się do kościoła oo. Redemptorystów przy ul. Portowej 2. Tam odbyła się msza święta. Obecni i byli rektorzy odsłonili podczas niej tablicę pamiątkową ufundowanej przez Uniwersytet Morski w Gdyni. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu uczelni. Zorganizowano je w formie wirtualnej. Nie zabrakło jednak podziękowań, nagród, odznaczeń i medali, które przyznano zasłużonym pracownikom, studentom, absolwentom oraz darczyńcom.

"Na przestrzeni 100 lat nasza uczelnia wykształciła ponad 30 tysięcy absolwentów – kapitanów, oficerów marynarki handlowej, marynarzy, inżynierów, ludzi świata nauki, polityków, przedsiębiorców – ludzi szlachetnych i wartościowych. Rady wydziałów naszej Uczelni nadały 98 osobom stopień naukowy doktora, a 15 osobom stopień naukowy doktora habilitowanego" rektor UMG prof. dr hab. inż. Adam Weintrit.

Dodał, że gdyńska uczelnia od 1969 roku wydała prawie 800 tytułów, skryptów, podręczników i zeszytów naukowych.

"Nad rozwojem uczelni w ciągu tych 100 lat czuwało 21 rektorów, 40 prorektorów, 10 Kanclerzy, 9 Kwestorów, 53 dziekanów, 131 prodziekanów, 153 kierowników jednostek, 25 dyrektorów" - podkreślił Weintrit.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk mówił, że polskie szkolnictwo morskie znajduje ogromne uznanie w Polsce i na świecie.

"To wszystko co się w najbliższych latach zadzieje, to ogromna szansa dla uczelni. Połączenie i stworzenie rozwiązań, które zostaną przyjęte do biznesu w ramach szeroko pojętej logistyki, habów transportowych i tego o co najbardziej walczymy, czyli znaczenia Polski w zakresie międzynarodowym, co ma się przenieść na kwestie biznesowe" - mówił wiceminister Gróbarczyk.

Gróbarczyk podziękował obecnym i poprzednim władzom uczelni za podtrzymanie wysokiego poziomu szkolnictwa morskiego. Podkreślał, że uczelnie morskie są ważne dla ministerstwa infrastruktury.

Po uroczystościach na terenie uczelni na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbył się Apel Pamięci, a z pokładu statku szkolnego "Horyzont II" złożono wieńce na wodach Zatoki Gdańskiej.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36141,00 $ tona 0,49% 2 sie
 Cynk 3043,00 $ tona 0,13% 2 sie
 Aluminium 2635,00 $ tona 0,42% 2 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.