• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

70 lat edukacji morskiej w Szczecinie

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 70 lat edukacji morskiej w Szczecinie
70 lat edukacji morskiej w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

jk

01.06.2017 Źródło: własne

Akademia Morska w Szczecinie świętuje swój Jubileusz 70-lecia. W uroczystych obchodach uczestniczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

O godz. 8:00 podniesiona została bandera, a sztandar Akademii Morskiej w Szczecinie został wprowadzony do uczelni w asyście Kompanii Honorowej.

Swoją obecnością Minister Marek Gróbarczyk uświetnił swoją obecnością uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej, Marek Gróbarczyk. Wspólnie z JM Rektorem Akademii Morskiej, Wojciechem Ślączką uhonorował pracowników i byłych pracowników AM medalami za wieloletnią pracę na rzecz szkolnictwa morskiego oraz szczecińskich szkół morskich.

O godzinie 14 odbyło się uroczyste podniesienie bandery, a następnie przemarsz do Filharmonii Szczecińskiej, gdzie rozpoczęła się gala Akademii Morskiej. Uroczystą galę z okazji 70-lecia uświetnił koncertem Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Grupa MoCarta. Po oficjalnej inauguracji Minister Marek Gróbarczyk swoim wystąpieniem podziękował zgromadzonym za wkład pracy, na rzecz rozwoju szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim.

Minister podczas swojego wystąpienia porównał historię Akademii do pracy na morzu, która była „pełna wzlotów, upadków, prób likwidacji, powoływania nowych rozwiązań, nowych koncepcji, ale ostatecznie uczelnia poradziła sobie ze wszystkim”.

- To wielka duma być absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej, teraz Akademii Morskiej, a mam nadzieję, że za chwilę Uniwersytetu Morskiego – mówił Minister Gróbarczyk. - Chcemy, aby ta uczelnia została uniwersytetem. Strategia, jaką przyjęliśmy, jest bardzo prosta. Jeśli chodzi o Pomorze, to przede wszystkim rozwój branży morskiej, odbudowa tego, co się da, ale również wyznaczenie nowych kierunków na przyszłość. Dzisiaj w Europie nasze szkolnictwo morskie jest stawiane za wzór. Musimy dbać o rozwój kraju właśnie w oparciu o gospodarkę morską – dodał.

Podczas gali Minister wręczył także odznaczenia Państwowe pracownikom Akademii - medale za wieloletnią służbę, statuetki za  statuetki za wkład w rozwój Szkolnictwa Morskiego - takie wyróżnienie uzyskali m.in. byli rektorzy szkół morskich: profesor Stanisław Gucma oraz profesor Aleksander Walczak.

W przemówieniu Wojciecha Ślączka, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie obok podsumowań bogatej historii szkół morskich znalazły się także słowa na temat przyszłości uczelni oraz rozwoju jej prac na rzecz szeroko pojętej gospodarki morskiej, przemysłu i otoczenia biznesowego. Jak podkreślał JM Rektor Wojciech Ślączka, w duchu tradycji, z której się wywodzimy, patrzymy w przyszłość i wciąż rozwijamy zarówno naszą wiedzę, jak i zaplecze technologiczne - badawcze i szkoleniowe tak, by jak najlepiej wspierać ambitne plany rozwoju gospodarki morskiej, m.in. w kierunku żeglugi śródlądowej.

O 17 przed gmachem Akademii została odsłonięta tablica upamiętniająca Szkołę Rybołówstwa Morskiego, a o 21 przed pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza" na Cmentarzu Centralnym odbył się uroczysty apel. Zostały takm również złożone wieńce i kwiaty, które upamiętniły bohaterwó, których zabrało morze.

Obchody jubileuszu potrwają do piątku. Szczegółowy plan uroczystości znajduje się na stronie: www.70lat.am.szczecin.pl.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.