• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Białystok: Upowszechnianie zmian w szkolnictwie zawodowym celem kongresu zawodowego

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Białystok: Upowszechnianie zmian w szkolnictwie zawodowym celem kongresu zawodowego
Białystok: Upowszechnianie zmian w szkolnictwie zawodowym celem kongresu zawodowego - GospodarkaMorska.pl

pc

22.03.2019 Źródło: PAP

Upowszechnianie zmian w szkolnictwie branżowym to główny cel zorganizowanego w piątek w Białymstoku Podlaskiego Kongresu Zawodowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół, organizacji, firm i parlamentarzyści PiS.

Kongres zorganizowało podlaskie kuratorium oświaty wspólnie z wojewodą, a organizację podobnych kongresów w regionach zainicjowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

"Chcemy podkreślić wagę szkolnictwa branżowego, zawodowego, stąd dzisiejsza konferencja" – mówił na briefingu prasowym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Dodał, że współpraca szkół z przedsiębiorcami już trwa. "Ma to na celu, żeby to szkolnictwo jak najbardziej adekwatnie odpowiadało na potrzeby rynku pracy" – dodał wojewoda.

Podczas kongresu dwie białostockie szkoły kształcące w zawodach podpisały porozumienia z przedsiębiorcami w sprawie szeroko pojętej współpracy. Kilku pracodawców odebrało podziękowania za już trwającą współpracę.

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka przypomniała, że od 1 września 2019 r. wejdą w życie zmiany mające "przybliżyć szkoły do współpracy z przedsiębiorcami" i służyć temu, aby uczniowie w praktyce, "w realnych warunkach pracy" poznawali swój przyszły zawód. Wskazała, że zmiany te to np. obowiązkowe szkolenia branżowe dla nauczycieli i staże dla uczniów. "Uczniowie techników będą mogli także pracować w zakładach pracy" – mówiła kurator.

Jedną z najważniejszych zmian ma być także – jak mówiła Beata Pietruszka – wprowadzenie obowiązkowego egzaminu zawodowego. Wskazała przy tym, że dotychczas wielu uczniów do takiego egzaminu nie przystępowało.

Kurator oświaty zaznaczyła, że w już prowadzonej współpracy szkół z przedsiębiorcami chodzi o to, aby była ona "jeszcze bardziej ścisła", szersza i na wielu poziomach.

Powiedziała, że chodzi o to, "żeby pracodawcy byli od początku, od momentu mówienia o zapotrzebowaniu na nowe zawody przez podstawy programowe, kształcenie praktyczne, przez to, że pracodawcy będą nawet w szkołach uczestniczyć w radach pedagogicznych, przez egzamin zawodowy do momentu, kiedy pojawi się absolwent jako przyszły pracownik" – powiedziała Beata Pietruszka.

Dodała, że ważne jest także uczestnictwo w prognozowaniu kształcenia tak, aby szkoły nie kształciły bezrobotnych, lecz odpowiadały na konkretne potrzeby firm. Zaznaczyła, że ważna jest także mobilność i dodatkowe umiejętności uczniów.

W woj. podlaskim jest około 400 szkół (wszystkich typów) kształcących w zawodzie. Jednym z najbardziej popularnych zawodów, który wybiera podlaska młodzież na poziomie szkół ponadpodstawowych, jest informatyka.

Kształcenie w tej dziedzinie jest konieczne, bo w regionie, zwłaszcza w Białymstoku, przybywa firm programistycznych i brakuje specjalistów – ocenia prezes klastra informatycznego Info Tech Adam Kamiński. Klaster podpisał w piątek umowę o współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. W. Andersa w Białymstoku. Klaster też tworzy pierwsze w regionie technikum programistyczne.

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest to, że branża IT, która w Białymstoku w tym momencie notuje niesamowity rozwój, od kilkunastu lat ma problem ze znalezieniem kompetentnych pracowników, w szczególności programistów. Dlatego w imieniu klastra rozmawiamy z dyrektorami szkół technicznych" – powiedział dziennikarzom Kamiński. Dodał, że firmy w regionie są obecnie w stanie zatrudnić "za niezłe pieniądze każdego dobrze przygotowanego programistę".

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.