• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Tydzień Zawodowca dla gimnazjalistów

pc

26.02.2018 09:42 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Tydzień Zawodowca dla gimnazjalistów
Tydzień Zawodowca dla gimnazjalistów - GospodarkaMorska.pl

Zbliża się Tydzień Zawodowca. To okazja dla gimnazjalistów, by zastanowić się, jaką placówkę wybrać w kolejnym etapie edukacji. W programie m. in. targi szkół, spotkania z doradcami zawodowymi, Dzień Techniki i gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”.

- Zapraszam gimnazjalistów, którzy wahają się, jaką szkołą wybrać, by skorzystali z Tygodnia Zawodowca. Na miejscu przekonają się, że gdańskie szkoły zawodowe są nowoczesne, a ich absolwenci wchodzą na rynek pracy z dużą wiedzą, ale przede wszystkim doświadczeniem zdobytym podczas staży i praktyk, co znacząco zwiększa ich szanse na znalezienie ciekawego i dobrze płatnego zatrudnienia – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Zachęcam do udziału w dniach otwartych także rodziców, by sprawdzili na własne oczy, jak bardzo szkoły zawodowe różnią się dziś od ich wyobrażeń z przeszłości.

W ramach tej imprezy 5 marca w godz. 9 – 14 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 odbędą się targi szkół. Dzięki temu w jednym miejscu będzie można poznać ofertę kształcenia wielu placówek.

Dzień później, 6 marca (godz. 9-13) Centrum Rozwoju Talentów zaprasza uczniów do Olivia Business Centre (Budynek Olivia Six). To okazja, by poznać swoje predyspozycje zawodowe, największe zalety, ale i wady. Specjaliści podpowiedzą, które zawody warto brać pod uwagę podczas nadchodzącej rekrutacji.

7 marca (godz. 9 – 14) Zespół Szkół Łączności, Zespół Szkół Samochodowych, Szkoły Ekonomiczno – Handlowe, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zapraszają na dni otwarte. Chętni odwiedzą pracownie i porozmawiają z nauczycielami tych placówek. Z kolei 8 marca między godz. 9 a 14 swoje drzwi dla gimnazjalistów otwierają Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Państwowe Szkoły Budownictwa, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych. W tych samych godzinach, 9 marca, można odwiedzić Zespół Szkól Morskich, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Dodatkowo 10 marca między godz. 10 a 13 zaplanowano dni otwarte dla uczniów z rodzicami i osób przyjezdnych z innych gmin.

Ale to nie koniec atrakcji. Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące „Conradinym” 8 marca organizują „Dzień Techniki”.  9 marca odbędzie się natomiast gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej” w Centrum Rozwoju Talentów w Olivia Business Centre. Konkurs stanowi okazję, by docenić te firmy, które szczególnie angażują i wspierają gdańskie zawodówki.

3 tys. miejsc i nowe zawody


W Gdańskich technikach uczy się obecnie 4854 uczniów, w zasadniczych szkołach zawodowych (klasy drugie i trzecie) 612, a w branżówkach (klasy pierwsze) 359. Od września na absolwentów Gdańska będzie czekało ponad 2 tys. miejsc w technikach i ok. 950 miejsc w szkołach branżowych. Oferta edukacji zawodowej w Gdańsku jest bogata. Do wyboru są m. in. zawody związane z malarstwem, budownictwem, meblarstwem, energetyką, gastronomią, turystyką czy rolnictwem. Od nowego roku szkolnego zostaną także utworzone cztery nowe zawody: w Zespole Szkół Morskich – magazynier-logistyk, w SOiO Conradinum – technik urządzeń dźwigowych, w Państwowych Szkołach Budownictwa – technik robót wykończeniowych w budownictwie, w Branżowej Szkole I stopnia nr 5 – monter stolarki budowalnej.

Miasto inwestuje w szkolnictwo zawodowe duże środki finansowe. Wartość projektów nakierowanych właśnie na tego typu szkoły sięga blisko 50 mln zł. Większość pieniędzy to środki unijne.

W latach 2015-2020 ponad 13 mln zł ma wesprzeć szkolnictwo w publicznych samorządowych technikach i szkołach branżowych I stopnia. Środki te mają pomóc m.in. w rozwijaniu kompetencji kluczowych na rynku pracy, poradnictwie zawodowym, rozwijaniu kompetencji zawodowych i społecznych kadry. Wsparcie dotknie 2750 uczniów, 150 nauczycieli, 8 instruktorów praktycznej nauki zawodowej, 8 szkół.

Nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu w ramach projektu będą mogli skorzystać ze szkoleń, kursów i studiów, których celem będzie podniesienie kwalifikacji i kompetencji. Dodatkowo kadra pedagogiczna będzie brała udział w spotkaniach sieci współpracy oraz warsztatach organizowanych przez doradców zawodowych, mających na celu podniesienie wiedzy na temat poradnictwa zawodowego, roli doradztwa zawodowego w kształceniu młodzieży oraz możliwych formach rozwoju zawodowego i wpływu nauczyciela na rozwój ścieżki zawodowej młodego człowieka.

Z kolei uczniowie objęci zostaną wsparciem doradców zawodowych w postaci indywidualnych konsultacji i warsztatów grupowych. Dodatkowo skorzystają ze szkoleń zawodowych, kursów i zajęć dodatkowych podnoszących kwalifikacje i kompetencje. Ponadto uczestnicy projektu skorzystają z płatnych, 150 godzinnych staży u pracodawców. Działania te przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy uczniów kończących szkoły zawodowe.

Nowe laboratoria i sprzęt

Ale na tym nie koniec. Miasto do września 2019 roku realizuje też projekt, w ramach którego na infrastrukturę ponadgimnazjalnych szkół zawodowych ma trafić 41,2 mln zł. Prace obejmują między innymi budowę dwupoziomowego pawilonu przeznaczonego na laboratoria i pracownie na terenie Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum w Gdańsku oraz modernizację i adaptację pomieszczeń wraz z wyposażeniem pracowni w  wybranych szkołach ponadgimnazjalnych w Gdańsku: Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Łączności w Gdańsku, Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku, Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku. Prace adaptacyjno-modernizacyjne rozpoczną się w wakacje.

Aby gimnazjaliści świadomie wybierali dalszą ścieżkę edukacji, mogą skorzystać z pomocy specjalistów. Predyspozycje zawodowe dzieci i młodzieży można bezpłatnie zdiagnozować u pedagogów szkolnych, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz w innowacyjnej jednostce Gdańskiego Urzędu Pracy – Centrum Rozwoju Talentów.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.