• <
Famor_1100x200_2022

Kwieciński: Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne miejsca pracy

ew

29.05.2018 06:38 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kwieciński: Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne miejsca pracy

Partnerzy portalu

Kwieciński: Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne miejsca pracy - GospodarkaMorska.pl

Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne pod względem rozwoju i wynagrodzenia miejsca pracy - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński po wizycie w Podstrefie PSSE w Brześciu Kujawskim (Kujawsko-Pomorskie). Dodał, że konieczna jest współpraca stref ekonomicznych z firmami i szkołami.

"Udało się w ciągu ostatnich dwóch lat zrobić sporo dla polskiego biznesu. Przede wszystkim udało się nam - rządowi - zmienić otoczenie gospodarcze i prawne. To oznacza, że biznes w Polsce będzie mógł lepiej funkcjonować. Bardzo nam teraz zależy na współpracy z biznesem, żeby przyspieszyć realizację wielu projektów inwestycyjnych" - mówił Kwieciński w województwie kujawsko-pomorskim.

Dodał, że zależy mu na tym, żeby inwestycje w Polsce silnie ruszyły w sektorze prywatnym.

"Już nie tylko strefy będą w Polsce takim miejscem, gdzie inwestycje będą mogły liczyć na wsparcie ze strony państwa. Cała Polska stanie się jedną, wielką strefą" - powiedział Kwieciński. "Stąd tereny, jak te w Brześciu Kujawskim, będą świetnym miejscem do realizacji inwestycji. To nie jest strefa inwestycyjna dla samego Brześcia, ale dla całej ziemi włocławskiej" - uzupełnił.

Minister wyraził przekonanie, że współpraca pomiędzy takimi samorządami jak miasto Włocławek, a mniejszymi ośrodkami jak Brześć Kujawski będzie się dobrze układała.

"Bardzo nam zależy, żeby inwestycje, które tutaj powstają tworzyły miejsca pracy o wysokiej wartości dodanej. Muszą to być miejsca pracy w tego typu zakładach, w których będzie można liczyć na dobre wynagrodzenie. Te inwestycje muszą więc wykorzystywać w dużym stopniu nowoczesne technologie, innowacje, które będą się przekładały na lepsze warunki płacy" - podkreślił Kwieciński.

"Fakt, że tutaj przebiega autostrada A1 ma olbrzymie znaczenie dla tych terenów i może stanowić siłę napędową. Brześć jest za mały, bo tutaj mieszka 5 tys. osób, a na terenie strefy pracuje już ok. 4 tysięcy osób, więc musi być współpraca z większymi ośrodkami. Żeby zabezpieczyć dobrych pracowników dla firm, które tutaj działają czy mają działać, trzeba dobrej współpracy z samorządem, ale także ze szkołami, które są na tym terenie" - podkreślił minister.

Kwieciński ocenił, że szkolnictwo zawodowe zostało na początku polskiej transformacji niezwykle zaniedbane. Dodał, że rząd chce w tej chwili je odbudować.

"Szkolnictwo zawodowe daje pewne, dobre miejsca pracy. Szczególnie na tych terenach, które mogą liczyć na inwestycje przemysłowe. Pamiętajmy, że Polska stoi przemysłem (...), a przemysł generuje obecnie bardzo dobre miejsca pracy. Powiązanie funkcjonowania stref i terenów inwestycyjnych ze szkolnictwem zawodowym jest dzisiaj kluczowe. Spółki zarządzające strefami wiedzą o tym, że muszą współpracować zarówno z firmami, jak i ze szkołami" - mówił Kwieciński.

Minister wyraził także przekonanie, że w Polsce nadal niezwykle potrzebne są inwestycje w infrastrukturę drogową. Wskazał, że jest bardzo duże zainteresowanie zwiększonymi w tym roku środkami na modernizację i przebudowę dróg lokalnych. W jego ocenie ważne jest także to, żeby zwiększone zatrudnienie na danym terenie było brane pod uwagę przy tworzeniu systemu komunikacji publicznej, co nie zawsze ma jeszcze miejsce.

Po wizycie w strefie w Brześciu Kujawskim minister Kwieciński udał się do Włocławka na spotkanie z przedsiębiorcami.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.