• <

100% połowów halibuta niebieskiego w Unii Europejskiej z certyfikatem MSC

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo 100% połowów halibuta niebieskiego w Unii Europejskiej z certyfikatem MSC
100% połowów halibuta niebieskiego w Unii Europejskiej z certyfikatem MSC - GospodarkaMorska.pl

ew

26.06.2019 Źródło: własne

Niemieckie rybołówstwo dalekomorskie Doggerbank Seefischerei GmbH poławiające halibuta niebieskiego u wybrzeży Zachodniej Grenlandii, w czerwcu br. uzyskało certyfikat MSC. Potwierdza on, że rybołówstwo prowadzone jest w sposób zrównoważony i zgodny ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.


Proces oceny rybołówstwa trwał 13 miesięcy i został przeprowadzony przez zespół audytorów z Control Union Pesca Ltd. Obecnie już wszystkie rybołówstwa halibuta niebieskiego w UE posiadają certyfikat MSC, przez co mamy pewność, że jest on poławiany w sposób niezagrażający środowisku morskiemu.


Dwa trawlery dalekomorskie „Mark” i „Gerda Maria”, należące do rybołówstwa Doggerbank, poławiają halibut niebieskiego na wodach u wybrzeży Zachodniej Grenlandii. Przy połowach tego gatunku, prowadzonych od czerwca do grudnia, wykorzystuje się innowacyjne włoki denne, które dzięki specjalnym rolkom przyczepionym do sieci zmniejszają ich kontakt z dnem morskim, a dzięki temu minimalizuje się przyłów.


Dr Uwe Richter, Dyrektor Zarządzający Doggerbank Seefischerei GmbH: Cieszymy się, że prowadzone przez nas połowy halibuta niebieskiego zostały wyróżnione certyfikatem MSC. Jest to uznanie dla prowadzonych od lat, przyjaznych środowisku i zasobom morskim praktyk połowowych prowadzonych przez naszych kapitanów i załogi na grenlandzkich wodach. Certyfikat stanowi również wyróżnienie dla stosowanych przez nas specjalnych technik połowowych mających na celu zmniejszenie przyłowu i zminimalizowanie wpływu na środowisko, a także dla wprowadzonego przez nas odpowiedzialnego systemu zarządzania.


Halibut niebieski (grenlandzki)


Halibut niebieski, nazywany także grenlandzkim (łac. Reinhardtius hippoglossoides), jest rybą płaską występującą głównie w północnych wodach Atlantyku. Jest dużą, dorastającą do 130 cm rybą. Należy do rodziny flądrowatych i jak inni przedstawiciele tej rodziny ma charakterystyczną budowę ciała. Jest to ryba bentosowa, czyli zamieszkująca strefę przydenną. Ciało halibuta jest silnie spłaszczone bocznie, asymetryczne, owalne i wydłużone. Oczy osadzone są blisko siebie, oba położone po prawej stronie ciała. Otwór gębowy jest duży i sięga aż do połowy oka. Z powodu przebywania głównie przy dnie, halibuty odznaczają się ciemną oliwkowo-szarą barwą od strony wierzchniej (tzw. „strona oczna”), a ich spodnia część ciała (tzw. „strona ślepa”) ma jasny, prawie biały kolor. Jest to doskonałe przystosowanie do życia przy dnie, kiedy to ryba z góry jest praktycznie niewidoczna, a jej barwa zlewa się z barwą otoczenia. Ciało ryb pokryte jest drobną, gładką łuską. Halibuty należą do największych przedstawicieli rodziny flądrowatych.  


Halibut niebieski jest jedną z najcenniejszych ryb w niemieckich połowach dalekomorskich. Głowy i ogony ryb z tego gatunku cieszą się niezwykłą popularnością na rynkach azjatyckich i są zamrażane oddzielnie od razu na pokładzie kutrów. Delikatne białe mięso jest bardzo tłuste i trafia głównie na rynek niemiecki.    


Wprowadzanie dalszych usprawnień


W ramach procesu certyfikacji rybołówstwo opracuje strategię mającą na celu ulepszenie badań, monitoringu i ochrony ekosystemu morskiego w obszarze połowowym. W ciągu trzech lat zostanie wprowadzony również system zapobiegający połowom na wrażliwych siedliskach.


– To nie pierwszy certyfikat MSC dla Doggerbank Seefischerei GmbH. W 2006 roku organizacja otrzymała certyfikat dla rybołówstwa śledzia na Morzu Północnym, gdzie jako członek Pelagic Freezer Association, została pierwszą certyfikowaną organizacją w Niemczech – mówi Karin Lüdemann, specjalista ds. rybołówstw MSC w Niemczech. – Gratulujemy Doggerbank Seefischerei GmbH uzyskania kolejnego certyfikatu MSC.


– Certyfikacja naszego rybołówstwa stanowi ważny wkład w zapewnieniu surowców ze zrównoważonych połowów dla przetwórców i detalistów, a w szczególności dla producenta ryb Deutsche See w Bremerhaven. Działa również jako zachęta dla nas do kontynuowania prac nad certyfikacją pozostałych prowadzonych przez nas rybołówstw. Obecnie już 85% wszystkich naszych połowów posiada certyfikat MSC – dodaje dr Richter.  


Więcej informacji na temat Programu MSC można znaleźć na stronie www.msc.org/pl.  Zapraszamy także do kontaktu z Zespołem MSC w Polsce: polska@msc.org.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.