• <
nauta_2024

Pracowity początek roku w Karstensen Shipyard Poland. Wodowanie dużej jednostki rybackiej [foto, wideo]

19.01.2021 21:55 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pracowity początek roku w Karstensen Shipyard Poland. Wodowanie dużej jednostki rybackiej [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Pracowity początek roku w Karstensen Shipyard Poland. Wodowanie dużej jednostki rybackiej [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl

Stocznia Karstensen Shipyard Poland nie zwalnia tempa. Po ostatnim wodowaniu w grudniu, oraz łącznie, aż 7 wodowaniach w 2020 roku, w gdyńskim zakładzie nowy rok rozpoczęto od wodowania kolejnej dużej jednostki rybackiej, która powstała na zamówienie duńskiego armatora Rederiet Ruth A/S​.

Trawler pelagiczny Ruth ma blisko 90 metrów długości i 17 metrów szerokości. Moc napędu głównego będzie wynosić ok. 5000 kW. Jednostka zostanie przekazana do eksploatacji w czerwcu, po ostatecznym wyposażeniu w stoczni Karstensens Skibsværft w Danii. Statek zaprojektowało biuro projektowe Karstensens Skibsværft A/S.

Wodowanie odbyło się etapowo w dniach 16-17 stycznia. W pierwszej fazie jednostkę przetransportowano, za pomocą wózków samojezdnych, z nabrzeża na barko-ponton. Następnie zestaw przeholowano pod dok numer 4 Stoczni Remontowej Nauta i po wprowadzeniu do doku odbyło się ostateczne wodowanie ważącego 2300 ton kadłuba. Obecnie jednostka jest zacumowana przy nabrzeżu Węgierskim, gdzie zostanie przygotowana do wyholowania do Danii.

Obecnie w stoczni Karstensen Shipyard Poland powstaje kilka kolejnych jednostek jednocześnie. Zagospodarowanie tylu budów statków w krótkim okresie czasu to duże wyzwanie produkcyjne oraz logistyczne. W 2020 roku Karstensen zwodował w Gdyni aż 7 statków rybackich. Rok 2021 zapowiada się równie pracowicie.

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia, w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, pozyskanym od Vistal Offshore. Zakład zlokalizowany jest przy Nabrzeżu Indyjskim, a do eksploatacji został oddany w 2013. Jest dostosowany do produkcji kadłubów, składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20 m, a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen oficjalnie przejął obiekt 1 lipca 2018 r., na mocy umowy o trzyletniej dzierżawie.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.