• <
escort_980x120_gif_2020

W polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. osób

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie W polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. osób

Partnerzy portalu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) poinformowała, że w polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. pracowników. Dodała, że w 2022 roku zbudowały one blisko 25 tys. jednostek pływających.

Sektor jachtów i łodzi należy do 12 branż priorytetowych dla polskiej gospodarki - zwróciła uwagę we wtorkowej informacji PAIH. Agencja wskazała, że w polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. pracowników. Poinformowała, że w 2022 roku zbudowały blisko 25 tys. jednostek pływających, czyli najwięcej na świecie. poinformowała. Ich głównym zagranicznym odbiorcą, jak dodała, są Stany Zjednoczone.

Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Chicago Michał Rzeźnik zauważył, że "wiele z tych jednostek powstaje w dziesiątkach małych i średnich stoczni zatrudniających po kilka lub kilkanaście osób". Dodał, że polskie spółki prezentują swoją ofertę podczas wiodących imprez targowych, a w konsekwencji podpisują kontrakty sprzedażowe.

Podczas jednej z tego typu imprez - targów Miami International Boat Show - polski producent jachtów Lamdo Yachts podpisał z amerykańskim partnerem kontrakt dealerski wraz z realizacją pierwszej jednostki. "Współpraca jest efektem obecności polskiej spółki na stoisku PAIH podczas tegorocznych targów Miami International Boat Show" - stwierdził Rzeźnik.

Zgodnie z informacją PAIH, Lamdo Yachts - stocznia z Giżycka - jest pierwszym polskim producentem ekskluzywnych jachtów motorowych typu Trawler. Podczas odbywających się w połowie lutego targów w Miami "nawiązała ona relację z kontrahentem, co zaowocowało zawarciem kontraktu sprzedażowego".

Targi Miami International Boat Show to największa impreza branży jachtowej w obu Amerykach i jedna z głównych na świecie. Według PAIH podczas tegorocznych targów zaprezentowano ponad 1000 marek. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polboat, zorganizowała stoisko narodowe, gdzie swoje oferty promowało sześć rodzimych firm - podsumowano. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Fot. Depositphotos

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.