• <
siemens_gamesa_2022

Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

21.12.2021 23:24 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W zaledwie tydzień po ostatnim wodowaniu, Karstensen Shipyard Poland w Gdyni dokonał kolejnego - tym samym ostatniego - wodowania w tym roku. Tym razem stocznia zwodowała trawler pelagiczny o długości 75 metrów i szerokości 15,6 metra, który będzie się nazywał "Artemis". Portem macierzystym tej jednostki będzie Banff w Szkocji.

Jednostka budowana jest dla konsorcjum Northbay Fishing Co Ltd i Wiseman Fishing Co Ltd, które nawiązując współpracę złożyły zamówienie zastępując obecny 64-metrowy kadłub. 

– Jesteśmy niezwykle dumni z tego nowego zamówienia, które jest kontynuacją wieloletniej współpracy z właścicielami. Nowy statek będzie operował według tego samego schematu, co statek istniejący, z tradycyjnym połowem włokiem pelagicznym, gdzie docelowymi gatunkami są makrela i śledź – relacjonuje Karol Sielawa ze stoczni Karstensen. 

Statek w całości zaprojektowało biuro projektowe Karstensens Skibsværft A/S.

– Projekt, specyfikacja i aranżacja #465 "Artemis" jest wynikiem szerokiej i ścisłej współpracy pomiędzy właścicielami a stocznią, gdzie wszystkie szczegóły zostały dostosowane do dokładnych specyfikacji zamawiających – wylicza Sielawa. 

"Artemis". Postawili na jakość i higienę

– Koncentrowaliśmy się na optymalizacji jakości i higieny połowów, aby umożliwić nowej jednostce „Artemis" wyładunek produktów najwyższej jakości – dodaje. 

Jak podkreśla, również optymalizacja środowiska pracy oraz bezpieczeństwa i komfortu załogi była głównym problemem podczas prac projektowych. – Warto zauważyć, że Wartsila dostarczy pełny pakiet silników napędowych i pomocniczych, przy czym głównym silnikiem będzie wielokrotnie nagradzana Wartsila 10V31 – zaznacza. 

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym pozyskanym od Vistal Offshore. Znajduje się on przy Nabrzeżu Indyjskim, a do eksploatacji został oddany w 2013. Zakład jest dostosowany do produkcji kadłubów, składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20 m, a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen oficjalnie przejął zakład 1 lipca 2018 r.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.