• <
siemens_gamesa_2022

Monsun Kr. Sand zwodowany w stoczni Karstensen [WIDEO, ZDJĘCIA]

15.12.2021 00:11
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Monsun Kr. Sand zwodowany w stoczni Karstensen [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Monsun Kr. Sand zwodowany w stoczni Karstensen [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Wodowanie kolejnej jednostki rybackiej o długości 36 metrów odbyło się w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni w sobotę 11 grudnia.

Operacja w Karstensenie odbyła się dwuetapowo. Za pomocą wózków samojezdnych SARENS statek Monsun o numerze budowy #462 został przesunięty z placu budowy bezpośrednio na nabrzeże.

Następnie został zwodowany za pomocą dwóch największych w Polsce dźwigów pływających: Maja i Conrad Consul. Całość operacji trwała około 3,5 godziny, co jest niewątpliwym sukcesem.

Jednostka została zaprojektowana przez biuro projektowe Karstensens Skibsværft A/S przy częściowej współpracy z Nava Design.

Monsun jest statkiem wymagającym z uwagi na fakt, że posiada suchą ładownie, jak i zbiorniki RSW. Na etapie wyposażania zostały wstawione: silnik główny, przekładnia oraz inne urządzenia.

Po zwodowaniu statek zostanie przeholowany do Skagen, gdzie zostanie uzupełniony o pozostałe systemy okrętowe, a następnie zostanie przekazany właścicielowi, czyli Thor Gunnar Martinsen&Co z Norwegii.

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym pozyskanym od Vistal Offshore. Znajduje się on przy Nabrzeżu Indyjskim, a do eksploatacji został oddany w 2013. Zakład jest dostosowany do produkcji kadłubów, składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20 m, a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen oficjalnie przejął zakład 1 lipca 2018 r.

Główne wymiary statku:

Długość całkowita:​ 36 m
Szerokość: 9,50 m
Głębokość pokładu schronu: 6,55 m

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.