• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft
Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft - GospodarkaMorska.pl

ew

11.04.2019 Źródło: własne

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft. Planowany termin realizacji kontraktu to pierwszy kwartał 2020 roku. O kontrakcie poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor komunikacji i PR GSG Towers i Stocznia Gdańsk Maciej Grajewski.

"Norweska Ulstein Group znana jest na świecie ze swojej działalności w zakresie projektowania i budowy statków m.in. trawlerów, jednostek do obsługi farm wiatrowych i platform wiertniczych, promów czy ekskluzywnych wycieczkowców. Umowa z firmą UlsteinVerft, kluczową jednostką grupy, jest kolejnym zamówieniem pozyskanym przez Stocznię Gdańsk od istotnego klienta na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, potwierdzającym pełną gotowość produkcyjną i przygotowanie technologiczne polskiej stoczni do realizacji najbardziej skomplikowanych zadań" - wyjaśnił Grajewski.

Podkreślono w nim, że Stocznia Gdańsk i GSG Towers, producent wież do elektrowni wiatrowych oraz konstrukcji stalowych systematycznie zapełniają portfel zamówień.

"W styczniu GSG Towers podpisała z norweską spółką Aker Solutions kontrakt na montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – templates na potrzeby pola wydobywczego Johan Castberg (formalnie Skrugard) przygotowywanego przez koncern Equinor na Morzu Barentsa. Kolejna umowa została zawarta z jednym z największych producentów turbin dla energetyki wiatrowej - Siemens Gamesa (zamówienie na dostawę 14 kompletnych lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 20 mln zł)" - głosi komunikat prasowy.

Natomiast, Stocznia Gdańsk w ostatnim czasie podpisała również kontrakt z fińską spółką Konecranes, dla której będzie produkować wielkogabarytowe dźwigi i suwnice przeznaczone na rynki Europy i Ameryki Północnej.

Grajewski podkreślił, że o zwiększających się możliwościach Stoczni Gdańsk i GSG Towers świadczy także planowane przeniesienie części produkcji na zrewitalizowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną tereny Wyspy Ostrów. Przypomniał, że w połowie marca PSSE oraz Baltic Operator (spółka córka Agencji Rozwoju Przemysłu) podpisały porozumienie dotyczące warunków dzierżawy tych aktywów. Chodzi tu o dzierżawę płyty montażowej o powierzchni ok. 10 tys. m kw. oraz części nawy C Hali nr 33 o powierzchni ok. 3,7 tys. m kw.

"Stocznia Gdańsk zamierza prowadzić tam produkcję stoczniową a GSG Towers produkcję lądowych wież wiatrowych (onshore) i wież przeznaczonych dla farm morskich (offshore). Szczegółowe warunki i zasady dzierżawy terenów przez Baltic Operator zostaną określone w umowie dzierżawy, która ma być zawarta pod koniec maja" - dodał Grajewski.
Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.