• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

gm

10.10.2023 13:42 Źródło: Komisja Europejska
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.

Komisja proponuje wykorzystanie tych samych narzędzi, które wprowadzono w uprawnieniach do połowów na lata 2022 i 2023 w oparciu o najnowsze dostępne opinie naukowe. Narzędzia te obejmują nakład połowowy trawlerów i taklowców, a także limity połowowe dla krewetek głębinowych. Środki te zostały ustanowione w wieloletnim planie zarządzania stadami dennymi w zachodniej części Morza Śródziemnego w celu osiągnięcia najpóźniej do dnia 1 stycznia 2025 r. maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY), tj. maksymalnej ilości ryb, którą rybacy mogą wyłowić z morza bez uszczerbku dla regeneracji i przyszłej produktywności stada.

Większość uprawnień do połowów zostanie zaproponowana na późniejszym etapie, na podstawie wyników dorocznej sesji Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) (6–10 listopada 2023 r.) oraz opinii naukowej dotyczącej stad dennych objętych wieloletnim planem zarządzania w zachodniej części Morza Śródziemnego, który ma zostać przedstawiony pod koniec października.

W Morzu Śródziemnym we wniosku utrzymano niezmienione środki dotyczące korala czerwonego. Tegoroczny wniosek dotyczący morlesza bogara i krewetek głębokowodnych nadal stopniowo ogranicza połowy obu gatunków, zgodnie z nowo uzgodnionymi planami zarządzania GFCM z 2022 r. Wniosek dotyczący koryfeny i innych stad objętych środkami przejściowymi GFCM, które wygasają z końcem 2023 r., zostanie zaktualizowany po dorocznym posiedzeniu GFCM w 2023 r.

W Morzu Adriatyckim wniosek stanowi kontynuację wdrażania wieloletniego planu działania GFCM w odniesieniu do stad dennych oraz planu wieloletniego GFCM w odniesieniu do małych stad pelagicznych. W odniesieniu do małych stad pelagicznych wniosek stanowi kontynuację wdrażania trzeciego roku przejściowego wieloletniego planu zarządzania. W odniesieniu do stad dennych proponuje się dalsze wdrażanie systemu nakładu połowowego zgodnie z celem, jakim jest osiągnięcie MSY do 2026 r. Oczekuje się, że na dorocznym posiedzeniu GFCM w 2023 r. GFCM przyjmie decyzje w sprawie dalszego wdrażania obu planów wieloletnich dla regionu Morza Adriatyckiego.

W Morzu Czarnym wniosek obejmuje limity połowowe i kwoty dla szprota i turbota. W odniesieniu do szprota Komisja proponuje utrzymanie limitu połowowego na 2023 r. W odniesieniu do turbota poziomy całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i kwot zostaną ustalone i przyjęte na dorocznym posiedzeniu GFCM w 2023 r.

WE wniosku przedstawiono cel Komisji, jakim jest zapewnienie zrównoważonego charakteru połowów w tych dwóch basenach morskich, zgodnie ze strategią Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) do 2030 r., która jest regionalną organizacją ds. zarządzania rybołówstwem odpowiedzialną za ochronę stad ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym i zarządzanie nimi.

Rada omówi wniosek Komisji w dniach 11–12 grudnia i ustali przydział uprawnień do połowów. Rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od 1 stycznia 2024 r. 

Komisja promuje wzmocnione wielostronne podejście i współpracę w zakresie zarządzania rybołówstwem na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. W maltańskiej deklaracji MedFish4ever i deklaracji z Sofii ustanowiono nowe ramy zarządzania, które zostały wzmocnione przyjęciem nowej strategii GFCM 2030.

W wieloletnim planie zarządzania stadami dennymi w zachodniej części Morza Śródziemnego, przyjętym w czerwcu 2019 r., wprowadzono system nakładu połowowego dla trawlerów mający na celu osiągnięcie ogólnej redukcji o 40 % w ciągu pięciu lat. W grudniu 2021 r., w oparciu o opinie naukowe, Rada wprowadziła całościowe podejście łączące środki nakładu połowowego zarówno dla trawlerów, jak i taklowców, z limitami połowowymi dla krewetek głębokowodnych. W 2022 r. rozporządzeniem Rady w sprawie uprawnień do połowów wprowadzono nowy mechanizm kompensacyjny dla trawlerów. Mechanizm ten ma na celu zachęcenie trawlerów do stosowania bardziej selektywnych narzędzi połowowych oraz do prowadzenia połowów na obszarach, które unikają młodocianych osobników i tarlaków. Mechanizm ten został dodatkowo wdrożony w ramach uprawnień do połowów na 2023 r.

W 2017 r. GFCM przyjęła wieloletni plan działania dotyczący turbota w Morzu Czarnym. Był to pierwszy zestaw środków zarządzania i kontroli, które miały zostać wdrożone na szczeblu regionalnym.

Wieloletni plan zarządzania został poddany przeglądowi na dorocznym posiedzeniu GFCM w 2019 r. i przyjęto nowy przydział kwot i przejściowy TAC.

Od 2019 r. GFCM przyjęła wieloletnie plany zarządzania gatunkami dennymi i małymi gatunkami pelagicznymi w Morzu Adriatyckim, a także wieloletni plan działania dotyczący morlesza bogara w Morzu Alborańskim oraz wieloletnie plany gospodarowania krewetkami głębinowymi w Cieśninie Sycylijskiej, Jońskim i Morzu Lewantyńskim.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.