• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Stocznia Safe zwodowała kolejny trawler rybacki dla Ekofish Group (foto, wideo)

pc

16.07.2019 02:34 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Safe zwodowała kolejny trawler rybacki dla Ekofish Group (foto, wideo)
Stocznia Safe zwodowała kolejny trawler rybacki dla Ekofish Group (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Nowoczesny Jonge Johannes już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego typu twin-rigger odbyło się w poniedziałek w gdańskiej stoczni Safe. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam dla holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group.

Do wodowania trawlera wykorzystane zostały dwa pływające dźwigi: Conrad Consul i Maja. Znajdująca się na nabrzeżu stoczni Safe jednostka została najpierw nasunięta na barkoponton. Następnie oba dźwigi podniosły ją i opuściły na wodę. Conrad Consul to największy w Polsce dźwig pływający. Jego właścicielem jest gdańska stocznia Marine Projects. Dźwig ma 44,82 m długości, 21 m szerokości oraz 2 m zanurzenia. Jego wysokość boczna to 3,7 m, a maksymalny udźwig – 400 t. Maja natomiast należy do Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Pływający dźwig ma 55,49 m długości, 25,02 m szerokości oraz 2,85 m zanurzenia. Jego ramię obraca się o 360°, hak główny ma udźwig 330 t, a hak pomocniczy – 100 t.

Rewolucyjny projekt

Trawler Jonge Johannes o numerze budowy NB 626 ma 32 m długości i 9,6 m szerokości. Jednostka budowana jest pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Bureau Veritas. Projekt techniczny opracowało holenderskie biuro projektowe Vripack, dokumentację roboczą zaś biuro projektowe stoczni Safe. Za końcowe wyposażenie statku odpowiada holenderska stocznia Damen Maaskant Shipyards Stellendam.

Projekt i wyposażenie statku są zgodne z zasadami zrównoważonego rybołówstwa, na które Ekofish Group kładzie szczególny nacisk. Odzwierciedlają także wielodyscyplinarne podejście do budowy statku – wykorzystano tu doświadczenie stoczni Safe, Damen Maaskant Shipyards Stellendam oraz biura projektowego Vripack, które na co dzień zajmuje się projektowaniem jachtów. Tak powstała hybrydowa jednostka z napędem spalinowo-elektrycznym. Stanowić go będą trzy identyczne zespoły prądotwórcze Caterpillar z silnikiem wysokoprężnym, połączone z systemem zarządzania energią z akumulatorów. Trawler będzie mógł wykorzystywać baterie zarówno w tracie wykonywania krótkoterminowych zadań na morzu, jak i podczas postojów w portach, co ograniczy zużycie paliwa i emisję CO2. Rozwiązanie to jest innowacyjne w branży rybackiej.

To już drugi częściowo wyposażony trawler tego typu dla Ekofish Group zbudowany przez stocznię Safe. Wodowanie pierwszej jednostki z serii (NB 623) odbyło się w maju tego roku. Więcej informacji tutaj.

W gdańskiej stoczni Safe pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd´s Register powstaje też trzeci bliźniaczy trawler o numerze budowy NB 628. Do końcowego wyposażenia trafić ma we wrześniu tego roku.

Oprócz innowacyjnych trawlerów, stocznia Safe buduje także w pełni wyposażony statek rybacki. Umowa na jego budowę została podpisana 16 grudnia ubiegłego roku. Zamówienie zostało złożone przez norweską firmę Granli Fiskeri AS, a jednostka otrzymała stoczniowy numer budowy Safe 1. To kolejny statek na własne konto stoczni Safe. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Safe Co LTD powstała w 1995 roku. Firma działa aktywnie w kraju i zagranicą, głównie we Francji i w Niemczech. Zajmuje się m.in. budową statków, stalowych konstrukcji mostów, jak również konstrukcji dla przemysłu offshore, chemicznego oraz petrochemicznego.

Ekofish Group natomiast to rodzinna firma, której historia sięga ponad stu lat. Armator kładzie duży nacisk na zrównoważone połowy, w celu ochrony zasobów mórz i oceanów. W 2009 r. Ekofish Group jako pierwsza firma w Europie uzyskała certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC (Marine Stewardship Council) za ekologiczne połowy płastug.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.