• <

Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki (foto, wideo)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki (foto, wideo)
Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

pc

02.05.2019 Źródło: własne

Kolejne w tym roku wodowanie w gdańskiej stoczni Safe. We wtorek zwodowany został częściowo wyposażony nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger. Spes Nova, bo takie imię otrzyma jednostka, powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Do armatora – holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group – trafi w październiku tego roku.

Do wodowania trawlera Spes Nova wykorzystane zostały dwa pływające dźwigi: Conrad Consul i Maja. Znajdująca się na nabrzeżu stoczni Safe jednostka została przez nie podniesiona, a następnie opuszczona na wodę. Conrad Consul to największy w Polsce dźwig pływający. Jego właścicielem jest gdańska stocznia Marine Projects. Dźwig ma 44,82 m długości, 21 m szerokości oraz 2 m zanurzenia. Jego wysokość boczna to 3,7 m, a maksymalny udźwig – 400 t. Maja natomiast należy do Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Pływający dźwig ma 55,49 m długości, 25,02 m szerokości oraz 2,85 m zanurzenia. Jego ramię obraca się o 360°, hak główny ma udźwig 330 t, a hak pomocniczy – 100 t.

Rewolucja w rybołówstwie

Trawler Spes Nova o numerze budowy NB 623 ma 32 m długości i 9,6 m szerokości. Jednostka budowana jest pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd´s Register. Projekt techniczny opracowało holenderskie biuro projektowe Vripack, dokumentację roboczą zaś biuro projektowe stoczni Safe. Za końcowe wyposażenie statku odpowiada holenderska stocznia Damen Maaskant Shipyards Stellendam.

Projekt i wyposażenie statku są zgodne z zasadami zrównoważonego rybołówstwa, na które Ekofish Group kładzie szczególny nacisk. Odzwierciedlają także wielodyscyplinarne podejście do budowy statku – wykorzystano tu doświadczenie stoczni Safe, Damen Maaskant Shipyards Stellendam oraz biura projektowego Vripack, które na co dzień zajmuje się projektowaniem jachtów. Tak powstała hybrydowa jednostka z napędem spalinowo-elektrycznym. Stanowić go będą trzy identyczne zespoły prądotwórcze Caterpillar z silnikiem wysokoprężnym, połączone z systemem zarządzania energią z akumulatorów. Trawler będzie mógł wykorzystywać baterie zarówno w tracie wykonywania krótkoterminowych zadań na morzu, jak i podczas postojów w portach, co ograniczy zużycie paliwa i emisję CO2. Rozwiązanie to jest innowacyjne w branży rybackiej.

Oprócz Spes Nova, Ekofish Group zamówiła w stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam jeszcze dwa bliźniacze trawlery. W ich budowie również uczestniczy stocznia Safe. Kolejne jednostki z serii otrzymały numery budowy 626 i 628. NB 626 nadzoruje towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas, trawler ma zostać przekazany zamawiającemu na przełomie kwietnia i maja. NB 628 natomiast do końcowego wyposażenia trafi we wrześniu tego roku. Budowę nadzoruje Lloyd´s Register.

Oprócz innowacyjnych trawlerów, stocznia Safe buduje także w pełni wyposażony statek rybacki. Umowa na jego budowę została podpisana 16 grudnia ubiegłego roku. Zamówienie zostało złożone przez norweską firmę Granli Fiskeri AS, a jednostka otrzymała stoczniowy numer budowy Safe 1. To kolejny statek na własne konto stoczni Safe. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Safe Co LTD powstała w 1995 roku. Firma działa aktywnie w kraju i zagranicą, głównie we Francji i w Niemczech. Zajmuje się m.in. budową statków, stalowych konstrukcji mostów, jak również konstrukcji dla przemysłu offshore, chemicznego oraz petrochemicznego.

Ekofish Group natomiast to rodzinna firma, której historia sięga ponad stu lat. Armator kładzie duży nacisk na zrównoważone połowy, w celu ochrony zasobów mórz i oceanów. W 2009 r. Ekofish Group jako pierwsza firma w Europie uzyskała certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC (Marine Stewardship Council) za ekologiczne połowy płastug.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32123,00 $ tona 3,02% 17 maj
 Cynk 2954,00 $ tona 1,03% 17 maj
 Aluminium 2455,00 $ tona 0,70% 17 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.