• <
mewo_2022

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem [wideo]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.

Mecenas zwraca uwagę na paradoks obecnego modelu cyberbezpieczeństwa w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Z jednej strony, widać wysoki stopień świadomości znaczenia ochrony infrastruktury, z drugiej – brak spójnej koncepcji i odpowiednich przepisów. Odpowiedzialność przerzuca się na prywatne podmioty, mimo że, jak argumentuje Romowicz, powinno to leżeć w gestii państwa z uwagi na strategiczne znaczenie sektora dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Istotnym wyzwaniem jest również brak modelu certyfikacji i licencjonowania dla firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem infrastruktury morskiej. W opinii Romowicza, niezbędne jest stworzenie efektywnego systemu, który umożliwi współpracę pomiędzy sektorem prywatnym a państwem, z równoczesnym skupieniem na wyszkolonych kadrach.

Sektor offshore wind generuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, którego obecnie nie jesteśmy w stanie zaspokoić. Romowicz wskazuje na ryzyko, że wykwalifikowane kadry, szkolone w Polsce, znajdą zatrudnienie za granicą, co pogłębi deficyt specjalistów w kraju. Wyzwaniem jest zatem nie tylko wykształcenie, ale i zatrzymanie tych specjalistów, co wymaga zmian w polityce regulacyjnej, w tym stworzenia zachęt podatkowych i ubezpieczeniowych.

Polska stoi u progu znaczących osiągnięć w sektorze energetyki morskiej. Wyzwania są znaczące, ale możliwości wzrostu i ugruntowania pozycji na rynku międzynarodowym – ogromne. Sukces będzie jednak wymagał wytrwałości, adaptacji do dynamicznie zmieniających się trendów gospodarczych, jak również odpowiedniego kształtowania regulacji wspierających inwestycje w nowe technologie i rozwój specjalistycznych kadr. To pomoże zabezpieczyć przyszłość branży oraz zwiększyć jej konkurencyjność na globalnej arenie.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.