• <

Przez kanał La Manche przepłynęło w tym roku prawie 25 tys. nielegalnych imigrantów

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Przez kanał La Manche przepłynęło w tym roku prawie 25 tys. nielegalnych imigrantów

Partnerzy portalu

Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2023 roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche 24 830 osób na 506 łodziach - wynika ze statystyk opublikowanych w niedzielę przez ministerstwo spraw wewnętrznych.

Tylko w sobotę przypłynęło w ten sposób 537 nielegalnych imigrantów, co jest najwyższym dobowym bilansem od czterech tygodni.

Jednak liczba nielegalnych imigrantów jest wyraźnie - o jedną czwartą - niższa niż w pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku, kiedy było ich 33 048. Znacząco niższy jest także bilans tegorocznego września - nielegalnie przybyło 4729 osób, podczas gdy we wrześniu ubiegłego roku było ich 8054.

Ponieważ w ostatnich trzech miesiącach roku poziom nielegalnej imigracji przez kanał La Manche jest z racji warunków atmosferycznych niższy niż w lipcu, sierpniu i wrześniu, istnieje realna szansa, że całkowity bilans tego roku będzie niższy niż ubiegłego. Byłaby to pierwsza taka sytuacja od kiedy w 2018 r. pojawiło się zjawisko nielegalnej imigracji przez La Manche - od tego czasu w każdym kolejnym roku statystyki były znacząco wyższe niż w poprzednim. Ubiegłoroczny rok był rekordowy - przedostało się tą drogą 45 755 osób.

Na początku stycznia premier Rishi Sunak zapowiedział, że zatrzymanie nielegalnej imigracji przez La Manche będzie jednym z pięciu jego tegorocznych priorytetów.

bjn/ adj/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.