• <
siemens_gamesa_2022

Nigeria. Tankowiec chciał uciec marynarce wojennej zgłaszając atak piratów

25.08.2022 21:38
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Nigeria. Tankowiec chciał uciec marynarce wojennej zgłaszając atak piratów

Partnerzy portalu

Nigeria. Tankowiec chciał uciec marynarce wojennej zgłaszając atak piratów - GospodarkaMorska.pl
Heroic Idun, fot. Daniel Gento / MarineTraffic.com

Kapitan tankowca nie chciał poddać statku kontroli marynarki wojennej Nigerii z braku odpowiednich dokumentów. Postanowił wymknąć się, zgłaszając atak piratów.

Heroic Idun, tankowiec pływający pod flagą Wysp Marshalla, został 12 sierpnia zatrzymany przez marynarkę wojenną Gwinei Równikowej po tym, jak próbował uciec marynarce Nigerii. Nigeryjczycy również próbowali zaaresztować statek z powodu braku odpowiedniej dokumentacji, ale tankowiec wymknął się im zgłaszając fałszywy alarm o ataku piratów.

Okoliczności zdarzenia ujawnił dyrektor informacji Nigeryjskiej Marynarki Wojennej Adedotun Ayo-Vaughan. Przekazał on mediom, że Heroic Idun pojawił się 7 sierpnia na kotwicowisko administrowane przez Akpo Oil Field. Statek miał podjąć ładunek ropy naftowej. Podczas komunikacji z marynarką wojenną Nigerii okazało się jednak, że na statku nie ma odpowiednich dokumentów umożliwiających załadunek. Następnego dnia tankowiec przybił do jednego z nabrzeży. Wtedy do akcji weszli funkcjonariusze. Jednostka marynarki wojennej NNS Gongola próbowała zablokować mu dalszą drogę z powodu nieprzedłożenia odpowiednich dokumentów. Kapitan Heroic Idun odmówił jednak współpracy, utrzymując, że agent statku rozkazał mu poprzez właściciela jednostki nie podporządkowywać się żadnym poleceniom nigeryjskiej marynarki. Tankowiec wypłynął z portu umykając NNS Gongoli. Co więcej, kapitan Heroic Idun zgłosił konfrontację z jednostką nigeryjskiej marynarki jako atak piratów, co zwróciło na sytuację oczy wielu instytucji obserwujących działania piratów w Zatoce Gwinejskiej.

Nigeryjskie władze szybko jednak zareagowały, przedstawiając własną wersję historii i sporządzone na miejscu odpowiednie raporty. Tym samym tankowiec znalazł się na radach innych służb w Zatoce Gwinejskiej i finalnie został 12 sierpnia zatrzymany przez marynarkę Gwinei Równikowej. Informacja o zatrzymaniu Heroic Idun ucieszyła Nigeryjczyków, ale także inne kraje nad Zatoką Gwinejską, którą niedawno wykreślono ze spisu najbardziej narażonych na ataki piratów. Nigeryjska marynarka podkreśla, że możliwe było to właśnie dzięki współpracy służb poszczególnych krajów, jakiej przykładem było także zatrzymanie zgłaszającego fałszywy alarm tankowca Heroic Idun.

Póki co nie wiadomo jaki los czeka tankowiec, jego kapitana oraz załogę. Z dużym prawdopodobieństwem statek i kapitan zostaną zatrzymani przynajmniej na czas oficjalnego dochodzenia i postawienia zarzutów.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.