• <
mewo_2022

Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

jb

25.03.2023 18:29 Źródło: Nobilis Media
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

Partnerzy portalu

Fot. Nobilis Media

Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane  morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna – powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON. W drugim dniu konferencji uczestnicy  zapoznali się z działalnością  44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie, której jednym z zadań jest wspieranie ochrony morskiej infrastruktury krytycznej. 

Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej i wykorzystanie morskich farm wiatrowych do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski na Bałtyku – to tytuł ogólnopolskiej konferencji, która w czwartek i piątek odbywała się w ramach platformy Security Forum w nadmorskim Darłowie. Konferencja, którą otworzył kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes zarządu Nobilis Media, połączona była z wystawą systemów  zarządzania MFW i zarządzania kryzysowego dla infrastruktury krytycznej, przygotowaną przez współpracującą z MON od wielu lat bydgoską firmę Teldat. W wydarzeniu udział wzięło ponad 60 ekspertów z rożnych branż, w tym  wiceminister Ministerstwa Infrastruktury Grzegorz Witkowski, a także przedstawiciele Morskiego Oddziału  Straży Granicznej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Biura Bezpieczeństwa PKN Orlen z Płocka, Baltic Power Orlen, PGE Baltica, RWE offshore, Orsted, a także przedstawiciele firm planujących współpracę przy projektach budowy MFW jak Projmors z Gdańska, Enamor, Pit Radwar,  Petrobaltic czy Polski  Rejstr Statków.  W konferencji wzięli również udział  oficerowie z Centrum Operacji Morskich, Biura Hydrograficznego MW, Centrum Doktryn i Szkolenia SZ RP w Bydgoszczy i Morskiego Oddziału  Straży Granicznej. 

– Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisuje się de facto w szerzej rozumiany proces transformacji energetycznej, a wobec często nieprzewidywalnej i dynamicznie zmieniającej się w ostatnich miesiącach sytuacji geopolitycznej to również szansa dla naszej energetycznej niezależności – powiedział Witkowski, cytowany w komunikacie resortu. Wiceminister infrastruktury zaznaczył, że trzeba pamiętać o zapewnieniu niezakłóconego działania oraz właściwej ochrony morskich farm wiatrowych, będących jednym ze składników dynamicznie rozwijającego się w ostatnich latach sektora offshore.  

Uczestnicy dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach dotyczących wykorzystania morskich farm wiatrowych w systemie obronnym państwa polskiego na Bałtyku, a także sposobów ich ochrony. Omawiano wpływ morskiej farmy wiatrowej na systemy obronności Polski i ochrony granicy. Przedmiotem dyskusji były też sposoby ochrony infrastruktury krytycznej i energetycznej, a także różne aspekty działalności Marynarki Wojennej RP na Morzu Bałtyckim i współpracy z siłami NATO w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Uczestnicy wyrazili przekonanie o konieczności większej aktywności MON w zakresie przepływu informacji pomiędzy ministerstwem a inwestorami w zakresie zamierzeń MON odnośnie wykorzystania MFW do wzmocnienia bezpieczeństwa na Bałtyku. Chodzi głownie o instalację urządzeń i systemów do obserwacji nawodnej, podwodnej i powietrznej, które poszerzałyby świadomość sytuacyjną Marynarki Wojennej na Bałtyku. Takie informacje potrzebne są inwestorom już teraz, w przeciwnym wypadku  – jak twierdzą eksperci  – MON pozbawi się  takiej możliwości,  gdyż po powstaniu MFW może nie być możliwości technicznych do instalacji takich urządzeń, co byłoby ze szkodą dla bezpieczeństwa Polski  na Bałtyku. Zatrzymanie procesu projektowania MFW jest obecnie niemożliwe, spowodowałoby to z kolei zamknięcie projektów i naruszyło  bezpieczeństwo energetyczne kraju – wybrzmiała konkluzja uczestników konferencji i warsztatów. 

Morska energetyka wiatrowa (MEW) jest jednym z filarów polityki energetycznej Polski. Polska strategia energetyczna zakłada, że do 2040 r. w naszym kraju łączna moc zainstalowanych MFW wyniesie ok. 11 GW. Obecnie na polskich obszarach morskich realizowane są projekty o łącznej mocy ok. 8,4 GW, z czego 5,9 GW zostanie najprawdopodobniej zrealizowane do 2030 r. Trwają także procedury administracyjne, w wyniku których zostaną przyznane pozwolenia lokalizacyjne dla kolejnych 11 obszarów wyznaczonych w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich. Zgodnie z analizą PSEW, potencjał tych 11 obszarów wynosi ok. 7 GW. MFW są najlepszą dostępną wielkoskalową technologią odnawialnych źródeł energii (OZE). Analiza PSEW pokazuje, że całkowity potencjał MEW w Polsce wynosi 33 GW. Obecnie trwają prace nad aktualizacją polityki energetycznej Polski i jest bardzo prawdopodobne, że obecny cel dla MEW zostanie zwiększony.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.