• <

Nurkowie złapani na rabunku wraków

jm

19.10.2021 14:38 Źródło: Dziennik Bałtycki

Partnerzy portalu

Nurkowie złapani na rabunku wraków - GospodarkaMorska.pl
Fot. Facebook Alpha Team

Grupa nurków została złapana na gorącym uczynku podczas okradania wraków na Bałtyku. Postępowanie administracyjne prowadzi Urząd Morski w Gdyni.

Sprawę opisuje „Dziennik Bałtycki”. Na grupę podwodnych złomiarzy natknął się Michał Wiśniowski, instruktor nurkowania, prezes Stowarzyszenia Alpha Team. Opowiedział on, że nurkowie przygotowywali się do wydobycia armaturę kotłów z metali kolorowych – elementy były już pocięte i przymocowane pasami. Szabrownicy przypłynęli jednostką z Rowów. Michał Wiśniowski nagłośnił sprawę – opublikował nagrane przez siebie wideo w sieci.

Urząd Morski w Gdyni miał już wcześniej informacje o szajce, ale urzędnicy nie mieli dowodów. Nagranie Michała Wiśniowskiego prawdopodobnie będzie ważnym dowodem w postępowaniu.

O procederze poinformowany został także Port w Ustce. Kapitanat potwierdził, że doszło do nielegalnego nurkowania i próby wydobycia elementów wraków parowców Emma i Rhein, leżących około 1,5 mili morskiej od wejścia do portu Rowy. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, jednostka, z której odbyło się nurkowanie, zgłosiła swoje wyjście, ale nie zgłosiła zamiaru nurkowania.


Sprawa została też zgłoszona na policję, jako że prawdopodobnie doszło do złamania wielu przepisów, m.in. ustawy o obszarach morskich, o ochronie zabytków, o wykonywaniu prac podwodnych i przepisów portowych. Komisariat Policji w Ustce zwrócił się z wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Słupsku o wszczęcie śledztwa. „Dziennik Bałtycki” podaje, że sprawcom grożą kary pieniężne w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, a także zatrzymanie używanej przez nich jednostki w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Michał Wiśniowski dodał, że szczególnie oburzający w sprawie jest fakt, że szabrownicy nie nurkowali w celu wydobycia drobnych „pamiątek”, a w celu pozyskania złomu na sprzedaż.


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.