• <
siemens_gamesa_2022

Wykonano ok. 95 proc. prac przy budowie wrót sztormowych na Tudze w woj. pomorskim

gm

28.09.2022 09:07 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wykonano ok. 95 proc. prac przy budowie wrót sztormowych na Tudze w woj. pomorskim

Partnerzy portalu

Wykonano ok. 95 proc. prac przy budowie wrót sztormowych na Tudze w woj. pomorskim - GospodarkaMorska.pl
Rzeka Tuga, Nowy Dwór Gdański. Fot. Miran/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze jest zaawansowana w blisko 95 proc.; trwają prace wykończeniowe – poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Płynąca przez Nowy Dwór Gdański rzeka jest wrażliwa na wezbrania na Zalewie Wiślanym.

Głównym zadaniem wrót sztormowych na Tudze jest zatrzymanie wezbrania sztormowego nadchodzącego z Zalewu Wiślanego w stronę Nowego Dworu Gdańskiego.

Wrota to żelbetowa budowla trójprzęsłowa z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3 m. Między przęsłami umieszczone są grodzie, które zamykają się przy nadejściu fali powodziowej.

Jak powiedział PAP Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Tuga płynąca przez Nowy Dwór Gdański jest bardzo wrażliwa na wezbrania na Zalewie Wiślanym. „W ciągu dziesięcioleci powodowało to wielokrotnie podtapianie terenów położonych nad rzeką” - dodał.

Wyjaśnił też, że w wyniku analiz prowadzonych przez RZGW w Gdańsku stwierdzono, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa wrót, które zatrzymają płynącą wodę i skierują ją przez budowlę przelewową oraz kanał Pryżnik i Linawę do Szkarpawy, a następnie do Zalewu Wiślanego. „Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze jest zaawansowana w blisko 95 procentach. Aktualnie trwają prace wykończeniowe” – mówił.

Starosta nowodworski Jacek Gross podkreślił, że tzw. „cofka”, czyli wezbranie wód z Zalewu Wiślanego, które następnie są wtłaczane przez silny wiatr w głąb lądu, jest coraz częstszym zjawiskiem. „Ideą budowy wrót sztormowych było zabezpieczenie Nowego Dworu Gdańskiego, ale również terenów zalewowych przyległych do miasta. Inwestycja kompleksowo rozwiąże ten problem” – stwierdził.

Przewidywalny termin zakończenia inwestycji to koniec października 2022.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.