• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

30.05.2023 16:40 Źródło: Straż Wybrzeża Filipin
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Partnerzy portalu

Straż Wybrzeża Filipin

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie dochodziło do incydentów wokół m.in. spornych wysp Wysp Paracelskich i Spratly, do których rości sobie prawa szereg państw. Ponadto chińskie jednostki morskie dokonywały szeregu prowokacji wobec strony filipińskiej. W związku z tym władze w Manili nie tylko zdecydowały się wzmocnić siły morskie tak marynarki wojennej, jak i straży wybrzeża, ale też powrócić do partnerstwa z USA, zaniechanego przez poprzedniego prezydenta kraju, Rodrigo Duterte. Obecna głowa państwa, Ferdinand Marcos Jr., zgodził się na zwiększenie ilości amerykańskich baz wojskowych w kraju, a także udział sił morskich tego państwa w zakresie wspólnych patroli morskich. Obecne ćwiczenia zostały zainicjowane przez rządy w Waszyngtonie i Tokio, również obawiające się chińskiej ekspansji. Biernym obserwatorem działań morskich będzie Australia.

Na wydarzenie związane z przybyciem okrętów z USA i Japonii władze Filipin zaprosiły ambasador USA MaryKay Loss Carlson, zastępcę Szefa Misji Ambasady Japonii i Ministra Kenichi Matsudę, Sekretarza Departamentu Spraw Zagranicznych (DFA) Enrique Manalo, Sekretarza DOTr Jaime Bautista i Głównego Przedstawiciela Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej na Filipinach Takemę Sakamoto.

Oficer dowodzący ćwiczeniem ze strony PCG, wiceadm. Rolando Lizor Punzalan Jr. podkreślił, że wspólne manewry przysłużą się poprawie współpracy i zrozumienia na morzu. Ćwiczenia morskie PCG-USCG-JCG obejmą wzmocnienie interoperacyjności poprzez ćwiczenie wymiany i przekazywania informacji, manewrowanie w szykach, fotografowanie oraz obserwację konkretnego obszaru i celów, a także szkolenia w zakresie egzekwowania prawa morskiego, poszukiwania i ratownictwa (SAR). Wśród zapowiedzianych scenariuszy znajdzie się śledzenie i zatrzymanie statku podejrzanego o piractwo. Wspólny zespół złożony z przedstawicieli wszystkich ćwiczących przeprowadzi w jego ramach inspekcję pokładową, a następnie operację ratunkową. Personel zademonstruje scenariusz obejmujący podejrzany statek zaangażowany w piractwo. Wspólny zespół organów ścigania z trzech straży przybrzeżnych przeprowadzi inspekcję pokładową, a następnie operację SAR.

- Amerykańska i japońska straż wybrzeża pomagają nam w naszym programie rozwoju zasobów ludzkich, szczególnie w zakresie szkoleń dla organów ścigania. To dobra okazja, aby podziękować i pokazać im, czego nasi pracownicy nauczyli się dzięki ich programom - podkreślił wiceadm. Rolando Lizor Punzalan Jr.

Przedsięwzięcie odbędzie się od w pobliżu miasta Mariveles, nieopodal wyspy Bataan. Straż Wybrzeża Filipin (Tanod Baybayin ng Pilipinas, PCG) zaangażuje jednostki morskie BRP Melchora Aquino (MRRV-9702), BRP Gabriela Silang (OPV-8301), BRP Boracay (FPB-2401), a także  jeden 44-metrowy, wielozadaniowy statek reagowania, podczas gdy US Coast Guard (USCG) i Japońska Straż Wybrzeża (Kaijō Hoan-chō, JCG) wyślą odpowiednio USCGC Stratton (WMSL-752) i Akitsushima (PLH-32).

Podczas tygodniowego spotkania odbędzie się impreza sportowa mająca na celu wzmocnienie partnerstwa trzech straży przybrzeżnych, a także specjalne spotkania skierowane do kobiet służących w formacji i zajmujących się egzekwowaniem prawa morskiego, a także wymiana ekspertów celem polepszenia współpracy podczas ćwiczeń i szkolenia personelu.

Międzynarodowe ćwiczenie z udziałem jednostek morskich straży wybrzeża ma za zadanie także umocnić współpracę USA, Japonii i Filipin w Azji. Jednocześnie może posłużyć za przykład wzmacniania znaczenia tej formacji jako gwaranta ochrony morskich granic, który choć kompetencjami różni się od marynarki wojennej, pełni niemniej istotną funkcję w zakresie bezpieczeństwa na morzu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.