• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche potrwa co najmniej do 2030 roku

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche potrwa co najmniej do 2030 roku

Partnerzy portalu

kanał la manche

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych przeznaczyło co najmniej 700 mln funtów na zarządzanie napływem migrantów przez kanał La Manche do 2030 roku - wynika z informacji o zamówieniach publicznych, które opisuje w poniedziałek stacja BBC.

Zawiadomienia o warunkach przetargu na kompleksową obsługę dwóch dużych ośrodków w hrabstwie Kent, gdzie są przyjmowani nielegalni imigranci, zostały opublikowane 4 grudnia na rządowej stronie z informacjami o zamówieniach publicznych, ale jak wskazuje BBC, do tej pory umknęły uwadze mediów i opinii publicznej.

Z przedstawionych warunków zamówienia wynika, że MSW liczy się z tym, iż napływ nielegalnych imigrantów będzie trwał co najmniej do 2030 roku, a potencjalnie nawet do 2034 roku.

Na początku stycznia premier Rishi Sunak zadeklarował, że zatrzymanie napływu małych łodzi z nielegalnymi imigrantami będzie jednym z pięciu jego priorytetów na ten rok. Od początku tego roku do 9 grudnia włącznie do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche 29 090 osób, co jest znaczącym spadkiem w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, gdy liczba ta wynosiła 44 264.

Warunki zamówienia opublikowano na dzień przed podróżą ministra spraw wewnętrznych Jamesa Cleverly'ego do Rwandy, w czasie której podpisał on nową umowę o deportacji do tego kraju nielegalnych imigrantów przedostających się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd liczy, że perspektywa deportacji do Rwandy będzie czynnikiem zniechęcającym potencjalnych imigrantów przed podejmowaniem prób nielegalnego przedostania się do Wielkiej Brytanii.

Pierwszym obiektem, o którym mowa w warunkach przetargu, jest baza ratunkowo-przyjazdowa brytyjskiej straży granicznej w dokach w Dover, znana jako Western Jet Foil. Do tej bazy trafiają początkowo nielegalni migranci uratowani na kanale La Manche, a następnie tam odbywa się ich rejestracja, a w razie potrzeby otrzymują pomoc medyczną.

Drugim obiektem jest znacznie większy ośrodek w byłej bazie wojskowej Manston, który był w tym roku przedmiotem krytyki z powodu złych warunków tam panujących. Może on pomieścić do 1600 osób, które przebywają tam do czasu, aż urzędnicy znajdą im zakwaterowanie.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej, komercyjni partnerzy MSW mają świadczyć kompleksowe usługi w obu lokalizacjach, obejmujące m.in. catering, ochronę i wsparcie medyczne. Urzędnicy obliczyli, że usługi te będą kosztować 700 mln funtów w ciągu pierwszych sześciu lat - a umowy mogą zostać przedłużone o kolejne cztery.

Ogłoszenie o zamówieniu podkreśla, że plan jest nadal w fazie rozwoju, ale jest na tyle zaawansowany, że potencjalni oferenci zostaną zaproszeni na spotkanie z urzędnikami w Manston w nowym roku.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

bjn/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.