• <
smartre_2023

Rekordowa dobowa liczba nielegalnych imigrantów na La Manche - 1295

gm

23.08.2022 14:02 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rekordowa dobowa liczba nielegalnych imigrantów na La Manche - 1295

Partnerzy portalu

 Rekordowa dobowa liczba nielegalnych imigrantów na La Manche - 1295 - GospodarkaMorska.pl

Rekordowa liczba 1295 nielegalnych imigrantów przepłynęła w poniedziałek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche bądź została wyłowiona na jego wodach - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Dotychczas najwyższą dobową liczbą było 1185 osób, które przedostały się przez La Manche 11 listopada 2021 r., a najwyższą w tym roku - 696 osób na początku sierpnia.

To oznacza, że od początku sierpnia przez La Manche przepłynęło już co najmniej 6168 nielegalnych imigrantów, a od początku tego roku - 22 670. W obu przypadkach są to niemal dwukrotnie wyższe liczby niż w analogicznym punkcie zeszłego roku, który i tak był rekordowy pod względem napływu nielegalnych imigrantów. Jest zatem niemal pewne, że całkowity tegoroczny bilans znacznie przekroczy ten z zeszłego roku - 28 526 osób.

Brytyjski rząd miał nadzieję, że jednym ze sposobów na zatrzymanie narastającej fali imigracji będzie zawarta w kwietniu umowa z Rwandą, która pozwala na wysyłanie do tego kraju nielegalnych imigrantów przekraczających La Manche. Zgodnie z tym porozumieniem jeśli mają oni podstawy do azylu, dostaną go, ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii. Jednak wskutek odwołań składanych przez prawników zaplanowany na czerwiec pierwszy lot deportacyjny się nie odbył. Tym niemniej, obydwoje kandydatów na nowego premiera - szefowa dyplomacji Liz Truss i były minister finansów Rishi Sunak - zapowiadają, że będą walczyć z nielegalną imigracją, w tym poprzez deportacje do Rwandy.

Według statystyk ministerstwa spraw wewnętrznych 76 proc. nielegalnych imigrantów, którzy w ciągu pierwszych trzech miesięcy przedostali się przez La Manche do Wielkiej Brytanii, to dorośli mężczyźni. Z kolei stacja GB News niedawno ujawniła, że coraz liczniejszy odsetek wśród nich stanowią Albańczycy, co jest związane z działalnością albańskich gangów przemytników, które w otwarty sposób reklamują się w mediach społecznościowych.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.