• <

Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche

Partnerzy portalu

Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche - GospodarkaMorska.pl
Moment zatopienia USS Jacob Jones sfotografowany przez marynarza Williama G. Ellisa, źródło: Smithsonian Institute

U południowo-zachodnich wybrzeży Anglii odnaleziono wrak USS Jacob Jones – pierwszego amerykańskiego niszczyciela zatopionego przez U-Boota.

USS Jacob Jones jest prawdopodobnie pierwszym amerykańskim niszczycielem, jaki został zatopiony w wyniku ataku wrogiej jednostki – w tym przypadku niemieckiego okrętu podwodnego. Do zatopienia niszczyciela doszło w 1917 roku w kanale La Manche. Po dołączeniu USA do walki z Niemcami podczas II wojny światowej USS Jacob Jones został oddelegowany do eksportowania konwojów z zaopatrzeniem wokół Wielkiej Brytanii i wspomagania akcji ratunkowych. Okręt podjął m.in. ponad 300 rozbitków ze storpedowanego przez wroga brytyjskiego krążownika Orama. Amerykański okręt poszedł na dno trafiony torpedą niedługo później, bo 6 grudnia 2017. Do zdarzenia doszło 20 mil na wschód od Start Point w Anglii. Życie straciło 64 z 110 członków załogi. Pozostałym udało się uratować dzięki temu, że na rozkaz dowódcy Davida W. Bagleya zdążyli zwodować tratwy ratunkowe i opuścić jednostkę po tym, jak zaczęła tonąć około 8 minut po trafieniu torpedą wystrzeloną przez niemiecki okręt podwodny. Kapitan U-Boota Hans Rose podjął do niewoli dwóch rannych rozbitków, zaś inne brytyjskie okręty uratowały około 40 osób. Bohaterstwem podczas akcji wykazał się porucznik Stanton F. Kalk służący na Jacobie Jonesie – po uderzeniu torpedy wyciągał z wody marynarzy, którzy wypadli za burtę, pomagał także w wodowaniu i zapełnianiu tratw ratunkowych. Sam nie przeżył – zmarł z wyczerpania. Jego imieniem nazwano dwa okręty US Navy.

Wrak USS Jacob Jones odnaleziono 105 lat później, 11 sierpnia 2022, w wodach kanału La Manche, na głębokości dochodzącej do 115 metrów, 60 mil na południe od Newlyn w Kornwalii. Dokonali tego członkowie wyspecjalizowanej grupy nurków Darkstar. O swoim odkryciu poinformowali Departament Stanów USA. W akcji wzięło udział sześciu nurków. Ze względu na odległość od brzegu, grupa spędziła najpierw tydzień na statku Darkstar analizując dane przesłane przez brytyjskie biuro hydrograficzne. Ustalono sześć pozycji, na których mógł znajdować się wrak. Nurkowanie na pierwszej z nich przyniosło odkrycie wraku statku cywilnego z czasów I wojny światowej, ale zejście na drugą dało większy sukces – zlokalizowano wrak USS Jacob Jones.  Nurkowie relacjonowali, że niemal od razu po dotarciu na dno natrafili na dzwon okrętowy, pozwalający na natychmiastową identyfikację jednostki. Dziób wraku spoczywa na głębokości 100 metrów.


Dziękujemy za wysłane grafiki.