• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Serbia. Niemieckie okręty z czasów II wojny światowej widoczne przez niski poziom wody w Dunaju [WIDEO]

gm

19.08.2022 15:01 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Serbia. Niemieckie okręty z czasów II wojny światowej widoczne przez niski poziom wody w Dunaju [WIDEO]

Partnerzy portalu

Serbia. Niemieckie okręty z czasów II wojny światowej widoczne przez niski poziom wody w Dunaju [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Wrak/ zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Niski poziom wody w Dunaju, spowodowany przez trwające w Europie susze, odsłonił w pobliżu serbskiej miejscowości Prahovo przy granicy z Rumunią pozostałości niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej – poinformowała w piątek agencja Reutera.

„Niemiecka flotylla pozostawiła za sobą wielką katastrofę ekologiczną, która zagraża nam, mieszkańcom Prahova” – powiedział Reutersowi Velimir Trajilović, lokalny emeryt, który napisał książkę o niemieckich okrętach.

Zostały one zatopione przez Niemców w 1944 roku, kiedy naziści wycofywali się z tych terenów przed nacierającą Armią Czerwoną.

Tegoroczna susza odsłoniła ponad 20 kadłubów na odcinku Dunaju w pobliżu miejscowości Prahovo. Wraki zawęziły tu odcinek żeglugowy ze 180 do 100 metrów. Wiele z nich zawiera tony amunicji i materiałów wybuchowych.

W marcu rząd w Belgradzie ogłosił przetarg na wydobycie wraków z Dunaju i usunięcie materiałów wybuchowych. Koszt operacji ma wynieść ok. 30 mln dolarów.

Kilka dni temu węgierskie media informowały o podobnym odkryciu na innym odcinku rzeki. Niski poziom Dunaju na wysokości miasta Vamosszabadi w północno-zachodnich Węgrzech przy granicy ze Słowacją odsłonił wrak prawdopodobnie radzieckiego statku, który zatonął w czasie II wojny światowej. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.