• <

Wynik wyszukiwania - " stan wód" - Wiadomości

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

IMGW: gwałtowne wzrosty stanów wody na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla Wybrzeża Zachodniego i Bugu w Wyszkowie i Małkini.
15.01.2024

W wyniku sztormu ucierpiał klif w Gdyni Orłowie

Służby Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni szacują straty, które powstały po sztormie na Bałtyku. W Lubiatowie woda zabrała kilkanaście metrów plaży. Z klifu w Gdyni Orłowie spadło kilka drzew.
27.12.2023

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Wysoki stan wód zagraża Zalewowi Wiślanemu

Z uwagi na przekroczony stan ostrzegawczy rzeki Elbląg i niekorzystne prognozy zostaną prewencyjnie ustawione rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta: od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego - poinformował w piątek elbląski urząd miasta.
20.10.2023

Wysoki stan wód w Bałtyku

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.
19.10.2023

Wody Polskie zamówiły studium wykonalności zbiornika Kotlarnia

Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował w czwartek o zamówieniu opracowania studium wykonalności budowy w miejscu wyrobiska piasku zbiornika Kotlarnia zasilanego wodami rzeki Bierawki. Inwestycja o szacunkowej wartości 180 mln zł miałaby powstać do 2029 r.
27.07.2023

Władze Odessy zakazały kąpieli w morzu z powodu zanieczyszczeń po wysadzeniu tamy na Dnieprze

Plaże w Odessie są zamknięte; kąpiel w morzu jest zabroniona - oświadczyły w niedzielę władze tego trzeciego co do wielkości miasta Ukrainy, ważnego portu nad Morzem Czarnym. Jakość wody na wybrzeżu pogorszyła się gwałtownie po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze.
18.06.2023

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
02.06.2023

Kujawsko-pomorskie. Prom Flisak znów kursuje; sobotnia ewakuacja mogła nastąpić po błędzie załogi

W poniedziałek prom Flisak, który od końca kwietnia pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, wznowił rejsy. Trwa wyjaśnianie okoliczności sobotniego utknięcia jednostki na rzece i ewakuacji pasażerów. Przedstawiciel armatora mówi o możliwym błędzie załogi i tłumaczy to "okresem nauki".
15.05.2023

Ewakuowano pasażerów z promu Flisak. Jednostka utknęła na Wiśle

W sobotę po południu prom Flisak, który od dwóch tygodni pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, utknął na rzece. Konieczne było ewakuowanie kilkudziesięciu pasażerów. Jednostka uległa awarii. Przed godziną 20. prom udało się uruchomić, a kierowcy odzyskali auta.
14.05.2023

Trwa katastrofa naturalna u wybrzeży Filipin. Służby walczą z wyciekiem ropy

Filipińska Straż Wybrzeża (PCG) ogłosiła w czwartek wieczorem, że około 34 km linii brzegowej na obszarach dotkniętych wyciekiem ropy w prowincji Oriental Mindoro zostało oczyszczonych. Nie kończy to walki z klęską ekologiczną, która dotyka kolejne wybrzeża wysp, zagrażając lokalnej ekonomii oraz środowisku naturalnemu.
05.05.2023

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały niepokojącego przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji – przekazał w piątek Wojewódzki Inspektor Weterynarii Zdzisław Król. Z punktu widzenia zagrożenia metali ciężkich, zwłaszcza jeśli chodzi o rtęć, sytuacja absolutnie nie jest niepokojąca – dodał.
21.04.2023

Wyciek substancji ropopochodnej na rzece Ina. Zagrożenie minęło

Wczoraj w Goleniowie na rzece Ina pojawiła się plama substancji ropopochodnej. Dzisiaj służby wróciły na rzekę Inę w celu jej usunięcia. Obecnie mieszkańcom nic już nie zagraża, a substancja nie wycieka.
12.04.2023

Wyciek ropy w pobliżu Filipin trwa. Służby starają się powstrzymać zagrożenie

Od ponad tygodnia Straż Wybrzeża Filipin, służby ratunkowe i ekolodzy walczą z wyciekiem oleju napędowego z wraku w pobliżu wyspy Mindoro nieopodal Morza Południowochińskiego.
16.03.2023

Wysoki stan wód w Bałtyku i na Żuławach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.
05.01.2023

Akcja lodołamania na Odrze rozpoczęta

Ruszyła akcja lodołamania w Zachodniopomorskiem, bierze w niej udział pięć jednostek. Jedna z nich skierowana została na jezioro Dąbie, pozostałe są w okolicy Gryfina, skąd będą płynęły w kierunku Widuchowej i Bielinka – poinformowały w poniedziałek Wody Polskie.
19.12.2022

Wiceminister klimatu: przyczyną śnięcia ryb w Odrze nie jest samo zasolenie a toksyna wytwarzana przez określony gatunek alg

Przyczyną śnięcia ryb nie jest samo zasolenie, które w Odrze i w innych europejskich rzekach występuje, lecz toksyna wytwarzana w sytuacjach stresogennych przez określony gatunek alg - mówił w piątek w Sejmie wiceminister Jacek Ozdoba.
04.11.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

GIOŚ: zawartość mezytylenu w próbkach wody z Odry całkowicie wykluczona

Zawartość mezytylenu w próbkach wody z rzeki Odry została całkowicie wykluczona - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
29.08.2022

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
25.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
20.08.2022

Zachodniopomorskie. Wojewoda: zakaz korzystania z wód Odry zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę powiedzieć, że zakaz korzystania z wód Odry zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku - poinformował w środę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Dodał, że oficjalna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do południa w czwartek.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

GIOŚ: Drony patrolują stan wody w Odrze

Używamy dronów do sprawdzania stanu wody w Odrze, miejsca śnięcia ryby i ewentualnych zrzutów ścieków - poinformował w czwartek Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
11.08.2022

Zachodniopomorskie. W Odrze nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.
10.08.2022

Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie monitorują sytuację na Odrze

Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie stale monitorują sytuację na Odrze w zw. ze zjawiskiem śnięcia ryb - przekazali w środę przedstawiciele obu instytucji. Dodali, że prowadzone są analizy, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.
10.08.2022

Niski stan wody na Renie powoduje problemy z ruchem towarowym

Niski poziom wody na Renie budzi duże obawy operatorów żeglugi śródlądowej. Sytuacja znacznie utrudnia transport np. węgla i podnosi koszty frachtu, ponieważ towary muszą być rozdzielone na większą liczbę statków o mniejszej ładowności - informuje w środę „Tagesschau”.
10.08.2022

Niski stan wody na Renie utrudnia żeglugę i podnosi ceny

Statki pływające po Renie w Niemczech mogą być załadowane tylko w części. Wynika to z niskiego poziomu wód w rzece.
01.08.2022

Stocznia Safe promuje pływającą platformę dokującą. Transport gabarytów nie będzie już udręką [WIDEO]

Pływająca platforma dokująca to wielofunkcyjna jednostka pływająca, nad którą pracuje gdańska stocznia Safe. O zaletach i możliwościach tego projektu dyskutowało szerokie grono podczas konferencji „Nowe możliwości dla morskiego budownictwa hydrotechnicznego, offshore i przemysłu stoczniowego”.
26.01.2022

Lodołamacze wyruszają do pracy na rzekach

Nadchodząca odwilż i korzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne pozwoliły na wypłynięcie lodołamaczy. W środę odbył się rejs patrolowy dwóch lodołamaczy na Dolnej Wiśle, kolejne dwie jednostki wyruszą jutro z portu we Włocławku - przekazały Wody Polskie w komunikacie.
29.12.2021

Zachodniopomorskie. Już w czwartek akcja lodołamania na Odrze

"Dodatnie temperatury spowodują ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu" – poinformowały we wtorek Wody Polskie. W czwartek rozpocznie się akcja lodołamania.
28.12.2021

Pływająca Platforma Dokująca od stoczni Safe oszczędzi czas, pieniądze i... środowisko. Ładunki o masie do 5000 ton nie będą już problemem

Stocznia Safe intensywnie pracuje nad projektem "pontono-doku", wielofunkcyjnej jednostki pływającej. Jej zastosowanie dedykowane jest dla szerokiego grona odbiorców - firm branży stoczniowej, sektora offshore, wykonawców morskich obiektów hydrotechnicznych i portów morskich.
15.12.2021

"Pontono-dok" od stoczni Safe oszczędzi czas, pieniądze i... środowisko. Ładunki o masie do 5000 ton nie będą już problemem

Pływająca Platforma Dokująca (PPD), nad którą intensywnie pracuje stocznia Safe, jest wielofunkcyjną jednostką pływającą dedykowaną dla szerokiego grona odbiorców - firm branży stoczniowej, sektora offshore, wykonawców morskich obiektów hydrotechnicznych i portów morskich.
02.12.2021

Norwegia spodziewa się wysokich cen energii przez niski stan wód

Przez najniższy od 2006 roku stan wód w Norwegii, w górę mogą pójść ceny energii w kraju - twierdzą eksperci. Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie jedynie w 67,5 proc.
20.10.2021

Sztuczna inteligencja ograniczy emisję CO2 z promu Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona

Przy pomocy sztucznej inteligencji Stena Line ograniczy zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla z promu Stena Nordica, który kursuje na linii Gdynia-Karlskrona (Szwecja). To ósmy statek we flocie Stena Line wyposażony w moduł sztucznej inteligencji Stena Fuel Pilot, który wspiera kapitanów w energooszczędnym operowaniu statkiem.
14.09.2021

Wisła w Wyszogrodzie już poniżej stanu alarmowego - lodołamacze pod Dobrzykowem

Poziom Wisły w Wyszogrodzie opadł w piątek poniżej stanu alarmowego i obecnie przekracza jeszcze stan ostrzegawczy. Rzeka nieco obniżyła poziom także w Kępie Polskiej, ale nadal utrzymuje się tam powyżej stanu alarmowego. Lodołamacze pracujące na Wiśle dotarły w rejon Dobrzykowa.
26.02.2021

RCB: przekroczony stan alarmowy na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry

Stan alarmowy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy przekroczony natomiast został na szesnastu stacjach w dorzeczu Wisły i siedmiu Odry.
26.02.2021

Hydrolog z IMGW: najpoważniejsza sytuacja hydrologiczna jest w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu

W województwie świętokrzyskim sytuacja hydrologiczna nie jest stabilna - powiedział w czwartek PAP Jan Szymankiewicz, hydrolog z IMGW. Dodał , że najpoważniejsza sytuacja niosąca ze sobą zagrożenie jest jednak obecnie w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu, a w ciągu najbliższych dni, także na wodowskazie Modlin będziemy obserwować wzrosty stanu wody.
25.02.2021

Wody Polskie: lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego na Wiśle

Lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim i kontynuują tam akcję. Głównie poszerzana ma być teraz wykonana wcześniej rynna w pokrywie lodowej, aby kra łatwiej spływała. Prawdopodobnie w środę lodołamacze dotrą do Płocka.
23.02.2021

Hel – port z potencjałem. 200 tys. turystów morskich rocznie

Historia Miasta Hel zaczyna się ponad X wieków temu. Można przypuszczać z dużą dozą pewności, że życie mieszkańców od zawsze związane było z morzem i uzależnione od jego zmiennych „humorów”.
22.02.2021

Zator lodowy na wiślanym Zbiorniku Włocławskim przesuwa się w dół rzeki

W wyniku pracy lodołamaczy w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, zator lodowy w rejonie Woli Brwileńskiej prawdopodobnie ruszył nieco w dół rzeki.
22.02.2021

Zachodniopomorskie: Alarmowy stan wód na południu województwa

Woda w Odrze przekroczyła stan alarmowy w Gozdowicach i w Bielinku w Zachodniopomorskiem - informuje w czwartek IMGW w swoim serwisie hydrologicznym. Na odcinku w rejonie Widuchowej i Gryfina występują wysokie stany wód.
18.02.2021

Policjanci popłynęli łodzią po awanturnika

Przepłynięcie łodzią Jeziora Solińskiego było jedyną możliwością dotarcia do awanturującego się pijanego mężczyzny. O pomoc poprosił 77-letni ojciec awanturnika, który schronił się przed synem w przyczepie. Pijany 23-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie.
07.01.2021

10 mln metrów sześciennych surowych ścieków w Wiśle

Dzisiaj zrzut surowych ścieków do Wisły przekroczył w sumie 10 mln metrów sześciennych. Daje to opłatę podwyższoną ok. 30 mln zł - poinformował we wtorek na Twitterze Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odnosząc się do aktualnej sytuacji związanej z awarią układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka".
27.10.2020

Ruszyły prace przy montażu mostu pontonowego na Wiśle pod rurociąg do Czajki

Stan wody w Wiśle umożliwia ponowny montaż przez Wojsko Polskie mostu pontonowego na rzece. Prace polegające na połączeniu elementów zaczęły się dzisiaj w godzinach porannych - poinformowało we wtorek MPWiK. Spółka dodała, że most pod rurociąg do oczyszczalni "Czajka" powstaje w tym samym miejscu, gdzie poprzednio funkcjonowała tymczasowa przeprawa.
27.10.2020

W przyszłym tygodniu niższy poziom wody na Wiśle w Warszawie

W przyszłym tygodniu stan wody na Wiśle w Warszawie osiągnie poziom z czasu, kiedy zbudowano most pontonowy – poinformował w czwartek rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Zastrzegł, że o ponownym spięciu przeprawy zdecyduje wojsko.
22.10.2020

Prezes Wód Polskich: zbiornik Racibórz skutecznie spłaszcza falę wezbraniową na Odrze

Oddany w tym roku do użytku zbiornik Racibórz Dolny po raz pierwszy zaczął działać i skutecznie spłaszczać falę wezbraniową na rzece Odrze - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który w czwartek wizytował uruchomiony dzień wcześniej zbiornik.
15.10.2020

Przepławki dla ryb łączą ekosystemy rzeczne

Ryby, by mogły się rozwijać i żyć, potrzebują dostępu do kamienistego lub żwirowego podłoża. Muszą mieć możliwość swobodnej wędrówki wzdłuż całej długości rzeki. W poszczególnych sezonach roku i okresach życia przemieszczają się one wzdłuż rzeki w poszukiwaniu pokarmu, odpowiednich kryjówek oraz miejsc tarłowych. Przegradzanie rzek sztuczną zaporą zakłóca ich normalne procesy życiowe lub nawet całkowicie je uniemożliwia.
09.10.2020

Odra, Wisła i Pszczynka przekroczyły stany ostrzegawcze

Rzeki Odra, Wisła i Pszczynka przekroczyły stany ostrzegawcze na 4 wodowskazach w woj. śląskim – podało w poniedziałek Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego.
05.10.2020

Awaryjny zrzut ścieków do Wisły nie ma wpływu na jakość wody w Wiśle i w Bałtyku

Publikowane dziś twierdzenia Wód Polskich, że awaryjny zrzut ścieków do Wisły ma wpływ na jakość wody na całej dalszej długości rzeki i w Bałtyku, są nieprawdziwe - poinformował w środę rzecznik MPWiK Marek Smółka.
30.09.2020

Dziwne plamy na syberyjskiej rzece

Na powierzchni jednej z syberyjskich rzek w Kraju Krasnojarskim mieszkańcy okolicznych miejscowości zauważyli zagadkowe plamy o dziwnym kolorze. Sprawą zajęła się prokuratura, a stan wody zbadali specjaliści.
29.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Warszawski ratusz opracował plan naprawy po awarii "Czajki"

Plan naprawy przedstawił w środę wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Najpierw powstanie most pontonowy z rurociągiem, dzięki czemu nieczystości nie będą już wpadać do Wisły. Równolegle zostaną wykonane przewierty pod rzeką, zamontowane w nich rury przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.
02.09.2020

Nieczynne trzy nadmorskie kąpieliska

Zakwit sinic sprawił, że w środę popołudniu zamknięte są trzy nadmorskie kąpieliska zorganizowane w województwie pomorskim - podał Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel zabroniona jest także nad dwoma pomorskimi jeziorami.
12.08.2020

Sinice na trzech kąpieliskach nadmorskich i trzech nad jeziorami

Z powodu ponownego zakwitu dziś rano zamknięto łącznie sześć strzeżonych kąpielisk w województwie pomorski - trzy nad morzem oraz trzy nad jeziorami.
11.08.2020

Niedziela: z powodu sinic zamkniętych piętnaście kąpielisk

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w województwie pomorskim zamkniętych jest piętnaście nadmorskich kąpielisk - podał w niedzielne popołudnie Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.
09.08.2020

Sprawdź aktualny stan wody w nadmorskich kąpieliskach!

W czwartek popołudniu czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska strzeżone w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zakwit sinic zamknięte są kąpieliska na jeziorem Przywidzkim i Żarnowieckim.
06.08.2020

Wtorek: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

We wtorek rano we wszystkich nadmorskich kąpieliskach położonych na terenie województwa pomorskiego woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Sinice ustąpiły też z wody na kąpielisku nad jez. Dobrogoszcz na Kaszubach.
21.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W czwartek rano we wszystkich nadmorskich kąpieliskach położonych na terenie województwa pomorskiego woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięte jest natomiast kąpielisko nad jez. Dobrogoszcz na Kaszubach.
16.07.2020

Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy

Pracownicy Wód Polskich po otrzymaniu zgłoszenia 1 lipca br., natychmiast poinformowali o zagrożeniu odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję oraz straż pożarną. Uczestniczyli również w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Miliczu, które odbyło się w formie konferencji video 4 lipca br., z udziałem Burmistrza Gminy Milicz oraz przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej w Miliczu, Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.
10.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

We wtorek wczesnym popołudniem we wszystkich nadmorskich kąpieliskach położonych na terenie województwa pomorskiego woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
07.07.2020

Jedno z kąpielisk w Helu nieczynne z powodu sinic

Zakwity sinic w wodzie sprawiają, że we wtorek rano zamknięte jest nadal kąpielisko "Mała plaża" w Helu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpieli można zażywać przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych działających w Pomorskiem.
07.07.2020

Mielno: Odkłamujemy Bałtyk!

Kolejny rok z rzędu spotykamy się z taką samą sytuacją. Uważamy, że trzeba zareagować – mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna. O co chodzi? Władze Mielna twierdzą, że corocznie tuż przed wakacjami, kiedy duża część Polaków dokonuje wyboru lokalizacji na urlop, w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje straszące przed Bałtykiem.
06.07.2020

Z powodu sinic nieczynne jedno z kąpielisk w Helu

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitu sinic w poniedziałek rano zamknięte zostało kąpielisko "Mała plaża" w Helu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel możliwa jest przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych działających w Pomorskiem.
06.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W poniedziałek wczesnym popołudniem we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską woda nadawała się do kąpieli. W poniedziałek rano - z powodu zakwitu sinic – zamknięte były cztery kąpieliska.
29.06.2020

Wody Polskie: fala wezbraniowa na Wiśle w Warszawie w niedzielę

Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w miejscowości Gusin (Mazowieckie, gm. Sobienie-Jeziory) prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Przekazał, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone.
26.06.2020

Nadal wysoki stan wód w rzekach, liczne interwencje strażaków

Blisko 140 razy interweniowali od poniedziałku do wtorku rano strażacy w woj. śląskim, usuwając skutki zdarzeń spowodowanych przez przybór wody i silny wiatr. Na wielu rzekach nadal przekroczone są stany ostrzegawcze, na Odrze w Raciborzu Miedoni – stan alarmowy.
23.06.2020

Prezydent Warszawy: stan wody w Wiśle to niecałe 50 cm; sprawa jest poważna

Stan wody w Wiśle opada, obecnie to niecałe 50 cm – podkreślił w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, z uwagi na powagę sytuacji ratusz podjął kampanię informacyjną, która ma namawiać mieszkańców do oszczędzania wody.
27.04.2020

W piątek poziom wody w Wiśle w Warszawie osiągnie 50 cm

Aktualnie stan wody w Wiśle jest bardzo niski praktycznie na całym jej odcinku – powiedział PAP rzecznik IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły wynosi obecnie 59 cm i w najbliższych dniach będzie wciąż spadać. "W piątek osiągnie ok. 50 cm" – dodał Walijewski.
23.04.2020

Wysoki stan wód na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa pomorskiego ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia o spodziewanych wzrostach poziomów wód na Bałtyku i rzekach Pomorza. Stan alarmowy odnotowano w Gdańskim Porcie Północnym, Helu oraz Sobieszewie.
26.02.2020

Podwyższony stan wód w Zalewie Szczecińskim

W piątek rano IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. zachodniopomorskiego na Zalewie Szczecińskim oraz przy ujściu Odry.
07.02.2020

Gróbarczyk: możemy mieć suszę najsilniejszą od 50 lat

Czeka nas bardzo trudna wiosna, ze względu na małe opady; jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą od pięćdziesięciu lat suszę - ocenił w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
03.02.2020

Jezioro Gopło odsłoniło konstrukcje, które mogły być elementami portu

Jezioro Gopło odsłoniło drewniane konstrukcje sprzed tysiąca lat. Dzięki niskiemu stanowi wody zauważyło je mieszkające nieopodal małżeństwo archeologów. W tym miejscu mógł istnieć most lub port związany z funkcjonowaniem wczesnośredniowiecznego grodziska w Mietlicy.
15.11.2019

Odsłonięcie pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki

W dniu 14 września Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, posłowie, burmistrzowie, starostowie, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i wielu innych gości z całego kraju oraz z zagranicy 14 września wzięło udział w zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej uroczystościach poświęconych odsłonięciu Pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki w setną rocznicę powstania Flotylli.
18.09.2019

IMGW-PIB: Ścieki w Wiśle dopłynęły w okolice Tczewa

Jak wynika z danych i analiz IMGW-PIB, po upływie ponad 179 godzin od momentu awarii kolektorów ściekowych w Warszawie i rozpoczęcia zrzutu zanieczyszczeń do Wisły, dotarły one w okolice Tczewa - poinformował w czwartek w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.
05.09.2019

Cross Kajakowy - poznaj uroki Wyspy Sobieszewskiej z perspektywy wody

Dla chętnych przygotowano dwie trasy - 33 km dla profesjonalistów oraz 10 km dla rodzin z dziećmi. - Na trasach ustawione zostaną punkty kontrolne, uczestnicy będą zbierać pieczątki. Dla najlepszych przewidzieliśmy nagrody - mówi Monika Ekert z Fundacji Family Challenge, organizującej Cross Kajakowy. Impreza odbędzie się w sobotę, 7 września. Obowiązuje rejestracja zespołów rodzinnych.
04.09.2019

Fala ścieków na Wiśle dotarła do Płocka

Fala ścieków, spływająca Wisłą od Warszawy, po awarii kolektorów tamtejszej oczyszczalni "Czajka", dotarła w piątek przed południem do Płocka. Obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta - poinformował PAP dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta Jan Piątkowski.
30.08.2019

Minister środowiska: Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle

Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle, to są poważne zagrożenia – powiedział na antenie TVP w czwartek po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego minister środowiska Henryk Kowalczyk.
30.08.2019

Kowalczyk: Skutki zrzutu ścieków mogą być znaczące dla Wisły

Skutki zrzutu ścieków do Wisły mogą być znaczące. Woda została zbadana przed i po zrzucie ścieków, zawartość azotanu amonowego w niej wzrosła 43 razy - powiedział w czwartek minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk.
29.08.2019

Zepsutych kolektorów w warszawskiej oczyszczalni nie uda się naprawić w ciągu kilku dni. Ścieki leją się do Wisły

Kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" nie uda się naprawić w ciągu kilku dni - powiedział w czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii. Szukamy rozwiązań - zapewnił.
29.08.2019

GIS:Można się kąpać we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

W środę rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w dwóch kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
28.08.2019

GIS: W Bałtyku można się kąpać

We wtorek po południu można się kąpać we wszystkich czynnych nadmorskich kąpieliskach, ale nadal utrzymuje się zakwit sinic na części wód Zalewu Szczecińskiego, gdzie zamknięto dwa kąpieliska. W woj. pomorskim i zachodniopomorskim można się też kąpać we wszystkich czynnych kąpieliskach nad jeziorami - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
27.08.2019

GIS: Można się kąpać nad Bałtykiem, kąpiel zakazana jest na dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim

W poniedziałek rano nadal jest zakwit sinic na części wód Zalewu Szczecińskiego, zamknięte są dwa kąpieliska. W woj. pomorskim i zachodniopomorskim można się kąpać we wszystkich czynnych nadmorskich kąpieliskach, jak i w tych położonych nad jeziorami - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
26.08.2019

GIS: Można się kąpać we wszystkich czynnych nad Bałtykiem kąpieliskach

W piątek po południu w Bałtyku można się kąpać. Nie można się kąpać natomiast na dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim oraz na jednym śródlądowym w Zachodniopomorskiem - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
23.08.2019

GIS: W czwartek kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W czwartek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
22.08.2019

GIS: We wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach woda zdatna do kąpieli

W środę rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
21.08.2019

GIS: Kąpiel możliwa we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

We wtorek rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich miejscach zorganizowanych w tym celu nad Bałtykiem – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
20.08.2019

Pomorze: Kąpiel dozwolona we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

W poniedziałek po południu kąpiel dozwolona jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
19.08.2019

GIS: W poniedziałek kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W poniedziałek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
19.08.2019

GIS: W niedzielę kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W niedzielę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
18.08.2019

GIS: Można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem

W sobotę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
17.08.2019

GIS: Kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim

W piątek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
16.08.2019

GIS: kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W czwartek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
15.08.2019

Kąpiel możliwa we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

W środę rano kąpiel jest możliwa we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w dwóch kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim. Oba znajdują się nad Zalewem Szczecińskim.
14.08.2019

GIS: zamknięte dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim; w Bałtyku można się kąpać

We wtorek rano nadal zamknięte z powodu zakwitu sinic są dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim. Pozostałe kąpieliska nad tym akwenem są otwarte. Wszystkie nadmorskie kąpieliska, jak i te położone nad jeziorami w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
13.08.2019

GIS: Dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim zamknięte. W Bałtyku można się kąpać

W poniedziałek zamknięto kąpielisko w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. To już drugie kąpielisko nad tym akwenem zamknięte z powodu zakwitu sinic. Natomiast wszystkie nadmorskie kąpieliska w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował w poniedziałek po południu Główny Inspektorat Sanitarny.
12.08.2019

Pomorskie: Czynne są wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

W poniedziałek rano czynne są wszystkie kąpieliska, zorganizowane tego lata nad Bałtykiem. Na Pomorzu zakaz korzystania z wody obowiązuje w jednym kąpielisku śródlądowym w woj. zachodniopomorskim - w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.
12.08.2019

Czynne wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

W sobotę rano kąpiel możliwa jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w dwóch śródlądowych kąpieliskach w woj. zachodniopomorskim: w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i Wodnej Dolinie w Koszalinie.
10.08.2019

Wszystkie nadbałtyckie kąpieliska są czynne

W piątek po południu czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim oraz Wodnej Dolinie w Koszalinie.
09.08.2019

GIS: zamknięte są dwa nadmorskie kąpieliska

Z powodu zakwitu sinic zamknięte są dwa nadmorskie kąpieliska w Karwi w woj. pomorskim - poinformował w piątek rano Główny Inspektorat Sanitarny. W woj. zachodniopomorskim kąpiel jest zabroniona w dwóch kąpieliskach śródlądowych.
09.08.2019

Czynne są wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

W środę rano czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na Stawku w Gryficach oraz w Choszcznie nad Jeziorem Klukom.
07.08.2019

Czynne wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

We wtorek rano czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na Stawku w Gryficach oraz w Choszcznie nad Jeziorem Klukom.
06.08.2019

Nieczynne tylko jedno nadbałtyckie kąpielisko – w Helu

We wtorek rano czynne są wszystkie, poza jednym, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje przy tzw. "Malej plaży" w Helu (Pomorskie). Kąpiel jest też zabroniona na Stawku w Gryficach.
06.08.2019

Nad Bałtykiem nieczynne tylko jedno kąpielisko – w Darłówku

W piątek po południu czynne są wszystkie, poza jednym, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w Darłówku (Zachodniopomorskie). Powodem jest wykrycie w wodzie podwyższonego poziomu bakterii.
03.08.2019

Warszawa: Stan wody na Wiśle spadł do 37 cm; kursy promu Pliszka zawieszone

W związku z niskim stanem wody od piątku do odwołania kursy promu "Pliszka" na trasie Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy są zawieszone - poinformował w piątek rano PAP Tomasz Demiańczuk z warszawskiego ratusza. Jak podaje IMGW, na stacji Warszawa-Bulwary poziom wody spadł do 37 cm.
03.08.2019

Nieczynne tylko dwa nadbałtyckie kąpieliska – w Rewie i Darłówku

W piątek rano czynne są wszystkie, poza dwoma, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Z powodu sinic kąpiel zakazana jest w Rewie (Pomorskie) od strony Zatoki Puckiej. W Darłówku (Zachodniopomorskie) powodem zakazu jest wykrycie w wodzie nadmiaru bakterii.
02.08.2019

Nieczynne tylko jedno nadmorskie kąpielisko – w Rewie

W czwartek rano czynne są wszystkie, poza jednym, nadmorskie kąpieliska zlokalizowane na terenie woj. pomorskiego. Z powodu zakwitów sinic kąpiel niemożliwa jest tylko w kąpielisku w Rewie, urządzonym od strony Zatoki Puckiej.
01.08.2019

Spływy kajakowe i wspomnienie losów statku Bajka w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

Spływy kajakowe, spotkania z powstańcami i wspomnienie wojennych losów statku Bajka znalazły się w programie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenia mają przypomnieć, jak ważną rolę odegrała Wisła w 1944 r.
31.07.2019

Z powodu sinic zamknięte tylko nadmorskie kąpielisko w Rewie

We wtorek wczesnym popołudniem, z powodu zakwitów sinic, nieczynne jest tylko jedno nadmorskie kąpielisko na terenie woj. pomorskiego – urządzone w Rewie od strony Zatoki Puckiej. Zakaz kąpieli obowiązuje także w Nadolu nad jeziorem Żarnowieckim.
30.07.2019

Z powodu sinic zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk

We wtorek rano, z powodu zakwitów sinic, które pojawiły się w przybrzeżnej wodzie, nieczynnych jest pięć nadmorskie kąpielisk zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. Zakaz kąpieli obowiązuje także nad jeziorem Żarnowieckim.
30.07.2019

Kąpieliska w Sopocie czynne, zamknięte w Gdyni i część w Gdańsku

W poniedziałek po południu czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska w Sopocie. Z powodu zakwitów sinic kąpać nie można się w żadnej z czterech lokalizacji w Gdyni oraz w pięciu z ośmiu miejsc w Gdańsku. Zakaz kąpieli obowiązuje też w Pucku.
29.07.2019

Otwarte niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska

W poniedziałek rano czynne są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska zorganizowane w Pomorskiem. Kąpać nie można się tylko przy siedmiu - z w sumie 21 plaż, w Trójmieście, przy których zorganizowano kąpieliska.
29.07.2019

Czynna część kąpielisk w Sopocie i Gdańsku

W niedzielę rano, z powodu zakwitów sinic, nadal zamknięta jest większość nadmorskich kąpielisk w Trójmieście, w tym wszystkie w Gdyni. W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej, a w Sopocie – w czterech lokalizacjach.
28.07.2019

Niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Trójmieście zamknięte

W sobotę rano z powodu zakwitów sinic zamknięte są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Gdyni, Gdańsku i w Sopocie. Kąpać się można tylko w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Sinice uniemożliwiają też kąpiel w siedmiu miejscach na Półwyspie Helskim.
27.07.2019

Przy 21 nadmorskich plażach zakaz kąpieli, głównie z powodu sinic

W piątek po południu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody w 21 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. Z powodu zakwitu sinic w przybrzeżnej wodzie nieczynne są m.in. wszystkie kąpieliska w Gdyni, większość w Gdańsku i część w Sopocie.
26.07.2019

W 17 nadmorskich kąpieliskach nie można się kąpać

W piątek rano obowiązuje zakaz korzystania z wody w 17 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 15 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.
26.07.2019

Gróbarczyk: Program Rozwoju Retencji jedynym sposobem na niski stan wody w rzekach

Program Rozwoju Retencji jest jedynym sposobem, aby podnieść niski stan wody w rzekach; opracowany w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej program niebawem zostanie przyjęty przez rząd - poinformował w czwartek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk
25.07.2019

Zakaz kąpieli przy 15 nadmorskich plażach

W czwartek obowiązuje zakaz korzystania z wody w 15 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 13 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.
25.07.2019

Pomorskie: Zakaz kąpieli już w 13 miejscach

W środę po południu zamkniętych jest 13 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. W 11 z nich – w Gdańsku, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim, kąpiel jest zabroniona ze względu na zakwity sinic. W dwóch kolejnych - z powodu podwyższonego poziomu bakterii.
24.07.2019

Zamknięte kąpieliska w Mikoszewie i Krynicy Morskiej

Czynne są wszystkie, poza dwoma, nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim. Od środowego poranka zakaz kąpieli obowiązuje jedynie w Mikoszewie oraz na – jednym z pięciu kąpielisk - w Krynicy Morskiej, gdzie badania wody wykazały podwyższony poziom bakterii.
24.07.2019

Pomorskie: Poza Mikoszewem wszystkie nadmorskie kąpieliska czynne

W poniedziałek rano czynne są wszystkie, poza jednym, nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim. W Mikoszewie nadal obowiązuje zakaz kąpieli wprowadzony kilka dni temu, po tym, jak badania wody wykazały podwyższony poziom bakterii.
22.07.2019

Z uwagi na niski stan wody nieczynne przeprawy promowe na Odrze

Z powodu niskiego stanu wody nieczynne są wszystkie cztery przeprawy promowe przez Odrę w woj. lubuskim. Chodzi o promy zlokalizowane w ciągu dróg wojewódzkich w Połęcku, Brodach, Pomorsku i Milsku.
10.07.2019

Stan ostrzegawczy na Zalewie Szczecińskim

O wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wody na Zalewie Szczecińskim informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Według prognoz, poziom wody może się jeszcze podnieść.
09.07.2019

Węgry: Ukraiński kapitan zwolniony z aresztu; znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy

Ukraiński kapitan statku-hotelu, po zderzeniu z którym 29 marca zatonął w Budapeszcie statek wycieczkowy „Hableany”, został w czwartek zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji – podał portal index.hu. Tymczasem znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy.
13.06.2019

Węgry: Podniesiono wrak statku, który zatonął w Budapeszcie (wideo)

Podniesiono wrak statku wycieczkowego, który zatonął 29 maja w Budapeszcie i zostanie on przetransportowany do przystani na wyspie Csepel w celu gruntownej inspekcji – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik węgierskiej policji Kristof Gal.
12.06.2019

Węgry: Dźwig jest już na miejscu katastrofy statku w Budapeszcie

Pływający dźwig, który ma podnieść wrak statku wycieczkowego, jaki zatonął 29 maja po zderzeniu z dużo większym statkiem-hotelem, przybył w piątek do miejsca katastrofy przy moście Małgorzaty w Budapeszcie. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 19.
08.06.2019

Węgry: Kapitan statku uczestniczył wcześniej w wypadku; znaleziono kolejne ciała

Ukraiński kapitan statku-hotelu Viking Sigyn, który 29 maja zderzył się na Dunaju ze statkiem wycieczkowym, uczestniczył wcześniej w wypadku w Holandii – podała w czwartek węgierska prokuratura. W wyniku zatonięcia wycieczkowca zginęło co najmniej 16 osób.
07.06.2019

Fala wezbraniowa na Wiśle uchodzi do Zatoki Gdańskiej. Zobacz zdjęcie satelitarne

Po intensywnych opadach deszczu na południu Polski i ok. 10-dniowej wędrówce po Wiśle, 2 czerwca fala wezbraniowa dotarła do Zatoki Gdańskiej. Moment ten uchwyciła seria satelitów Sentinel należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej, które systematycznie obrazują powierzchnię Ziemi. Widok nie napawa optymizmem.
06.06.2019

IMGW: Wezbranie wody na środkowych odcinkach Wisły i Odry

W najbliższych dniach wezbranie wody będzie się przemieszczało środkową Wisłą i środkową Odrą - poinformował w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu rzek.
31.05.2019

Przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle - sytuacja pod kontrolą

Przez województwo kujawsko-pomorskie przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle, ale sytuacja jest pod kontrolą - poinformowali w czwartek we Włocławku wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca.
30.05.2019

Kujawsko-Pomorskie: Poziom Wisły poniżej stanów ostrzegawczych

Poziom Wisły w województwie kujawsko-pomorskim w środę sięga poniżej stanów ostrzegawczych i na razie nie występuje zagrożenie podtopienia najniżej położonych terenów - wynika z informacji służb kryzysowych.
29.05.2019

Fala wezbraniowa na Wiśle przepłynęła przez Lubelskie

Obniżył się stan wody w Wiśle w Lubelskiem. Rzeka we wtorek płynęła tam jeszcze powyżej stanów alarmowych, ale jej poziom systematycznie opadał.
29.05.2019

Warszawa: Do stolicy dotarła fala wezbraniowa. Stan wody to obecnie około 550 centymetrów

Przez Warszawę i południowe rejony Mazowsza przechodzi na Wiśle fala wezbraniowa. "Jeżeli chodzi o stolicę to woda osiągnęła stan około 550 centymetrów. Stan ostrzegawczy to jest 600 centymetrów" - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
29.05.2019

Na Wiśle, Białej i Brynicy nadal przekroczone stany ostrzegawcze

Poziom wody w Wiśle, Białej i Brynicy nadal przekracza stany ostrzegawcze w pięciu punktach pomiarowych w woj. śląskim - wynika z wtorkowej informacji służb kryzysowych. Sytuacja jest stabilna; wody nie przybywa i nie ma zagrożenia powodziowego.
28.05.2019

IMGW: Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w trzech województwach

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w rzekach na Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku i Mazowszu. Kulminacja wezbrania na Wiśle powoli przesuwa się poza lubelski odcinek i we wtorek ma się pojawić w Warszawie - podaje instytut.
28.05.2019

Świętokrzyskie: Alarmy powodziowe nadal w dwóch powiatach

W związku z wysokim poziomem Wisły, alarmy powodziowe w poniedziałek obowiązywały nadal w dwóch nadwiślańskich powiatach województwa świętokrzyskiego. W pozostałych, gdzie poziom wody w rzece jest niższy, obowiązywały pogotowia przeciwpowodziowe.
27.05.2019

Gdańsk: Eksperci orzekli, że awarię przepompowni w ub.r. wywołał zespół czynników

Eksperci, którzy badali przyczyny ubiegłorocznej awarii w przepompowni ścieków na gdańskiej wyspie Ołowianka, orzekł, że wywołał ją zespół czynników. Firma zarządzająca przepompownią prowadzi szereg prac mających zmniejszyć ryzyko powtórzenia się awarii.
10.05.2019

Płock: Odwołano pogotowie przeciwpowodziowe, poziom Wisły opada

W związku z ustabilizowaniem się sytuacji na Wiśle, w poniedziałek po południu odwołano w Płocku (Mazowieckie) pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązywało od 30 stycznia. Poziom rzeki utrzymuje się tam obecnie poniżej stanów ostrzegawczych.
04.02.2019

Pod Płockiem spiętrzony na Wiśle śryż lodowy utrudnia przepływ wody

Przemieszczający się Wisłą śryż lodowy zablokował częściowo swobodny przepływ wody korytem rzeki w rejonie miejscowości Brwilno niedaleko Płocka (Mazowieckie). Po początkowym przyroście stanu Wisły, obecnie obserwowana jest tam tendencja spadkowa jej poziomu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców.
01.02.2019

IMGW: Podwyższony stan wody w Zachodniopomorskiem; oblodzenie dróg w pięciu województwach

W środę po południu IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. zachodniopomorskiego oraz Bałtyku w linii brzegowej. Instytucja ostrzega także kierowców przed oblodzeniem w pięciu województwach.
09.01.2019

IMGW: słabnie wiatr i stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu

Mimo iż w środę w całym kraju występował silny i porywisty wiatr, IMGW uspokaja, że w czwartek będzie już spokojniej, ale zaznacza, że porywy wiatru będą jeszcze występowały w górach i nad morzem. Instytut podaje ponadto, że stabilizuje się też sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu i Żuławach Wiślanych.
03.01.2019

Pomorskie: Do stanów ostrzegawczych obniżył się stan wód na Bałtyku

W czwartek rano obniżyły się wody na Zatoce Gdańskiej i z alarmowych osiągnęły poziom stanów ostrzegawczych. W wyniku tzw. cofki w Gdańsku doszło do lokalnych podtopień.
03.01.2019

Komunikat nr 1 MZZK w Gdańsku w związku z wystąpieniem wysokiego stanu wód i silnym wiatrem

Wysoki stan wody na Bałtyku jest spowodowany wiejącym silnym wiatrem z kierunku północnego, który powoduje tzw. cofkę. Obecnie stan morza wynosi 616 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony o pół metra.
02.01.2019

Pomorskie: Alarmy przeciwsztormowe w części portów

Silny północny wiatr wiejący w środę nad regionem oraz wysoki stan wody w Bałtyku, w niektórych miejscach przekraczający stany alarmowe, sprawiły, że w części pomorskich portów zarządzono alarmy przeciwsztormowe.
24.10.2018

Warmińsko-mazurskie: Z powodu cofki wysoki stan wód w rzece Elbląg

Z powodu tzw. cofki stan wody w rzece Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie) osiągnął w środę rano poziom ostrzegawczy. Według służb kryzysowych, w mieście nie doszło do żadnych podtopień i zalań.
24.10.2018

Węgry: Rekordowo niski stan Dunaju; wstrzymano rejsy części statków

Z powodu rekordowo niskiego stanu wody w Dunaju konieczne było wstrzymanie kursowania tą rzeką części statków – poinformowała w środę rzeczniczka Krajowej Dyrekcji Wodnej Gabriella Siklos.
17.10.2018

Węgry: Rekordowo niski poziom wody w Dunaju, utrudnony ruch statków

Stan wody w Dunaju spadł w środę z powodu upałów i suszy do rekordowo niskiego poziomu na trzech odcinkach, utrudniając ruch statków pasażerskich i przynosząc straty firmom transportowym.
23.08.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.