• <

Dziwne plamy na syberyjskiej rzece

29.09.2020 12:35 Źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziwne plamy na syberyjskiej rzece - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Na powierzchni jednej z syberyjskich rzek w Kraju Krasnojarskim mieszkańcy okolicznych miejscowości zauważyli zagadkowe plamy o dziwnym kolorze. Sprawą zajęła się prokuratura, a stan wody zbadali specjaliści.

Rozkwit glonów w stojącej wodzie i ciepła pogoda spowodowały pojawienie się różnokolorowych plam na rzece Czułym w pobliżu miejscowości Nowobirilussy w Kraju Krasnojarskim, informuje prokuratura regionu.

Według niej takie wyniki wykazała kontrola prokuratorska przeprowadzona po pojawiających się w Internecie publikacjach na temat turkusowych i ciemnozielonych plam w akwenie rzeki Czułym.

„Zgodnie z wyjaśnieniami specjalistów organów kontrolno-nadzorczych w zakresie ochrony zbiorników wodnych, podobne plamy stwierdzono w podobnych odnogach rzeki Czułym, które nie mają nurtu, a także wcześniej występowały w różnych obiektach rzecznych regionu w porze ciepłej, zwykle w lipcu. Według nich takie plamy o niebiesko-turkusowej barwie są typowe dla zakwitu glonów w słodkiej wodzie, w miejscach bez nurtu, jakim jest koryto rzeki Czułym. Nietypowo ciepła pogoda przyczyniła się do pojawienia się plam w sierpniu tego roku” – czytamy w komunikacie.


Według organu nadzorczego w korycie rzeki w pobliżu miejscowości Nowobirilussy stwierdzono nieznaczne ślady szaro-zielonego koloru. Zgodnie z wynikami badań laboratoryjnych próbek wody nie stwierdzono obecności substancji toksycznych, fenoli, formaldehydów, natomiast stwierdzono nieznaczne przekroczenie stężenia produktów ropopochodnych.

„Wykryte przekroczenie stężenia produktów ropopochodnych w wodzie jest nieznaczące i nie ma ostrego działania toksycznego. Obecność produktów ropopochodnych w wodzie może wynikać z działań obywateli podróżujących na łodziach motorowych, których aktywność obserwowano na początku sierpnia” – poinformowała prokuratura.

Aby wzmocnić kontrolę i ochronę zbiorników wodnych i zasobów biologicznych, prokuratura przesłała informacje do Nazarowskiego Międzyokręgowego Wydziału Federalnej Agencji Rybołówstwa.

źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.