• <

Kąpieliska w Sopocie czynne, zamknięte w Gdyni i część w Gdańsku

ew

29.07.2019 13:30 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Kąpieliska w Sopocie czynne, zamknięte w Gdyni i część w Gdańsku
Kąpieliska w Sopocie czynne, zamknięte w Gdyni i część w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek po południu czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska w Sopocie. Z powodu zakwitów sinic kąpać nie można się w żadnej z czterech lokalizacji w Gdyni oraz w pięciu z ośmiu miejsc w Gdańsku. Zakaz kąpieli obowiązuje też w Pucku.

O aktualnej sytuacji w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Z danych tych wynika, że w poniedziałek po południu nadal nieczynne są (zamknięte kilka dni temu z powodu zakwitu sinic) wszystkie cztery kąpieliska zorganizowane w Gdyni.

Ze względu na sinice kąpiel zabroniona jest też w pięciu lokalizacjach w Gdańsku. Tutaj można korzystać tylko z wody w trzech kąpieliskach zorganizowanych na Wyspie Sobieszewskiej.

Czynnych jest z kolei wszystkich dziewięć kąpielisk w Sopocie.

W poniedziałek po południu kąpiel zabroniona jest natomiast w nadmorskim kąpielisku w Pucku oraz w dwóch kąpieliskach nad jeziorem Żarnowieckim - w Nadolu i Lubkowi.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.