• <

Otwarte niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska

ew

29.07.2019 09:05 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Otwarte niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska
Otwarte niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska - GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek rano czynne są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska zorganizowane w Pomorskiem. Kąpać nie można się tylko przy siedmiu - z w sumie 21 plaż, w Trójmieście, przy których zorganizowano kąpieliska.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, wynika, że w poniedziałek rano nieczynne są wszystkie cztery kąpieliska zorganizowane w Gdyni, kąpielisko Park Północny II w Sopocie oraz oba kąpieliska w Gdańsku Brzeźnie. W pozostałych ośmiu miejscach w Sopocie i sześciu w Gdańsku kąpiel jest dozwolona.

Także z wód w pobliżu Półwyspu Helskiego zniknęły zakwity sinic, które utrzymywały się tam od wielu dni. W poniedziałek rano kąpiel dozwolona jest tutaj we wszystkich zorganizowanych punktach.

W poniedziałek otwarto także kąpielisko w Mikoszewie, które było nieczynne od wielu dni z powodu wykrycia w próbkach wody podwyższonego poziomu bakterii – enterokoków. Aktualne badania próbek wody wykazały, że zanieczyszczenie ustąpiło.

W poniedziałek rano kąpiel zabroniona jest natomiast w kąpielisku w Nadolu, które urządzono nad jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.